Egy magyar nagyjátékfilm és két kisjátékfilm versenyez a Berlinalén, valamint öt magyar fiatal filmes a Berlinale Talents-en

null

A 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál újonnan létrehozott, elsőfilmesek versenyszekciójában lesz a világpremierje a Minden rendben filmnek, melyet Sós Bálint Dániel rendezett. A Generation 14+ versenyprogramjába beválogatták Balogh Mirjána Wish You Were Ear című animációját, míg a hivatalos rövidfilmes versenyszekcióban Ladányi Jancsó Jákob Élő kövek című rövidfilmje versenyez. A Berlinale filmfesztivál 23. alkalommal megrendezésre kerülő tehetséggondozó programjába idén öt magyar filmes, Breier Ádám rendező, Domokos Balázs operatőr, Mészöly Anna színésznő, Palóczi Zita forgatókönyvíró és Szászi Petra zeneszerző kapott meghívást.

Sós Bálint Dániel Minden rendben című filmjét a fesztivál beválogatta az újonnan létrehozott elsőfilmeseknek dedikált versenyprogramjába, a Perspectives szekcióba. A Minden rendben film a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjában készült Hajdu Szabolcs főszereplésével, és egy súlyos morális dilemmába keveredő apa története. Az apa egyetlen szemtanúja lesz egy súlyos balesetnek, amit kisfia okoz és döntenie kell: vállalja az igazság terhét és a fia életét romokba döntő retorziót, vagy hazudja el a tettet, ami viszont a fiú lelkivilágát torzítja el egy életre? Apai ösztönei az utóbbiba hajszolják bele, ám a hazugság egyre nagyobb áldozatokkal jár. „A pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve” – ezt a gondolatot boncolgatja a film, olyan helyzeteken keresztül, melyek a nézők szilárdnak hitt meggyőződéseit is felkavarják.

Sós Bálint Dániel rendező reklámfilmesként több mint száz alkotást tudhat maga mögött. Jelen film alapjául szolgáló forgatókönyvet Nagy V. Gergővel közösen jegyzi a film rendezője, a film producere Farkas Ádám és Mártonffy Zoltán Miklós, gyártója a CineSuper.

nullnull

A Nemzeti Filmintézet támogatásával az elmúlt öt évben rekordszámú, több mint 30 pályakezdő rendező készíthette el első mozifilmjét.

(forrás: https://nfi.hu/a-filmintezetrol/hirek/minden-rendben-vilagpremier-a-berlinale-versenyeben.html)

Balogh Mirjána diplomafilmje, a Wish You Were Ear című animációja a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szakán a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült 2024-ben, s nemzetközi premierjét a világ egyik legrangosabb filmfesztiváljának számító Berlinálén tartják.

„A fesztivál Generation 14+ válogatása olyan filmekre összpontosít, amelyek narratívájukban és filmnyelvükben a fiatalokat helyezik a középpontba. Olyan történeteket mutatnak be, amelyek fiatal főszereplőik szemszögéből mesélnek, és amelyek kézzelfoghatóvá teszik az ő világukat.
A Wish You Were Ear az embereket akarva-akaratlanul alakító szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásairól szól. A Wish You Were Ear egy olyan világban játszódik, amelyben ha egy pár szakít, el kell cserélniük egy testrészüket. Az emberek így nemcsak szó szerint elveszítik egy részüket, de magukkal is hordozzák minden volt kapcsolatukat.
Balogh Mirjána filmjének a versenybe válogatása egy évek óta tartó sikerszéria része: a MOME Animáció diplomafilmjeit 2017 óta rendszeresen meghívja versenyprogramjába a Berlinale. A Generation 14+ versenyprogramjában legutóbb 2023-an Erhardt Domonkos Szemem sarka című filmje szerepelt, amely külön elismerő oklevélben részesült.
Vincze Zsuzsanna, a MOME Film Tudásközpont vezetője szerint az, hogy a MOME Anim kiemelkedő, világszinten is jegyzett animációs műhellyé vált, hosszú évek, évtizedek kitartó, következetes építkezésének az eredménye. A siker kulcsa pedig többek közt az egyedi látásmódú tehetségek felkutatása és mentorálása, a professzionális gyártási körülményeket megteremtő diplomafilm-támogatás, illetve a szakon jelen lévő szakmai alázat és elkötelezettség mind az oktatók, mind a hallgatók részéről.
2023 őszétől új fejezet indult el MOME Animáció szak életében, amelyen angol nyelven, további szakirányokkal kiegészülve folytatódik a nemzetközi rangú képzés. A filmrendezőképzés mellett a Videójáték (Game Design) vagy az Immerzív történetmesélés (Immersive Storytelling) specializációt is választhatják a hallgatók – emlékeztettek a közleményben.”
(forrás: https://infostart.hu/kultura/2025/01/19/magyar-diplomafilm-versenyez-a-berlinalen)

A Berlinale 2025-ös versenyprogramjába beválogattak egy másik magyar alkotást is, Ladányi Jancsó Jákob Élő kövek című rövidfilmjét.

null

„[…] a történet egy fiatal nő és terapeutájának üléseit jeleníti meg egy, a várostól távol fekvő rehabilitációs központban. A nő kezdetben nehezen nyílik meg, a terápiás alkalmak lassúak és nehézkesek: az elfojtott álmok és emlékek csak töredékekben kerülnek felszínre. Az idősebb férfi szakember végül egy lovasterápián keresztül nyeri el a lány bizalmát, aki olyan feltétlen elfogadásra és tiszta kapcsolódásra talál az állatban, ami addig teljesen idegen volt számára. Ahogy a lány megnyílik, elmosódnak a határok a terapeuta és páciense között, és kapcsolatuk egyre intimebbé válik.”
(forrás: https://magyar.film.hu/filmhu/hir/ladanyi-jancso-jakob-alkotasa-a-berlinale-rovidfilmes-versenyprogramjaban)

A film főszerepét Kizlinger Lilla játssza, aki 2021-ben a Berlinalén a legjobb színésznő díját nyerte el a Rengeteg – mindenhol látlak című filmbeli alakításáért, és akit 2024 novemberében, a 18. Bukaresti Magyar Filmhéten láthatott a bukaresti közönség a Valami madarak című filmben. Ladányi Jancsó Jákob 2019-től tanult a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendezői MA szakán. 2022-ben készült rövidfilmje, Az elveszíthető dolgok szeretete nyerte a Legjobb Rövidfilm díját a Friss Hús Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon.

A Berlinale Talents-et a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál keretében rendezik meg, amely a világ egyik legrangosabb tehetséggondozó programja, amely „kivételes lehetőséget kínál a szakmai fejlődésre, nemzetközi együttműködésekre és.
A programba, amelynek idei mottója: Hallgass bátran – Filmes narratívák a disszonancia idején, 2025-ben 3836 jelentkezés érkezett 123 országból, és végül 201 fiatal filmest választottak ki, közöttük Breier Ádámot, Domokos Balázst, Mészöly Annát, Palóczi Zitát és Szászi Petrát, akik ezzel az egyik legnagyobb aktív filmes közösség tagjává válnak, hiszen a Berlinale Talentsen részt vett filmesek száma a tízezerhez közelít.
Ahogy a korábbi években, úgy most is a filmkészítés számos területe képviselteti magát a tehetséggondozó programban: színészek, operatőrök, rendezők, forgalmazási szakemberek, filmkritikusok, producerek, forgatókönyvírók, vágók, hangmérnökök, látvány- és díszlettervezők. A tehetségekben közös, hogy már rendelkeznek tíz év szakmai tapasztalattal, bemutatkoztak nemzetközi fesztiválokon, vagy nemzetközileg ismert projektekben vettek részt, esetleg valamelyik vezető filmgyártó cég munkatársai.
(forrás: https://magyar.film.hu/filmhu/hir/ot-magyar-fiatal-filmes-a-berlinale-talents-en.html)

null

Breier Ádám rendező már 2016-ban Talent volt, akkor a Szarajevói Filmfesztiválhoz kapcsolódó programban. Kisfilmjei után dokumentumfilmeket is rendezett (pl. Havanna, csak oda), első nagyjátékfilmjét, a Palm Springsben debütált Lefkovicsék gyászolnak című Inkubátoros alkotást tavaly mutatták be. Filmjeit láthatta a bukaresti közönség is korábbi rendezvényeinken: Havanna, csak oda című dokumentumfilmjét a 12. Bukaresti Magyar Filmhéten 2018-ban, A báró hazatér című dokumentumfilmjét online vetítettük 2020-ban és első nagyjátékfilmjét, a Lefkovicsék gyászolnak című filmjét 2024-ben a Magyar Film Napja alkalmából vetítettük.

Domokos Balázs szintén tapasztalt Talents-ező, hiszen 2024-ben a szarajevói programra is beválogatták. Az operatőrnek olyan filmeket köszönhetünk, mint Szilágyi Zsófia a szarajevói Filmfesztiválon versenyző, Cannes-ból FIPRESCI-díjjal távozó Egy napját, vagy Dér Asia dokumentumfilmjét, a Nem halok meg-et, amiért a 8. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb operatőr díjra jelölték.

Mészöly Anna színésznő A martfűi rém című filmben debütált. Eddigi legnagyobb sikerét Szimler Bálint játékfilmjének főszerepével, a Fekete ponttal érte el, amely a Locarno Nemzetközi Filmfesztiválon debütált. A filmet láthatta a bukaresti közönség is, 2024 novemberében a 18. Bukaresti Magyar Filmhét nyitófilmje volt.

Palóczi Zita a budapesti Metropolitan University-n végzett, első nagyjátékfilmes forgatókönyvíró munkájával rögtön nagy sikereket ért el: Moldvai Katalin az Inkubátor Programban készült Elfogy a levegő című alkotásának világpremierje a nagy presztízsű torontói fesztiválon volt, majd nagy sikerrel szerepelt egyéb külföldi fesztiválokon is, illetve felkerült az Európai Filmdíj szűkített listájára. A filmet ugyancsak vetítettük a Bukaresti Magyar Filmhéten 2023-ban.

Szászi Petra a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterszakos hallgatója, több díjnyertes rövidfilm zenéjét szerezte. A Berlinale Short Film szekciójában versenyző Ladányi Jancsó Jakob Élő kövek című rövidfilmjének zenéjét szintén ő komponálta.

A Berlinale Talents programjában az elmúlt években számos magyar alkotó részt vett, voltak köztük rendezők (Zomborácz Virág, Mundruczó Kornél, Reisz Gábor, Zurbó Dorottyai), producerek (Osváth Gábor, Berkes Júlia, Nedeczky Dóra), két éve Szakonyi Noémi Veronika és Kis Hajni rendezők nyertek meghívást, tavaly pedig négy fiatal filmes Bernáth Szilárd, a Larry rendezője, Rudas Marianna vágó, Méder Tamás Apor operatőr és Felszeghy Ádám producer került be a programba.

forrás: NFI, magyar.film.hu