Túl közel @ 16. One World Romania

Nemzetközi Emberjogi Dokumentumfilm Fesztivál

Dátum:  április 7.
Időpont: 15:00
Helyszín:  Union mozi
Bukarest, Ion Câmpineanu 21.

A One World Romania emberjogi dokumentumfilm fesztivál 2023-ban a „Jó élet” mottót választotta, amely kissé meglepőnek tűnhet, annak tudatában, hogy a válogatásban szereplő filmek többsége egy sebekkel tele világot jár át, és amelyek gyakran atrocitásokat és visszaéléseket mutatnak meg (az ember emberrel vagy ember a természettel szemben).

A One World Romania fesztivál meggyőződése, hogy a film a személyes evolúció és az emberi szolidaritás eszköze lehet. A közös filmes élmények lehetnek magányosak és közösségiek egyaránt és a fesztivál e két dimenzió között keresi a harmóniát. A fesztivál különböző szekciói – a közmondás-szerű „jó élet”-et megidéző személyes tapasztalatokat bemutató fő szekció, az ellenállás különböző formáit elemző szekció, a múlt jelenben való tükrözése, a létezésünket definiáló munka, az ember és természet összefonódása – mind párbeszéd alapot biztosít a globális és a helyi jelenségek összekapcsolódásáról.

null

Túl közel
2022, 85 perc, dokumentumfilm, román és angol felirattal

Rendező és operatőr: Püsök Botond
Forgatókönyv: Püsök Botond, Bacskai Brigitta
Vágó: Bacskai Brigitta
Hang: Bohács Tamás
Producer: Takács S. András és Cseke Eszter (Spot Productions), Irina Malcea (Luna Film)

Püsök Botond filmje román–magyar koprodukcióban készült, egy családi abúzus következményeivel foglalkozik: egy erdélyi faluban az egykori lelkész fia molesztálja nevelt lányát, a közösség pedig az áldozatot hibáztatja, és a kétgyermekes anya ellen fordul.

Az Erdélyben forgatott, román–magyar koprodukcióban készült dokumentumfilm azt mutatja meg, hogyan harcol egy egyedülálló anya azért, hogy segítsen serdülő lányának túllépni a szexuális bántalmazás traumáján, és hogyan nehezíti a gyógyulás folyamatát a közösség. A közösség tagadó, áldozathibáztató viszonyulása mellett a film megmutatja azt is, hogy a romániai jogrendszer nem elég támogató az áldozatokkal szemben: bár az anya tájékozott és vannak segítői, így is nehezen jut el a megoldásig. Püsök Botond mindezt a család intimitásából láttatja, kamerája legtöbbször úgy figyeli a szereplőket, mintha ő maga is családtag lenne. (Zsizsmann Erika, transtelex.ro)

null

Díjak:
2023: Fiatal Európaiak Díja, FIPADOC Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, Biarritz, Franciaország
2023: Magyar filmek szekció különdíja és Közönségdíj (megosztva), Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF)
2022: Legjobb nemzetközi dokumentumfilm, Astra Filmfesztivál, Nagyszeben, Románia

Fesztiválok:
2022: Szarajevó Filmfesztivál, Bosznia-Hercegovina (nemzetközi premier)

Püsök Botond Kolozsváron diplomázott 2008-ban filmrendezőként a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet, Média szakán. 2016-ban az Angela című dokumentumfilmje legjobb rendezői díjat nyert az Astra Nemzetközi Filmfesztiválon, valamit a DocuArt Filmfesztiválon. Tanulmányait tovább folytatva, 2020-ban diplomázott a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilm-rendező mesterszakán. Első egészestés dokumentumfilmjét, a Túl közel című filmjét (Too Close) a Szarajevói Filmfesztiválon mutatták be 2022-ben.

null

A film vetítését közönségtalálkozó követi a rendező, Püsök Botond részvételével.

A fesztivál teljes programja: https://oneworld.ro/