Orosz István plakátkiállítása a Bucharest Graphic Days keretében

Dátum:  október 19.
Időpont: 15:00
Helyszín:  Bukaresti Nemzeti Színház, Rotonda terem
Nicolae Bălcescu sgt. 2., Bukarest
null

Harmadik alkalommal kerül sor Bukarestben a Bucharest Graphic Days eseményre, melynek keretében idén Intézetünk két Orosz István kiállítással vesz részt. A fesztivál központi helyszínén, a bukaresti Nemzeti Színház Rotonda termében Orosz István kultikussá vált kulturális plakátjai lesznek kiállítva.

A megnyitón jelen lesz Orosz István grafikusművész.

null

Orosz István (sz. 1951, Kecskemét) a Magyar Iparművészeti Főiskolán diplomázott grafikusként 1975-ben. Mestere volt Balogh István tervezőgrafikus, tanította többek között Rubik Ernő és Szoboszlay Péter rajzfilmrendező, grafikus is. Rajzoló gyakornokként, háttértervezőként, majd animációs filmrendezőként is dolgozott. Filmjeivel számos magyarországi és nemzetközi filmfesztiválon sikerrel szerepelt. Pályája kezdetétől foglalkozik alkalmazott grafikával, ennek során az illuzionizmus, a kettős jelentésű ábrák és az anamorfózisok eredményeit használja. Sok munkáján jelennek meg a természettudományos, főleg geometrikus és optikus témák. Egyik legismertebb munkája az 1990-es, első szabad választásokra készített „Továrisi konyec” plakát. Ő az egyetlen magyarországi művész, akinek alkotása bekerült a londoni Tate Modern gyűjteményébe, munkáival rendszeresen szerepel grafikai biennálékon és nemzetközi képzőművészeti kiállításokon. Szépirodalommal is foglalkozik, több verses- és novelláskötet, valamint regény szerzője. 1984-től használja az Odüsszeiából kölcsönzött Utisz (jelentése: Senki) művésznevet is.

1993-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja, 2004-től tagja a Grafikusok Nemzetközi Szövetségének (Alliance Graphique Internationale), és 2011-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja. Művészete elismeréseként 1990-ben elnyerte a brnói grafikai biennále aranyérmét, 1991-ben a Lahti-i (Finnország) plakátbiennále első díját és a Mediawave fődíját, 2001-ben az Amerikai Illusztrátorok Társaságának díját. 1991-ben Balázs Béla-díjat, 1993-ban Munkácsy Mihály-díjat, 2003-ban Aranyrajzszög-életműdíjat, 2005-ben érdemes művész címet kapott. 2011-ben Kossuth-díjjal tüntették ki történelmi pillanatokat maradandóan megőrző műveiért, sajátos karakterű, klasszikus hagyományokban gyökerező, határainkon túl is nagyra becsült, sokoldalú művészi munkássága elismeréseként. 2012-ben Koller-díjat, 2013-ban Prima-díjat kapott. 2018-ban a Nemzet Művésze díjban részesült.

A Bucharest Graphic Days egy komplex grafikai esemény, amelyen a grafikai tervezés különböző formáiban jelenik meg. Az esemény oktatói oldalát nemzetközi elismert művészek gazdagítják, kiemelve ezáltal nemcsak az esemény nemzetközi színvonalát, hanem a műfaj vizuális esztétikumának a fontosságát is, a fesztiválon résztvevő grafikusok és művészek részvételével fókuszba kerül a grafikai jelenség fontossága, szépsége és fontossága a publikum számára.

2022-ben négy csíkszeredai grafikusművész (Jánosi Antal, Lestyán Csaba, Részegh Botond és Siklódy Ferenc) csoportos kiállításával vettünk részt az első Bucharest Graphic Days fesztiválon. Tavaly a Magyar Művészeti Akadémia grafikusművészeinek (Antal Pál, Árendás József, Bakos István, Baráth Ferenc, Felsmann Tamás, Hauser Beáta Liliána, Keresztes Dóra, Kulinyi István, Orosz István, Sára Ernő, Szunyogh András) csoportos kiállítására került sor ugyancsak az intézet galériájában.

A kiállítás kurátora: Ciprian N. Isac

A kiállítás november 10-ig látogatható.

Az Orosz István plakátkiállítása a Bucharest Graphic Days keretében szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

nullnullnull

Partnerek:
Bucharest Graphic Days
Asociația Graphic Front
Atelierul de grafică – București
Nemzeti Művelődési Intézet
Közéletre Nevelésért Alapítvány

Partnerek: