Rekordszámú magyar filmek a 61. Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon

A 61. Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivált június 11. és 17. között rendezik meg. A programba beválogatott animációk között rekordszámú magyar film szerepel.

Gauder Áron új filmje, a Kojot négy lelke a fő versenyprogramba kapott meghívást. A rendező pályafutása 2005-ben éppen Annecy-ban indult, ahol elnyerte a fesztivál fődíját, a Kristály-díjat a Novák Erikkel közös Nyócker! című vígjátékért. A klímaválság kérdéseit feszegető, különleges látványvilágú indián történetben az olajvezetékek fektetése miatt kerül szembe egymással egy nagyvállalat és az őslakosok. Az otthonukért tüntető közösség felidézi az indiánok mágikus teremtéstörténetét, amely Kojot kalandjain keresztül hozza közel a mai nézőhöz az indián bölcsességet és megmutatja, hogy a múlt tapasztalataira hallgatva könnyebb a jövőt jó irányba állítani.

Gauder Áron: Kojot négy lelke

Gauder Áron: Kojot négy lelke

A fesztivál Contrechamp versenyébe három magyar mozifilmet válogattak. Annecy-ban láthatja először a külföldi közönség a Kecskemétfilm gyártásában készült Toldi mozifilm feldolgozást, mely Jankovics Marcell (1941–1921) utolsó alkotása, társrendezője Csákovics Lajos. Arany János elbeszélő költeményének főszereplője egy igazi magyar szuperhős, egy naphérosz. Toldi Miklós történetén keresztül tanúi lehetünk az irgalmatlan erejű kamaszfiú felnövésének, aki megtanulja uralni a saját képességeit. A mozifilmben nemcsak az önmagát kereső ifjú belső vívódásait éljük át, de teljes gazdagságában megjelenik benne a lovagi világ és a magyar puszta, illetve a lápvidék is, és együtt barangolunk Toldival a mocsárban és a XIV. századi Pest utcáin, ahogy mindennel és mindenkivel szembeszállva küzd az igazságáért.

Jankovics Marcell, Csákovics Lajos: Toldi

Jankovics Marcell, Csákovics Lajos: Toldi

Ugyancsak a Contrechamp versenyszekcióban lesz látható a Műanyag égbolt, melynek világpremierje az idei Berlinalén volt. A korunk égető kérdéseit feszegető film magyar–szlovák sci-fi koprodukció, Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta rendezőpáros első mozifilmje egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét. Az alkotók a rotoszkóp technika segítségével leforgatott jelenetekben kockáról-kockára rajzolták át a film szereplőit, hogy legapróbb rezzenéseik is láthatók legyenek. 

Bánóczki Tibor, Szabó Sarolta: Műanyag égbolt

Bánóczki Tibor, Szabó Sarolta: Műanyag égbolt

A Magyar Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Tomi, Polli és a Ház Szelleme című cseh–szlovák–magyar koprodukciót szintén Annecy-ban láthatja először a nemzetközi közönség, a fesztivál Contrechamp versenyszekcióban. A bábanimáció Filip Pošivač cseh rendező első egészestés mozifilmje, vezető animátora Papp Károly Kása, hangmestere Lukács Péter Benjamin, zeneszerzője Balázs Ádám volt. A családi mesefilm történetében karácsony közeledtével fény és sötétség csap össze egy ódon bérházban, ahol Tomi, a különleges kisfiú és barátja, a bérház új lakója, Polli élnek át izgalmas kalandokat és közös erővel felderítik a ház szellemének rejtélyét.

