
Június 15-én az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál zárógáláján Marcel Jean, a fesztivál művészeti igazgatója bejelentette, hogy 2025-ben Magyarország lesz a fesztivál díszmeghívottja. „A magyar animáció a fesztivál életében először kap majd 360 fokos panorámás bemutatkozási lehetőséget díszvendégként.” – olvasható a Nemzeti Filmintézet honlapján. A magyar animáció 110 éves jubileumát ünnepelve fókuszban lesznek a legnagyobb alkotók, műhelyek, élvonalbeli gyártók és a legifjabb tehetségek is.
A Nemzeti Filmintézet (NFI) 2024-et a magyar animáció emlékévének nyilvánította. Április 30-án, a Magyar Film Napján a magyar animációs film történetét bemutató új honlap indult (magyaranimacio.hu), amely a műfaj korszakonként alakuló történetének máig velünk élő kiemelkedő alkotásait és fontos alkotóit mutatja be, valamint ismerteti a legérdekesebb animációs technikákat, az animációs stábok munkáját és a legendás magyar filmműhelyeket is. Szeptemberben pedig, a 7. Budapesti Klasszikus Film Maratonon a fókusz a magyar animáció felújított gyöngyszemein lesz.

A Nemzeti Filmintézet digitális restaurálási programja a magyar animáció emlékévében az animációs produkciókra koncentrál: elkészül a magyar animáció úttörőjének számító Valker István 1930-as években készült, nitrofilmre forgatott zenés, rajzos rövidfilmjeinek felújítása, az 1950-es években készült magyar bábanimáció remekművei, valamint az idén 90 éve született Kovásznai György rövidfilmjeinek teljeskörű restaurálása. Az 1970-es évek nagysikerű Gusztáv című sorozat epizódjai is felújításra kerülnek.
2025-ben a világ legnagyobb animációs filmfesztiválján a kiemelt magyar animációs jelenlét, mintegy „természetes következménye” az utóbbi évek erőteljes magyar animációs film-termésének és nem utolsó sorban nemzetközi díjak elnyerésének. Az Annecy fesztivál az animációk világelső seregszemléje, ahol az utóbbi években bőven volt magyar animációs siker: 2023-ban Gauder Ádám rendezte Kojot négy lelke elnyerte a fesztivál zsűrijének díját, majd további hét nemzetközi díjat zsebelt be. Ugyancsak 2023-ban Buda Flóra Anna rendezésében készült 27 című rövidanimáció a rövidfilmek versenyében fődíját, az Annecy Kristályt vitte haza. 2024-ben az Annecy fesztiválon volt a világpremierje Traub Viktória Cipők és paták című rövid animációs filmjének, valamint az új kultfilm szenzáció, Csáki László filmje, a Kék Pelikán a fesztivál Contrechamp szekciójában versenyzett.

2023-ban Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta sci-fi animációja, a Műanyag égbolt a Berlinale Encounters versenyprogramjából indult világkörüli fesztiválútjára. És nem utolsó sorban a 2023-as magyar animációs sikerévet Buda Flóra Anna 27 című rövidanimációja koronázta meg a Cannes-i filmfesztivál rövidfilmes Arany Pálmájával.

Stratégiai terv a magyar animációfilm ipar fejlesztésére
2024 júniusában a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon Káel Csaba kormánybiztos, Fülöp József MOME rektor és Pesti Ákos mozgóképipari kormányfőtanácsos bejelentették, hogy átfogó stratégia készül a magyar animáció fejlesztésére és ismertették az ide vonatkozó cselekvési program tervezetét. A magyarországi animációs filmipar felívelő szakaszát éli, a villámgyors és korszakváltó technológia fejlődés új lehetőségek és kihívások elé állította az iparágat, melynek gazdasági és kulturális teljesítő képessége számottevően növelhető. A cselekvési program fő célja, hogy az iparág szabályozási rendszerének kereteit biztosító Filmtörvényben az animáció kortárs és korábban nem kezelt alkalmazási és megjelenési formái megfelelő módon szerepeljenek. A program a fenntartható piaci és kulturális szemlélet, valamint az iparági ökoszisztéma erősítését is célul tűzte ki, kiemelt hangsúlyt helyezve az új formátumú, transzmediális és immerzív tartalmak fejlesztési, gyártási és forgalmazási támogatásának lehetőségeire, szakember utánpótlásra és az ágazat jövőjét biztosító tehetségek gondozására.
forrás: nfi.hu