General H. M. Berthelot 19.

Virágh András Gábor, generációjának egyik legfoglalkoztatottabb zeneszerzője és orgonaművésze a 2023. június 3-25. között zajló Cantus Ecclesiae Nemzetközi Orgonafesztivál Nagy orgonaművészek szekciójában lép fel Bukarestben.
Műsor:
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847): 3. A-dúr szonáta (I. Con moto maestoso, II. Andante religioso)
César Franck (1822-1890): 2. b-moll korál
Virágh András Gábor (1984*): Impromptu
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist BWV 667
Virágh András Gábor: Improvizáció egy gregorián dallamra
Liszt Ferenc (1811-1886): Desz-dúr Consolation, no. 4
Louis Vierne (1870-1937): Finálé (az 1. orgonaszimfóniából)

Virágh András Gábor a budapesti Szt. István Bazilika orgonaművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanársegédje, a Magyar Zeneszerzők Egyesülete elnökségi tagja, a Studio5 zeneszerzőcsoport alapító tagja, valamint a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának egykori oktatója (2010-2013).
Eddigi szakmai tevékenységét két hazai orgona-, valamint három hazai, illetve három nemzetközi zeneszerzés versenygyőzelem fémjelzi, amelyek közül kiemelkedik a 2006-ban, Los Angelesben kiírt nemzetközi zeneszerző pályázaton elért I. helyezése, ahol a zsűri további díjakat nem adott ki, továbbá a 2008-ban Nagyváradon kiírt zeneszerző pályázaton elért I. helyezése, valamint az Ausztriában évente megrendezett ISA (International Sommer Akademie) 2012-es nemzetközi zeneszerzés versenyen elért I. helyezése, ahol a zsűri szintén nem adott ki további díjakat. 2009-ben a Debreceni Egyetem a Tudományegyetemi Karok Kiváló Hallgatója kitüntetéssel jutalmazta, amely elismerésben az Egyetem közel harmincezer hallgatója közül nyolcan részesülhettek.
2011-ben Junior Prima Díjjal tüntették ki. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen zeneszerzés szakon diplomázott 2013-ban Fekete Gyula osztályában. Ugyanebben az évben az Aurora Musis Amica Alapítvány, valamint a Magyar Művészeti Akadémia zeneszerzői díját vehette át. 2015-ben és 2017-ben Istvánffy Benedek zeneszerzői díjban részesült, valamint 2017-ben Erkel-díjjal tüntették ki. Virágh András Gábor Metamorphosis for 14 players ensemble c. kompozícióját – amelyet a szerző a varsói Őszi Kortárszenei Fesztivál felkérésére komponált 2017-ben – a France Musique Rádió több mint 50 alkalommal műsorra tűzte 2018-ban. 2020-ban az Év komolyzenei műve kitüntetésben részesült Gregorian notes című, brácsára és orgonára írott kompozíciójával. 2022-ben Bartók-Pásztory Díjban részesült, amely a magyar zenei élet legrangosabb elismerése.
Virágh András Gábor kompozícióit a németországi Ostinato Musikverlag, a norvégiai Norsk Musikforlag, a svájci Editions BIM Kontrapunkt Music Publisher (Budapest) és az EMB (Editio Musica Budapest) jelenteti meg. Orgonaművészként Európa számos országában, illetve a tengerentúlon is fellépett, műveit pedig számos hazai, és külföldi együttes, illetve zenekar szólaltatja meg.
A nemzetközi orgonafesztivált az Enharmónia Egyesület és a Bukaresti Római-katolikus Főegyházmegye szervezi, melynek intézetünk is partnere a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem és a Lengyel Intézet mellett.
A fesztivál részletes műsora itt: www.festivalorgace.ro.
Támogató: Magyar Művészeti Akadémia

Partner: Cantus Ecclesiae Nemzetközi Orgonafesztivál
