2025-ben Magyarország az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál díszvendége


80 magyar filmmel, tucatnyi videóklippel, immerzív dóm vetítésekkel, szakmai eseményekkel és több mint 180 magyar résztvevővel indult 2025. június 8-án az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, az animációs filmipar legnagyobb nemzetközi eseménye. Az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál a 111 éves magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország animációs filmiparát, alkotóit, gazdag örökségét, stúdióit, iskoláit és legfrissebb tehetségeit. A Magyar Díszvendégség program a Nemzeti Filmintézet kezdeményezésére a magyar animációs filmipar szereplőinek együttműködésével valósult meg.

A magyarországi animáció számos sikert aratott a közelmúltban, rekordszámú egész estés mozifilm készült el, a Műanyag égbolt, a Kék Pelikan, a Toldi, a Kojot négy lelke és Tomi, Polli és a Ház Szelleme című cseh–szlovák–magyar koprodukció, utóbbi kettő rangos díjakban részesült Annecy-ban is.

„A magyar animáció felívelő szakaszát éli, sosem készült annyi egész estés film, mint az elmúlt öt évben, és nagy örömünkre a legtöbb sikeresen megtalálta a közönségét. Az ágazat gazdasági és kulturális teljesítő képessége jelentősen növelhető, így nem is jöhetett volna jobbkor ez a megtisztelő meghívás. A Filmintézet küldetése azon projektek kezdeményezése, melyek a szakma egészét megmozgatják és az NFI katalizáló szerepe nélkülözhetetlen a megvalósításukhoz. Ennek szellemében vágtunk bele az animáció ipar fejlesztési stratégia kidolgozásába két évvel ezelőtt, a díszvendégség jelentőségteljes mérföldköve ennek az útnak. Nagy büszkeség, hogy a magyar animáció egészét meg tudjuk mutatni az iparág világelső eseményen, egyúttal ráirányítani a figyelmet a magyar animációban rejlő eddig kiaknázatlan lehetőségekre.” – nyilatkozta Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke.

A Magyar Díszvendégség arculata ötvözi az Annecy Fesztivál világszerte ismert, ikonikus nyúl szimbólumát a vizuális kultúránk meghatározó elemeivel, tisztelegve a magyar animáció mélyen gyökerező hagyományai és dinamikus fejlődése előtt, miközben friss és kortárs megközelítést képvisel.
„Az Annecy Fesztivál világszerte ismert, ezért hatalmas megtiszteltetés volt részt venni ebben a projektben. Az izgalmas téma mellett valódi kihívást jelentett olyan vizuális koncepciót találni, amely egyszerre tükrözi a fesztivál egyediségét és a magyar animáció sajátosságait” – mondta Szabó Levente illusztrátor, az arculat megalkotója. Szabó Levente, az arculat tervezője a MOME tervezőgrafika szakán végzett, 2006 óta szabadúszó grafikusként és illusztrátorként dolgozik, nemzetközileg elismert szakember, ő készítette 2016-ban a BAFTA díjátadó plakátjait is.
„Szabó Levente a nyulat már Magyarország színeibe öltöztette! A magyar animáció előtt tisztelegve egy olyan gazdag kulturális hagyományt ünneplünk, amely generációról generációra folyamatosan fejlődik” – nyilatkozta Marcel Jean, az Annecy Fesztivál művészeti igazgatója.

Az elmúlt években a magyar animáció látványos sikereket ért el: díjak a legrangosabb fesztiválokon, világszerte forgalmazott alkotások és egyre aktívabb nemzetközi koprodukciós részvétel fémjelezte a magyar filmipar e szegmensét. A nagypresztízsű esemény alkalmából elindult a Hunimation.com, a magyar animáció első angol nyelvű, átfogó szakmai weboldala. A Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Friss Hús csapatának produkciójában megvalósuló honlap célja, hogy bemutassa a magyar animációs közösséget, és hosszú távon erősítse nemzetközi jelenlétét. Az oldal arculatát Balogh Mirjana tervezte, aki a MOME Anim hallgatójaként rendezett diplomafilmjével Kristály Medve díjat nyert az idei Berlinalén.

A Magyar Díszvendégség iparági trailere 24 stúdió 75 alkotásából válogatott, a Magyar táncok-ra.

null

A kortárs magyar animáció kiemelkedő tehetségei három zsűribe is meghívást kaptak: Andrasev Nadja (A nyalintás nesze) a Contrechamp szekció játékfilmjeit, Bucsi Réka (Symphony No.42, Love, Solar Walk) a diplomafilmeket, míg Ráduly György, az NFI-Filmarchívum igazgatója a hivatalos játékfilmeket fogja zsűrizni.

A Friss Hús nemzetközi rövidfilmfesztivál, a Nemzeti Filmintézet támogatásával, pitchfórumot szervezett az Annecy-ban bemutatkozó fiatal magyar tehetségek kiválasztására: az előzsűri döntése alapján 12 projekt méretett meg az első Magyar Animációs Pitchfórumon, majd a szakmai zsűri és a közönség szavazati alapján Murányi Krisztina – Koskó Barbara: Little Ollie and the Tiny Legs (tévésorozat), Glaser Kati – Doraya Bouandel: Three Wishes (tévéfilm), Szakály Réka Anna: Witches Sabbath (rövidfilm), Tudisco Júlia: Tulip (websorozat), Tóth Luca: Little Mimo (tévésorozat, CEE Pitch) és Damján Lazin: Ergot (rövidfilm) című tervei mutatkoznak be júniusban Annecy-ban a nemzetközi szakmának. A pályázat révén a magyar alkotók esélyt kapnak arra, hogy bemutatkozzanak az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál Magyarország számára dedikált pitchprogramján, amelyet annak köszönhetően rendeznek meg, hogy 2025-ben Magyarország a világ legrangosabb animációs fesztiváljának a díszvendége.

Az Annecy Fesztivál rövidfilmes versenyszekciójába meghívást kapott Vácz Péter: Kutyafül című, legújabb animációja, Ulrich Gábor: Capriccio című alkotása, Tőkés Anna: Az utolsó dobás című MOME-diplomafilmje és Mikori Tama: KippKopp és a tizenkét hónap című rövid tévéfilmje.

Vácz Péter, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült Kutyafül című legújabb animációjának világpremierje az Annecy Fesztivál rövidfilm versenyében lesz. Vácz Péter, a Nyuszi és Őz című világszerte több mint 125 fesztiváldíjat elnyert animáció alkotójának a karantén ideje alatt született meg a fejében egy különleges, gyerekkori hangulatokat és benyomásokat felidéző film ötlete.
A Kutyafül főhőse Berci az iskolából hazaérve szülei veszekedésének nyomait találja az üres lakásban. Ahogy a csendes térben elfojtott érzelmei felszínre törnek, haragját és agresszióját feszült, érzelmekkel teli interakciókban vezeti le a lakásba beszabadult kutyájával. A ritka délután időtlensége és kutyája stabil jelenléte segítenek Bercinek átélni a megbocsátás csendes, átalakító erejét. A rövidfilm gyártója a Filmfabriq, producere Osváth Gábor.
Vácz Péter budapesti animációs filmrendező a MOME-n diplomázott 2013-ban, azóta rendezett stop-motion videókat a brit James együttesnek (All I’m Saying, Dear John), 2018-ban a Párnaarc című élőszereplős rövidfilmjét, több versadaptációt (Patakiskola, Parabola és Eper) és 2020-ban a Mantaro kávé bábanimációs reklámját. 2018-ban elnyerte az MMA alkotói ösztöndíját Noé fája című filmtervének fejlesztésére, mellyel több rangos nemzetközi pitchfórumon is részt vett. Az animációs filmkészítés mellett Vácz Péter rendszeresen tart nemzetközi előadásokat, workshopokat.

Copyright: filmfabriq

Copyright: filmfabriq

Ulrich Gábor Balázs Béla-díjas mozgókép- és képzőművész Capriccio címmel készült alkotása az Annecy Fesztivál kísérleti munkákat bemutató Off-Limits elnevezésű programjába kapott meghívást. A Capriccio egy apró madár története, amely visszaadja a zongoraművész végső reményét, megmutatva a hétköznapi pillanatokban megbúvó zenét. A Capriccio a Vertigo Média gyártásában készült, producerei Kárpáti György és Berta Balázs. A film zeneszerzője Józsa Tamás, hangmérnöke Chris Allan Tod, gyártásvezetője Heiszter László. Ulrich Gábor legutóbbi, Dűne című rövidfilmjével versenyzett Annecy-ban, 2020-ban. Ulrich sikerekben gazdag pályafutása során számos elismerést nyert világszerte munkáival, és mára egyike a nemzetközileg elismert magyar animációs filmeseknek.
Ulrich Gábor filmje az Annecy fesztiválon előtt már bemutatkozott a magyar közönségnek a Friss Hús Budapesti Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon, valamint a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon elnyerte a Magyar Filmkritikusok díját és a Legjobb rövidfilm díját.
2016-ban, a 10. Bukaresti Magyar Filmhéten retrospektív összeállítást vetítettünk Ulrich Gábor filmjeiből, majd 2017-ben hegesztett vasból készült műalkotásait állítottuk ki és 2020-ban, a 14. Bukaresti Magyar Filmhéten a Dűne című animációját láthatta a bukaresti közönség.

Copyright: Vertigo

Copyright: Vertigo

Tőkés Anna Az utolsó dobás című fikciós rövidfilmje önéletrajzi elemekből táplálkozik, a rendező tizenkét évig tagja volt a magyar ritmikusgimnasztika-válogatottnak, aminek során gyakran sokkoló, extrém edzésmódszereket tapasztalt meg. A MOME Anim gyártásában, a Nemzeti Filmintézet támogatásával 2024-ben készült diplomafilmje több fesztiválszereplést tudhat maga mögött: nemzetközi premierje a Szarajevói Filmfesztiválon volt, majd a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon, a Friss Kakason, februárban pedig 44. Magyar Filmszemlén szerepelt, ahol elnyerte a rövid animációs filmek különdíját. A film szerepelt Monstrán, az egyik legjelentősebb portugál seregszemlén, májusban pedig a Stuttgart ITFS nemzetközi animációs fesztiválon is versenyben volt. Jelentős szakmai elismerésekben részesült, megkapta a Cinemira DIGIC Pictures és a Primanima elismerő okleveleit, 2021-ben pedig a CEE Animation Forum Rising Star szekciójában érdemelt ki fejlesztési támogatást. 

Copyright: NFI

Copyright: NFI

Mikori Tama Kippkopp és a tizenkét hónap című rövid tévéfilmjének a Kippkopp és Tipptopp című epizódja is szerepel a rövidfilmes versenyszekciójában. A Kippkopp és a tizenkét hónap Marék Veronika meséi alapján készült, hét részes animációs sorozat. „Gesztenyekislány érkezik az erdőbe. Hiába keres szállást, mint mókus, béka, lepke vagy madár. Magára marad a hideg éjszakában. Reggel aztán megpillantja Kippkoppot!" – ez a Kippkopp és Tipptopp című mese alaphelyzete, a két hős ebben a történetben találkozik először, aztán közös kalandokra indulnak. A mesékből hétrészes animációs sorozat készült a Loomfilm gyártásában, producere Fabók Szilvia. A sorozat bemutatja, hogyan változik a két kis gesztenye, azaz Kippkopp és Tipptopp élete az évszakokkal: a főszereplők kalandoznak, játszanak, civakodnak, majd kibékülnek, miközben a nézők megismerhetik az évszakok legfontosabb sajátosságait, és a természet sok arcát. 2020-ban, a 14. Bukaresti Magyar Filmhéten a sorozat Kippkopp a hóban című részét láthatta a bukaresti közönség a gyermeknek szánt szekcióban.

Copyright: NFI

Copyright: NFI

A Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti tervei alapján, Máli Csaba és Pálfi Zsolt rendezésében készült el Csongor és Tünde című családi mesefilm nemzetközi premierje Annecy-ban lesz, versenyen kívül.

Az Annecy Fesztivál filmvásárán, a MIFA-n a magyar stand innovatív szakmai programokkal várja a nemzetközi szakmát. A MIFA Campus fővédnöke a többszörös Annecy-díjas Gauder Áron, aki mesterkurzust tart a fesztivál közönségének.

Négy különböző kiállítás, egy Annecy város utcáin látható street art projekt a Hunimation hits the Street és a Magyar Zene Háza közreműködésével DOME installáció fog tanúskodni Annecy-ban a magyar kreativitásról. A magyar animáció gazdag hagyományaiból ad ízelítőt a 61 felújított klasszikusból álló retrospektív válogatás, a Reisenbüchler Sándor kiállítás és Gémes József Daliás idők kiállítása. 1985-ben Gémes József alkotása volt a legelső egész estés film, amely megkapta a fesztivál fődíját, az Annecy Kristályt.

A Hunimation Hits the Street kiállítás Annecy-ban látható, a város különböző pontjain a magyar animáció 23 ikonikus hősét lehet látni a Kockásfülű nyúltól Frakkon át a Macskafogó Lusta Dickjéig. A kiállítás Huszár Dániel ötlete alapján az AA1 Magyar Animációs Alkotóművészek Egyesületével együttműködve valósult meg.

Copyright: NFI

Copyright: NFI

A Magyar Díszvendégséghez egyedi videó is készült, amely a rendezvény ikonikus motívuma, a nyúl köré épül. Az Annecy Fesztivál évtizedek óta használt kabalafigurája ihlette azt a félperces videót, amelyben 13 magyar animációs film nyúl figurái bukkannak fel – új kontextusba helyezve a hazai animáció gazdagságát. Az ötlet Szederkényi Bella producertől ered.

Copyright: NFI

Copyright: NFI

A bukaresti Liszt Intézet által szervezett Bukaresti Magyar Filmhét programjában rendszerint helyet kapnak a magyar animációs produkciók is. 2015-ben, a 9. Bukaresti Magyar Filmhéten a bukaresti Liszt Intézet a magyar animáció 100-ik évfordulója kapcsán kiemelt animációs programot szervezett: bemutattuk a Magyar Animcáció 100 című gazdag kiállítást, meghívott fesztivál volt a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál, amely gazdag magyar animációs programot hozott el Bukarestbe, Tóth Viktor jazzmuzsikus élő szaxofon narrációval muzsikált a Magyar népmesékre, oktató jellegű animációkat vetítettünk a MOME Anim filmjeiből, Czakó Ferenc retrospektív animációkat vetítettünk, és nem utolsó sorban Czakó Ferenc élő homokanimációs programot mutatott be.
Az évek során vetítettük a gyerekeknek szánt Bogyó és Babóca (2017, 2023) és Lengemesék (2017, 2020) filmeket, a Gusztáv animációkat (2018), amelyeket oktató jelleggel vetítettünk 35 mm-es vetítőgéppel, válogatást gyerekanimációkból (2020), valamint gyerekeknek szánt egészestés filmeket: Salamon király kalandjai (2018), Szaffi (2019), Lúdas Matyi (2019) és tévésorozatokat: Boxi és Kartomi kalandjai (2021) és Hajótöröttek (2021), A kuflik és az Akármi (2022), Misi Mókus kalandjai (2024). Felnőtt nézők számára vetítettünk válogatást a nemzetközi fesztiválokon díjnyertes magyar animációkból (2020) és egészestés animációkat, mint Habfürdő (2020), Ruben Brandt, a gyűjtő (2021), Kék pelikan (2024) vagy magyar animációs slágerekből jazzkoncert volt Gyárfás István trió előadásában (2021) és kiállítást szerveztünk Milorad Kristic-nek a Ruben Brandt, a gyűjtő című filmjéhez készült animációs képekből (RUBENsremBRANDT címmel, 2021).

nullAnnecy nyertesek. Copyright: NFI

Annecy nyertesek. Copyright: NFI

Annecy alkotók. Copyright: NFI

Annecy alkotók. Copyright: NFI

Forrás: NFI, magyar.film.hu, annecy.com