Magyar kulturális programok Észtországban

Magyar kulturális programok Észtországban

Magyar kulturális programok Észtországban

A Tallinni Liszt Intézet nemrég nyitotta meg „Földből és szívből”. Népi szecessziós kerámiák Magyarországról című kiállítását két helyszínen is: a Palmse-i Kastély és Szabadtéri Múzeumban és az intézetben. A nagy sikerrel bemutatott tárlat mellett megemlékeztek a Nemzeti Összetartozás Napjáról és segítették a magyar Tritonius Guitar Trio koncertjeinek megvalósulását Észország-szerte. Nyár elején a gulyás történetét bemutató, tengerparton elhelyezett tablókkal hívták fel a magyar gasztronómiára a figyelmet és észt felirattal vetítették le Bacsó Péter: A tanú című filmjét is.

Június 5-én nyílt meg az intézet szervezésében a „Földből és szívből”. Népi szecessziós kerámiák Magyarországról című kiállítás a Palmse-i Kastély és Szabadtéri Múzeumban. A magyarországi múzeumokból származó kerámiák az 1890 és 1940 közötti időszakban készültek két alföldi kisvárosban: Mezőtúron, Badár Balázs műhelyében, illetve Kunszentmártonban, Bozsik Kálmán keze által. A két alkotó különleges helyet foglal el a magyar kerámiaművesség történetében. A tárgyak a szecesszió stílusjegyeit viselik magukon, de sajátosságuk, hogy a magyar népművészet hatásai is felfedezhetők rajtuk. Badár Balázs és Bozsik Kálmán koruk legtöbbet kiállító iparosai, iparművészei közé tartoztak. Alig lehet felsorolni, hány országban jelentek meg munkáik ipar- és világkiállításokon, nemzetközi szemléken, ahol számos díjat nyertek el, többek közt Párizsban, Milánóban vagy Brüsszelben. Ma már szinte elképzelhetetlen, milyen ismertségre és hírnévre tettek szert. Európa és Amerika szinte minden országából érkeztek hozzájuk megrendelések a különleges formavilágú és szépségű díszkerámiáikra. Ebből nyújt válogatást a Palmse-i Kastélyban megnyílt tárlat. A megnyitó alkalmából az intézet kézműves foglalkozást és korongozást is szervezett a kiállításhoz kapcsolódóan. A programot Pusztai Zsolt, a Túri Fazekas Múzeum igazgatója vezette, Pusztai Gabriella, a Kunszentmártoni Általános Művelődési Központ igazgatóhelyettese közreműködésével. A tárlat másnap a Tallinni Liszt Intézetben is megnyílt, ugyancsak kézműves foglalkozással kiegészülve.

Június 7-én a Nemzeti Összetartozás Napját ünnepelte meg méltó módon az intézet a tallinni magyar nagykövetséggel, az észtországi magyarokat tömörítő Munkácsy Mihály Egyesülettel partnerségben. Az első világháborút követően Magyarországra kényszerített trianoni békeszerződés évfordulóján közel hatvan vendég gyűlt össze emlékezni. A szabadtéri helyszínen javarészt családok voltak jelen gyerme(ke)kkel, akik számára az intézet változatos foglalkozásokat szervezett Kiss Eszter, Szoó Dóra és Csató Krisztián közreműködésével.

A Tritonus Guitar Trio (Molnár Levente, Szurgyi Gergely, Varga Bálint) három helyszínen is koncertet adott az intézet szervezésében, Észtországban. Június 7-én két, Tallinnhoz közeli településen, Jüriben és Keilában adtak nagysikerű koncertet, majd másnap a Tallinni Gitárfesztiválon léptek fel. A Tallinni Gitárfesztivált immár 20. alkalommal rendezték meg. Azóta többször szerepeltek magyar előadók is az észt fővárosban, legutóbb Seres Borbála gitárművész. Idén a rendezvényt - immár másodszor - a Tritonus Guitar Trio kiváló fellépése nyitotta meg a XVIII. századi, látványos barokk stílusban épült Kadriorg kastélyban, a főváros tengerparti Pirita kerületében. A gitártriónak hatalmas sikere volt mindhárom helyszínen.

Az intézet a tavalyi pärnui Magyar Napok keretében nyitotta meg a gulyásleves történetét bemutató, észt-angol nyelvű kiállításátt, ami Rakvere városában is kiemelkedő sikert aratott elmúlt ősszel. Idén a tallinni Pirita kerületben, a tengerhez közeli szabadtéri helyszínen láthatták az észt érdeklődők és turisták a magyar gulyás történetét bemutató tablósorozatot. A kiállítás május 26-tól közel egy hónapon át volt megtekinthető Tallinnban.

Június 17-én az Észt Történelmi Emlékezet Intézete felkérésére szervezte meg a Tallinni Liszt Intézet Bacsó Péter: A tanú című filmjének vetítését a Sõprus moziban. Az intézet vezetője, Tischler János - aki több évtizeden át kutatta az 1956-os forradalom nemzetközi visszhangját –a film előtt bevezetést tartott a film történeti hátterébe. A mintegy 20 percnyi bevezető nagy elismerést váltott ki. A filmet követően egy panelbeszélgetésen is részt vehettek az érdeklődők. Az intézet a szervezésen túl az elkészült észt feliratok lektorálását is vállalta, így minden szempontból hasznos együttműködésnek bizonyult a mostani filmbemutató, ami nagy tetszést aratott.

A Finnugor Filmfesztivált első ízben 2014-ben rendezték meg. Célja, hogy felkeltse az érdeklődést a finnugor nyelveken készült vagy finnugor témákat bemutató játékfilmek és kísérleti alkotások iránt. A rendezvényen a Ruhnu Saare Lood ja Laulud észt együttes adott koncertet június 22-én, amelynek programjában jelentős magyar népzenei blokk is szerepelt. A Tallinni Liszt Intézet által támogatott eseményen a közönség hosszas tapssal jutalmazta az előadókat.