Filip Pošivač: Tomi, Polli és a Ház Szelleme

Filip Pošivač: Tomi, Polli és a Ház Szelleme

Az Annecy Classics szekcióban szerepel Az idő urai című sci-fi is. Az 1982-ben bemutatott film francia–magyar koprodukcióban készült, rendezője René Laloux, a technikai rendezője Hernádi Tibor, az animátorok szinte kivétel nélkül magyarok voltak, a speciális effektusokért felelt többek közt Reisenbüchler Sándor, az operatőr pedig Haris László volt. A film Stefan Wul: A Perdide bolygó árvája című regényét adaptálja. A történet elején egy furcsa jármű zuhan le a Perdide bolygón. Claude, a pilóta megsérül, de képes figyelmeztetni barátját, Jaffart, és szólni kisfiának, Pielnek, hogy meneküljön az erdőbe, mielőtt a rettegett darazsak támadnak. A növények között elrejtőzve Piel egyetlen kommunikációs eszköze egy mikrofon, amely a megmentésére induló Jaffar űrhajójával van összekötve. Mentőútjuk során olyan izgalmas kalandokba keverednek, mint Piel a furcsa bolygón, közben pedig az Idő urai kedvük szerint játszanak a bolygókkal és az idővel. A filmet 4K-ban restaurált verzióban vetítik Annecy-ban.

René Laloux: Az idő urai

René Laloux: Az idő urai

A nemrégiben Cannes-ban Arany Pálmát nyerő Buda Flóra Anna 27 című animációs kisfilmje az Annecy-i fesztivál rövidfilmes versenyszekciójában lesz látható. A francia–magyar koprodukcióban készült, 11 perces animáció főhőse a 27 éves Alice, aki még mindig a szüleivel él, a hétköznapok szürkeségéből pedig az ábrándozásba menekül. A szerzői kisfilm hangdizájnját Lukács Péter Benjámin és Zányi Tamás készítette, zenéjét Mákó Mári és Mákó Rozi szerezte.

Buda Flóra Anna: 27

Buda Flóra Anna: 27

A diplomafilmek versenyében szerepel Mira Zénó MOME Anim mesterszakos alkotása, a Fox Tossing. A 8 perces film egy barokk kastély parkjában játszódik, ahol kerti mulatságot rendeznek: a táj idilli, a társaság kellemes, az ételek főúriak, minden a tradíció és a kifinomultság jegyében zajlik. A kert másik részében, ezzel egy időben ketrecek csattognak, kötelek suhognak, rókák vinnyogása hallatszik. A kezdeti idillből a film lassan átvezet az élvezetek másik szintjére és kezdetét veszi a kegyetlen játék: a „rókadobálás”, amely egyre véresebbé, egyre brutálisabbá válik. A Fox Tossing vágója Czakó Judit, a hangdizájnt Pongor András készítette, a zenéjét Tomaso Albinoni szerezte.

Mira Zénó: Fox Tossing

Mira Zénó: Fox Tossing

A fesztivál külön szekciót szentel az LMBTQ filmeknek, melybe meghívták Tóth Luca Superbia című animációját is. Tóth Luca szatirikus filmje a nemi előítéleteknek és az azokon nyugvó hatalmi különbségeknek tart görbe tükröt. Filmjében egy szürreális társadalomban felcserélődik a modern kori férfi–nő szereposztás és a hagyományos nemi reprezentációkat harsány, abszurd humorral, pajzán-profán iróniával forgatja ki.

Tóth Luca: Superbia

Tóth Luca: Superbia

A Magyar Nemzeti Filmintézet nemzetközi értékesítési osztálya részt vesz az Annecy-i fesztivál MIFA Market programján, ahol nemzetközi értékesítésre, forgalmazásra ajánlja a következő magyar animációs produkciókat: Kojot négy lelke (Gauder Áron, 104 perc, angol nyelvű), Toldi (Jankovics Marcell, Csákovics Lajos, 108 perc, magyar nyelvű), Ruben Brandt, a gyűjtő (Milorad Krstic, 94 perc, angol nyelvű), Cigánymesék (Horváth Mária, Első évad: 13x8 perc, Második évad: gyártás alatt, magyar nyelvű), Városi legendák (Glaser Kati, Első évad: 13x3 perc, Második évad: 13x3 perc, Harmadik évad: gyártás alatt, magyar nyelvű).

forrás: Annecy IAFF, NFI