Petőfi Sándor: János vitéz

Április 11: A magyar költészet napja / Petőfi Sándor emlékév 2022/2023

Dátum:  április 11.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Liszt Intézet Bukarest
Gina Patrichi 8, Bukarest, RO-010449
null

A magyar Országgyűlés a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánította a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja születésének 200. évfordulója alkalmából.

Intézetünk minden évben kiemelt irodalmi programmal ünnepli április 11-ét, a Magyar költészet napját, idén az emlékévhez kapcsolódva a magyar költőfejdelem, Petőfi Sándorra esett a választásunk. Intézetünkben a Petőfi-emlékév első eseménye egy különleges színházi előadás lesz, melyen román színészek Jankovics Marcell animációs filmjébe beépülve mesélik el a János vitézt.

null

Megáll az idő, Kukorica Jancsi, a nyájat legeltető juhászbojtár fölött, amikor a patakban mosó Iluskát megpillantja és ebben a felfüggesztett pillanatban Jancsi látni véli a tökéletes világ ígéretét, melyben ő és Iluskája szabadon szerethetik egymást. Az idő azonban hamar visszazökken rendes mentébe és kiderül, hogy a jelen nem tűri meg Jancsi tökéletes világképét. Ahhoz, hogy azt beteljesítse, világgá kell mennie, hogy megküzdjön múltjával, múltjából származó jelenével és a jelent uraló és elnyomó erőkkel, hogy végül megtalálja azt a parányi kis szigetet az Óperenciás Tenger közepén, melyet Iluskájával ketten uralhatnak.

A költemény kétszólamú előadásában Iluska elkíséri útján Jancsit: társa, néha vezetője is a János vitézzé érő férfinak. Kihívásokkal teli kalandozásaik a valóság és a képzelet szülte, mesebeli világ között zajlik, egyszerre elevenítve meg a minket körülvevő világ valóságát és belső világunk erejét.

Az előadás rendezője:Kovács Zsuzsánna
Előadják: Florina Gleznea, George Rotaru

null

A kétszólamban elhangzó költeményt Jankovics Marcell János vitéz filmje kíséri. A film által megteremtett sajátos világ alátámasztja a belső és külső világ elválaszthatatlan kapcsolatát, amelyen keresztül személyessé, sajátossá válik János vitéz története.

A látványvilágában erősen szimbolikus, a pop-artot a népi díszítőművészettel és a szecesszióval keverő rajzfilm az első egész estés magyar animáció. Az 1973-ban bemutatott film Jankovics Marcell életművének első olyan darabja, amely ötvözi a magyar kultúra évszázados értékeit és a popkultúrát. Bemutatásának évében több mint másfél millióan látták.

A színpompás zenés rajzfilm Petőfi Sándor születésének 150. évfordulójára készült. A kápráztatóan színes képi világa és a road movie-szerű cselekménye miatt a filmet az 1968-ban berobbant kultikus Beatles-animáció, A sárga tengeralattjáróval szokták párhuzamba állítani.

null

Jankovics Marcell (1941–2021) a Nemzet Művésze címmel kitűntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus, író, közéleti személyiség. Filmrendezőként a magyar animációs mozgóképművészet emblematikus alakja. A filmkészítés mellett több más területen ért el kimagasló teljesítményeket: művelődéstörténész, kultúrtörténeti ismeretterjesztő könyvek szerzője, illusztrátor, és a tévéműsor-készítés területén is számos alkotás őrzi nevét. Életműve meghatározó része a magyar kultúrának.

Kovács Zsuzsánna 2008-ban végezte a színházi rendező szakot a bukaresti I.L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetemen, majd 2011-ben ugyanott mesterizett, azóta Bukarest színpadaira állít olyan történeteket, amelyek a klasszikus drámairodalom gyöngyszemeiként a 21. századi emberéhez is tudnak szólni, mint például Henrik Ibsen Norája, Molnár Ferenc Liliomja vagy Euripidész Alkésztisz című drámája. Az utóbbi években több felolvasószínházi estet rendezett Intézetünkben. 2014-ben az ő vezetésével indult el a Balassi Teátrum projektünk, amelynek keretében magyar drámák román fordításban kerültek bemutatásra. A 20–21. századi magyar drámairodalomból kiválasztott művek színrevitelén Kovács Zsuzsánna egy fiatal, független színészekből álló alkotócsapattal dolgozik.

Florina Gleznea 1985-ben született. Martha szerepében debütált a Ki fél Virginia Woolftól? című előadásban, amellyel 2007-ben elnyerte a legjobb női alakítás díját a Cassandra-gálán. 2009-ben az UNITER Díjak Gáláján ugyanezért a szerepért a debüt kategóriában jelölték. A Film- és Színművészeti Egyetemen elvégzése óta Florina Gleznea független színházakban dolgozik.

George Rotaru színészként végzett a bukaresti I.L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Saját bevallása szerint olyan környezetben született, ahol semmiféle művészi kifejezés nem létezett és 25 évesen találkozott életében először a színházi világ varázsával. Ez volt az a momentum az életében, amikor rájött arra, hogy megtalálta azt amit „nem” keresett addig.

Partnerek: