Semmelweis filmbemutató Bukarestben

Dátum:  február 16.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Román Parasztmúzeum mozija
Pénzverde / Monetăriei 3.
null

2024. február 16-tól a bukaresti mozikban debütál a Semmelweis című történelmi, életrajzi dráma Semmelweis Ignácról, akit az utókor az anyák megmentőjeként tart számon. A korábban Oscar-díjra jelölt rendező, Koltai Lajos filmjében a magyar színházi élet egyik legtehetségesebb fiatal színésze, Vecsei H. Miklós játssza a főszerepet.

fotó: Szvacsek Attila

fotó: Szvacsek Attila

André de Tóth (Semmelweis – Az anyák orvosa, 1940) és Bán Frigyes (Semmelweis, 1953) életrajzi filmjei után most a világhírű Koltai Lajos rendezésében Semmelweis Ignác életének legfontosabb időszakát, fiatalkorának azt a periódusát láthatja a nagyérdemű, amikor a bécsi klinikán dolgozott és egy új módszerrel próbált szembeszállni a gyermekágyi lázzal, és végül az orvostudomány egyik nagy felfedezéséhez vezetett. 

Fotó: Szvacsek Attila

Fotó: Szvacsek Attila

Semmelweis
2023, dráma, 124 perc

Rendező: Koltai Lajos
Forgatókönyv: Maruszki Balázs
Dramaturg: Goda Krisztina
Operatőr: Nagy András
Vágó: Kovács Zoltán
Zene: Pacsay Attila
Látványtervező: Pater Sparrow
Jelmez: Szakács Györgyi
Szereplők: Vecsei H. Miklós, Nagy Katica, Gálffi László, Kovács Tamás, Lengyel Ferenc, Szűcs Nelli, Elek Ferenc, Virga Tímea, Mészáros Blanka, Kizlinger Lilla, Csapó Attila, Hajduk Károly, Aczél Tulián, Nádas Gábor, Simon Kornél, Zsigmond Emőke, Znamenák István, ifj. Andorrai Péter, Kovács Lajos, Győrgyi Anna, Kurta Niké

A romantikában sem szűkölködő, fordulatokkal tele, izgalmas film egyszerre idézi meg a 19. századi Bécs hangulatát, egy korabeli kórház izgalmait, valamint az osztrák és a magyar orvosok közötti ellentéteket.

A Semmelweis című film 1847-ben játszódik Bécsben, ahol a szülészeti klinikán titokzatos járvány tombol, tizedeli a gyermekágyas nőket. Egy magyar orvos megpróbálja legyőzni a kórt úgy, hogy szembeszáll a hagyományos elméletekkel. Küzdelme azonban nemcsak a kór ellen zajlik, hanem a kórház vaskalapos vezetésével is, hisz annak a tekintélye forog kockán a megszállott magyar orvos felfedezésének következményeitől. Semmelweis mellett dolgozott egy fiatal szülésznő, akinek a személyében társra talál, hisz ő meglátta az orvosban azt, akit senki más: a szerelemre és megnyugvásra vágyó férfit.

Semmelweisre ma legendaként emlékszünk: bátor és tántoríthatatlan, akiben egyszerre ott volt a tudásvágy és az igazságvágy. A saját korában viszont egészen másképp látták: orvostársai őrültnek hitték, hisz csak a munkájának élt és egyetlen célja volt: a rábízott anyák egészségét megvédeni és e cél érdekében megszegett minden szabályt és legyőzött minden akadályt.

Fotó: Szvacsek Attila

Fotó: Szvacsek Attila

Koltai Lajos rendező hangsúlyozta: „A főszereplők kiválasztásnál nem a külső hasonlóságokat kerestem, hanem a varázslatos személyiségeket, akikben én hiszek, akikkel ezt a gyönyörű és nagyon erős történetet el tudjuk juttatni a nézőkhöz – Vecsei H. Miklós és Nagy Katica pont ilyenek. Semmelweis élete mindannyiunk számára példa: egy ember, aki mindig, minden körülmények között, halált megnyerő bátorsággal járta a saját maga útját, amiről gyűlölettel és erőszakkal sem lehetett letéríteni. Azt szeretném megmutatni a nézőknek, hogy igenis meg lehet csinálni: a kitartás, az elszántság, az elhivatottság, a szenvedélyesség meghozza gyümölcsét.”

Díjak:
2023: Közönségdíj, Európai Uniós Filmek Fesztiválja, Torontó, Kanada
2023: Legjobb film, Legjobb színész díja Vecsei H. Miklósnak, Legjobb színésznő díja Nagy Katicának, Életműdíj Koltai Lajosnak, Los Angeles-i Magyar Filmfesztivál, A.E.Á.

A film 12 éven aluliak számára nem ajánlott.

Koltai Lajos (sz. 1946) az MMA Nemzet Művésze címmel kitűntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész. Több mint 50 éves pályafutása során több mint 80 film operatőre volt. Pályája 1970-ben indult Magyarországon és többek között olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Szabó István (Bizalom, 1980; Mephisto, 1981; Redl ezredes, 1985; Hanussen, 1988; Zárójelentés, 2020), Maár Gyula (Végül, 1974; Déryné, hol van, 1975; Teketória, 1977) vagy Mészáros Márta (Örökbefogadás, 1975). A 1980-as évektől olyan hollywoodi produkciók fényképezését jegyzi, mint Gaby: A True Story (r.: Luis Mandoki, 1987), Perfect Witness (r.: Robert Mandel, 1989), Homer and Eddie (r.: Andrey Konchalovskiy, 1989), Meeting Venus (r.: Szabó István, 1991), Wrestling Ernest Hemingway (r.: Randa Haines,1993), Just Cause (r.: Arne Glimcher, 1995), Home for the Holidays (r.: Jodie Foster, 1995), Out to Sea (r.: Martha Coolidge, 1997), Sunshine (r.: Szabó István, 1999), Being Julia (r.: Szabó István, 2004).

A Giuseppe Tornatore rendezésében készült Maléna (2000) című film fényképezéséért 2001-ben Oscar-díjra jelölték. Tagja az Oscar-díjat osztó Amerikai Filmakadémiának és az Amerikai Operatőrök Egyesületének.

fotó: jegy.hu

fotó: jegy.hu

A különleges megvilágítási eljárást, amit Koltai Lajos használt, a szakma mint módszert a neve után „Lajosing”-ként említi. Lényege, hogy a szereplők közelében levő bútorokra irányított (és ezáltal megfestett) fény adja a különleges hangulatú megvilágítást. Koltai Lajos ezt a technikát egy montreáli HBO-produkció, a Descending Angel (r.: Jeremy Kagan, 1990) című film forgatásán alkalmazta először.

Koltai Lajos 1976, 1978 és 1983-ban elnyerte a Magyar Filmkritikusok díját, 1977-ben Balázs Béla-díjjal tűntették ki, 1979-ben a locarnói filmfesztiválon Ernest Artaria-díjat kapott, a Magyar Filmszemlén a legjobb operatőr díját kapta 1982, 1985 és 1987-ben. 1999 és 2001-ben David di Donatello-díjat és 1999-ben Európa Filmdíjat kapott legjobb operatőrként a Sunshine és a La leggenda del pianista sull’oceano című filmekért. 1982-ben Érdemes művész kitűntetést kapott, 1985-ben Kossuth-díjat, 2003-ban Magyar Művészetért díjat, 2010-ben Prima Primissima díjat és 2016-ban az MMA Nemzet Művésze kitűntetést.

A Semmelweis című film a Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Szupermodern Filmstúdió gyártásában készült. A film producerei: Lajos Tamás és Vida Joe.

Romániai forgalmazó: Taylor Projects
forrás: nfi.hu, wikipedia