Bagossy Levente színházi makett-kiállítás a Forgatagon
2024 augusztus 28. - szeptember 15.
Nemzeti Színház, Marosvásárhely
A Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest idén is több programmal partnere a Vásárhelyi Forgatagnak. Ebben az évben két kiemelt programmal járulunk hozzá a rendezvény színes és sokoldalú kínálatához: a Bágyi Balázs New Quartet koncertje és Bagossy László kiállítása.
Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező színházi díszlet makettjeiből készült kiállítását a bukaresti Liszt Intézet a Magyar Művészeti Akadémiával partnerségben valósította meg. Eddig Bukarestben (2022 novembere a Nemzeti Színházi Fesztivál – FNT keretében), Temesváron (2023 májusa a Temesvári Eurórégiós Színházi Fesztiválon, az Európa Kulturális Főváros programsorozat keretében) és Aradon (2024 májusa, Új Színház Fesztivál az aradi Ioan Slavici Színház előcsarnokában), illetve Nagyváradon (2024 júniusa, a Szent László Napok keretében) volt látogatható a kiállítás.

forrás: forgatag.ro
A Vásárhelyi Forgatag programjaként augusztus 28-án, szerdán 18 órakor nyitjuk meg a Nemzeti Színház előterében, ezúttal Marosvásárhelyen, a díszlettervező munkáiból létrejött projektet . A kiállítást megnyitja Székely Csaba, drámaíró, Portik Vilmos, a Vásárhelyi Forgatag igazgatója és Kósa András László, a Liszt Intézet igazgatója, az alkotó, Bagossy Levente jelenlétében. A megnyitón közreműködik Bagossy Lenke, a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Bartók Béla Konzervatóriumának fuvola szakos tanulója.
Az elmúlt 30 év színpadtervei közül 23-at tekinthet meg a közönség miniatűr makett formájában. A makettek az előadásokat megelőzően készültek és hűen tükrözik a későbbi színpadképet. Ezek között látható a Don Giovanni, az Úrhatnám polgár, a Tartuffe, a Hamlet vagy a Függöny fel! produkciók kicsinyített mása is. A miniatűr doboz-világok varázslatosan idézik meg a kukucskáló színház csodáját: mások életét szemléljük, s lélekben be is léphetünk oda.

Bagossy Levente 1968-ban született Dombóváron. Tanulmányait a Pécsi Művészeti Szakközépiskolában kezdte, tervezőgrafika szakon. A Magyar Képzőművészeti Egyetem tervezőgrafika szakán diplomázott 1996-ban. Első díszletei az egykori Pécsi Kisszínháznak készültek. Később a pécsi, a kecskeméti, a szegedi és a nyíregyházi színházaknak is dolgozott. Ismertebb munkái a fővárosi Centrál Színházhoz, a Katona József Színházhoz, az Örkény Színházhoz és a Radnóti Színházhoz kötődnek.
Díjak:
2018: Az év díszlettervezője (MALÁT – Látványtér)
2016: Az év díszlettervezője (MALÁT – Látványtér)
2011: Hevesi Sándor Díj
2010: Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál, Szabadka, Szerbia: Legjobb bábokért-díj
2008: Jászai Mari-díj
2008: POSZT: Legjobb díszlet (Asztalizene)
2007: Stúdiószínházi Fesztivál, Rijeka, Horvátország: Legjobb díszlet
2006: Kontakt Fesztivál,Torun, Lengyelország: Legjobb díszlet
2005: Színikritikusok Díja, Budapest
2005: Pécsi Országos Színházi Találkozó, Legjobb díszlet (Ledarálnakeltűntem)
1996: Színikritikusok Díja, Budapest (Leonce és Léna)
1996: Országos Színházi Fesztivál, Debrecen: Legjobb díszlet (Leonce és Léna)
Bágyi Balázs New Quartet koncertje és erdélyi turnéjáról itt olvashat bővebben: A Bágyi Balázs New Quartet erdélyi turnéja