Matei Voievod u., 75-77. sz., Bukarest

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban. A konferencia egy 2022-ben elkezdett workshop szellemében folytatódik, amely akkor létrehozott egy aktív, főleg Kelet-európai kutatókból álló hálózatot, akiknek érdeklődési köre a térség oktatófilmjeinek tanulmányozására terjedt ki. A konferencia előadásai az oktatófilmek elemzésére fókuszálnak, olyan témákat érintve, mint a szocialista államok hatalmi struktúráinak oktatófilmjei, a reklámfilm, az energiaforrások felhasználása és a környezetvédelem témájú oktatási filmek. Az idei konferenciára az Európán kívüli, szocialista múltú országok – például Kína vagy Kuba – filmművészetére szakosodott résztvevőket is várnak. A konferenciát egy egynapos interdiszciplináris workshop követi, amelyen három közép- és kelet-európai ország (Csehország, Magyarország és Románia) hét történésze, filmológusa és filozófusa vesz részt, hogy megvitassák az audiovizuális források jelentőségét a szellemtörténeti kutatásban, és megvitassák a kortárs történetírói kutatásba való integrálásukhoz szükséges módszereket.

A konferencián két magyar teoretikus is részt vesz. Május 5-én Strausz László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) munkatársa „A tudományos-technológiai retorika és az adatok alkalmazása a BM Stúdió alkotásaiban” címmel tart előadást, amelyben a tudományos terminológia és az objektivitás szerepét mutatja be a rendőrkadétoknak szóló oktatófilmekben. Május 6-án Polónyi M Eszter, az ausztriai Kunstuniversität Linz munkatársa „A test képalkotása az orvosi kutatás számára: Heim Pál kórházi filmjei a Magyar Nemzeti Filmarchívumban” címmel tart előadást, amelyben részben a magyar orvosi gyakorlatról készült archív felvételek, részben pedig a háború utáni magyar narratív filmek gyermekreprezentációi alapján mutatja be a kísérleti orvostudománnyal szembeni episztemikus ellenállást.
A május 7-i workshopon részt vesz Strausz László László „A BM gyűjtemény visszaszerzése: jegyzetek egy nehéz leletről” címmel a rendőrségi oktatófilmek archívumát mutatja be, valamint Takács Ádám az Eötvös Loránd Tudományegyetemről (ELTE) „Életek és világok: történetiség és anyagszerűség a fotográfiai ábrázolásokban” című előadásában a fényképeken ábrázolt tárgyakkal és környezetekkel kapcsolatos reprezentativitás és történetiség kérdéséről beszél.
Strausz László filmelméletet tanít a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE). Kutatói tevékenysége a kortárs Kelet-európai screen media, kulturális emlékezet és a stíluspolitikák elemzése. Megjelent kötetének címe Hesitant Histories on the Romanian Screen, és kutatási területe az állami gyártású oktatói filmek a szocializmus idejében. Az Eastern European Screen Studies kiadvány társszerkesztője.
Polónyi M Eszter művészet-, tudomány- és médiatörténész, jelenleg az ausztriai Kunstuniversität Linz egyetemen tart posztdoktori előadásokat és a szlovéniai Ljubljana Egyetem ARIS kutató-ösztöndíjasa. 2020-ban az Egyesült Államokból költözött vissza Európába, miután 2017-ben doktori diplomát szerzett művészettörténetből a Columbia Egyetemen, majd azt követően vendégtanárként tanított a brooklyni Pratt Institute-ban. 2020-tól több olyan szlovén kutatási projektben vett részt, egyeseknek vezetője is volt, amelyek a művészet és a technológia kapcsolatát kutatták. 15 éve aktívan kutat a Magyar Filmarchívumban, doktori disszertációját Balázs Béla munkásságából írta. A magyar filmtörténetről írt könyveit (Apertura, Metropolis, Prometheus Film) lefordították magyar és német nyelvre, és tanulmánya a oktatófilmről megjelenés alatt áll az Amsterdam University Press kiadónál, a Useful Cinema in State Socialism című esszékötetben (ed. Lucie Česálková, Christian Ferencz-Flatz, Ana Szel).
Takács Ádám, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Trténeti Intézetének tanára és kutatói ösztöndíjas a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen. 2021–2024 között vendégtanár volt a kanadai Alberta Egyetem Wirth Institute for Austrian and Central-European Studies tanszékén. Kutatási területei a 20. századi, volt Kelet-európai szocialista országok filozófiája, történetelmélete és intellektuális története. Legfrissebb kötetei: Foucault's Critical Philosophy of History (Lexington Books, 2024) és A történelem igézete (Budapesti Metropolitan Egyetem, 2021).
