Az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága a paraguayi Asunciónban 2024 decemberében zajló űlésszakán felvette a szellemi kulturális örökség listájára a csaknem két évszázados múltra visszatekintő csárdást. A 19. században kialakult, ebben az időszakban a cigányzenészek révén népszerűsített tánctípus a magyar kulturális identitás fontos részét képezi, táncolják lakodalmakban, szüreti és más tematikus bálokon, táncházakban, Magyarországon és a határon túli magyarlakta területeken egyaránt. A csárdás, mint a magyarság sokszínű hagyományának része, színpadi adaptációkban, művészeti produkciókban is megjelenik. A hatalmas elismerést a csárdást táncoló magyar közösségek nevében Tóth Ildikó „Fecske” és Farkas Zoltán „Batyu” Harangozó-díjas táncművészek veszik át 2025. január 23-án a Hagyományok Házában, a magyar kultúra napjához kapcsolódó ünnepi eseményen.
Farkas Zoltán „Batyu”, a magyarországi táncház-mozgalom ismert táncosa és Tóth Ildikó „Fecske”, táncos-koreográfus intézetünk meghívására több alkalommal vendégszerepelt Bukarestben. Fellépéseik közül talán a legemlékezetesebb volt a Román Rádiótársaság koncerttermében a Muzsikás együttessel 2013 szeptemberében tartott előadásuk, majd 2017. október 22-én a bukaresti Nottara színházban Magyar motívumok címmel tartott előadásuk, valamint a 2024. március 13-án a Borbély–Batyu–Lőrinszky trió Rögtönzések című előadása a Román Nemzeti Irodalmi Múzeum színháztermében.
Az UNESCO szellemi kulturális örökségének listájára való felvétel hozzájárul a csárdás tánc hagyományának továbbéltetéséhez, megerősíti Magyarország kulturális jelenlétét a nemzetközi térben, és lehetőséget nyújt a fiatalabb generációknak, hogy új szemlélettel fedezzék fel és ápolják a néphagyományokat.