Snétberger Ferenc és Tony Lakatos koncertje

Dátum:  október 7.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem, Enescu terem
Știrbei Vodă u. 33., Bukarest
null

A 6. Bukaresti Magyar Jazznapokat a világ egyik legkiemelkedőbb gitárosa, Snétberger Ferenc és a Frankfurti Rádió Big Bandjénak szólistája, Tony Lakatos szaxofonosa alkotta duó különleges előadásával nyitjuk, a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem George Enescu termében.

Snétberger Ferenc gitárművész és zeneszerző zenész család tagjaként 1957-ben Salgótarjánban született. Már gyermekkorában édesapja volt a példaképe, aki szintén gitározott. Snétberger klasszikus zenét és jazzgitárt tanult. Ma főként improvizációs művészetének és műfajokat átlépő játékának köszönhetően ismert. Repertoárját hazájának roma hagyományai, a brazil zene és a flamenco épp úgy inspirálja, mint a klasszikus gitár és a jazz. Számos szólóalbuma jelent meg, és több albumon működik közre partnerként. 1987-ben Dés Lászlóval és Horváth Kornéllal megalakította a Trio Stendhal együttest, mellyel országosan is ismertté vált. A különleges összetételű, kamarazenét játszó zenekar rendkívüli népszerűségre tett szert, lemezeiket az egész világon terjesztették. Koncertkörutakat tettek Ausztriában, Olaszországban és Spanyolországban, felléptek Európa számos országában és Indiában.

Snétberger Ferenc 1988 óta Berlinben él. Végigkoncertezte Európát, fellépett Japánban, Koreában, Indiában és az USA-ban. Írt kísérőzenét filmhez és színdarabhoz. 2004-ben új triót alapított a legendás norvég bőgőssel, Arild Andersennel, és a Norvégiában élő olasz származású, dobokon és ütőhangszereken játszó művésszel, Paolo Vinacciaval. 2007 nyarán Snétberger Ferencet Bobby McFerrin közös németországi és spanyolországi koncertsorozatra hívta.

2011 nyarán Felsőörsön elindította a Snétberger Zenei Tehetség Központot, amelynek célja, hogy egy hazai és nemzetközi szinten egyaránt elismert iskola legyen, melyben a fiatal, hátrányos helyzetű roma zenei tehetségek világszínvonalú képzést és mentorálást kapjanak. Művészetét és tevékenységét számos díjjal jutalmazták: Liszt Ferenc-díj (2005), Prima díj (2013), Kossuth-díj (2014), a MOB Fair Play-díja művészet kategóriában (2014), a Német Szövetségi Köztársaság Érdemkeresztje (2021).

null

Tony Lakatos a Lakatos-dinasztiából, ismert hegedűművészek családjából származik. Hat éves korától hegedült, tizenöt éves korában kezdett szaxofonozni. Zenei tanulmányait a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Tanszakán végezte. 1975-től több együttes tagja volt Magyarországon. 1981 óta Németországban él, azóta Európa egyik legkeresettebb szaxofonosa. 1985-től Jasper van’t Hof holland zongorista Pili-Pili nevű zenekarával lépett fel, 1993 óta a Frankfurti Rádió Big Bandjénak szólistája. Számos jelentős fesztiválra kapott meghívást, fellépett többek között Poriban, Berlinben, Isztambulban, a hollandiai North Sea Jazz Festivalon, Szingapúrban, Athénben, Prágában, Stuttgartban, Frankfurtban, Leverkusenben, Moldében, Stockholmban, az angliai Bracknell Jazz Festivalon, az Appleby Jazz Festivalon, a spanyolországi Lugo Jazz Festivalon és a dél-afrikai Durban Jazz Festivalon.

Több mint 280 hanglemezen hallható játéka, szólistaként pop-rock kiadványokon is közreműködött. Eddig megjelent önálló albumain többnyire saját szerzeményeit játszotta. Az 1997-ben Generation X címmel megjelent lemezén a világhírű trombitás, Randy Brecker is közreműködött.

Tony Lakatos volt az első magyar zenész, aki bejutott a Gavin Report Top 10-be, az amerikai jazzrádiók népszerűségi listájának élmezőnyébe.

A belépés díjtalan.

null

Társszervező: Magyarország Nagykövetsége Bukarest

Támogató: MOL Új Európa Alapítvány

Partnerek: