Évfordulók bűvöletében
2024. november 15-ig látogatható a Tokiói Liszt Intézet Rubik 80x50 című kiállítása, amely Rubik Ernő 80. születésnapja és a Rubik-kocka feltalálásának 50. évfordulója alkalmából készült. Az intézet és a Habsburg Ottó Alapítvány együttműködésében létrehozott Habsburg Ottó élete és öröksége című tárlat aktualitását pedig az adja, hogy idén ünnepeljük az uniós tagságunk 20., a határnyitás és a Páneurópai Piknik 35. és a magyar-japán diplomáciai kapcsolatok 155. évfordulóját. Az október 16-ig nyitva tartó népszerű kiállítást megtekintette a japán császári család képviselője, Takamadó Hisako hercegnő is.
A Rubik-kocka japán forgalmazó cégével, a MegaHouse Corporation-nel együttműködésben készült Rubik 80x50 című tárlat fő látványossága a közel öt méter széles és egy méter magas, 3333 darab Rubik-kockából kirakott Rubik-installáció. Az installáció mellett egy panelkiállítás mutatja be Rubik Ernő életét és a Rubik-kocka születését, de a kiállított tárgyak között megtalálható egy retro Rubik-kocka is, amely az 1974-ben készült eredeti termék másolata. A tárlaton kézműves, a Rubik-kocka által inspirált alkotások is megtekinthetőek, többek között egy Japán legismertebb porcelánmanufaktúrája, a Kutaniyaki által gyártott darab. A kiállítás egyik legnépszerűbb alkotása azonban a Chogokin Rubik-kocka. A Chogokin egy Japánban jól ismert robot, amely manga karakterként kezdte pályafutását 1974-ben, a Rubik kocka megjelenésével egy időben. A Rubik-kocka születésének 50. évfordulója alkalmából a robotot piacra dobó cég fejlesztése eredményeként a Chogokin robot átalakul Rubik-kockává vagy a Rubik-kocka átalakul Chogokin robottá. Ez a különleges játék jelenleg kizárólag a Tokiói Liszt Intézet kiállításán tekinthető meg, októberi piacra kerülése előtt. A tárlatot gyermekkuckó is kiegészíti, ahol a kisebbek is elsajátíthatják a magyar játék fortélyait. A japán forgalmazóval való együttműködés eredményeképpen az intézetről hamarosan a világ legkisebb Rubik-kockájának bemutatója kapcsán hallhatunk majd, akik ezzel a Guiness rekord kísérlettel is szeretnék felhívni a figyelmet a világhírű találmány magyar mivoltára.
Szeptember 11-én a tokiói magyar nagykövetségen került sor a Habsburg Ottó életútjáról, munkásságának főbb állomásairól szóló 99 év 99 kép című könyv bemutatására, amelyet kerekasztal-beszélgetés követett. Szeptember 13-án pedig megnyílt a Minato negyed Történeti Múzeumában a Habsburg Ottó élete és öröksége című kiállítás. A tárlat az egykori trónörökös és európai parlamenti képviselő nemzetközi politikai pályafutásának és munkásságának főbb mozzanataiba enged bepillantást. A kiállítás különös hangsúlyt fektet arra, hogy a második világháborús válságot követően Habsburg Ottó hogyan segítette a Japán és a transzatlanti térség közötti nemzetközi kapcsolatok kialakítását, hozzájárulva ezzel a szigetország nemzetközi tekintélyének és reputációjának erősödéséhez, a gazdasági kapcsolatok és politikai együttműködések kialakulásához. A tárlaton a császári család képviseletében tiszteletét tette Taisó császár unokájának, Akihito császár unokatestvérének özvegye, Hisako Takamadó hercegnő is. Az egyéni tárlatvezetést a „Habsburg Ottó élete és öröksége” című angol nyelvű konferencia követte, majd Ugrósdy Márton a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára és Habsburg György hivatalosan is megnyitották a tárlatot. Habsburg György egy anekdotát is megosztott a jelenlévőkkel, miszerint édesapja mindig japán tollal írt. Ezt nem csak annak kiváló minősége miatt tette, hanem azért is, hogyha az íróeszköz mégis elkopna, visszatérhessen a szigetországba, amelyet különösen kedvelt. A kiállítás megnyitását szerény fogadás követte, amely keretében több japán egyetem jelezte, hogy campusán örömmel bemutatná a tárlatot. A rendezvénysorozat a japán sajtóban is komoly visszhangra talált.
A Chogokin Rubik-kocka fotók jogtulajdonosa: © 2024. TM & © Spin Master Toys UK Limited. Used under license