Kolozsvár
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Intézetünk együttműködésével idén is gazdag magyar filmes programmal jelentkezik és a szokásos, szerdai napot a magyar filmnek szenteli.
A Magyar Nap gazdag programja a magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott filmekből áll össze: a Berlinálén bemutatott Műanyag égbolt (2023), a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Hatalom (2023), a tallini Black Nights fesztiválon a zsűri elismerő oklevelét (Rebels without a cause) elnyerő Háromszázezer számozott darab (2022) lesz látható Kolozsváron. Vetítik továbbá a Veszélyes lehet a fagyi (2022) című filmet, amelyben Stork Natasa két szerepet játszik négy szempontból megvilágítva és amely alakításáért elnyerte a New York-i Filmhéten a legjobb színésznőnek járó díjat. A programban lesz még az erdélyi Erőss Zsolt emlékét megidéző Magasságok és mélységek (2022) című film, melyben az eltűnt hegymászó feleségének szempontjából követjük a történetet és látható lesz a Cottbus-i filmfesztiválon kétszeresen díjazott Larry (2022) című elsőfilm, mely elnyerte a fesztivál Legjobb elsőfilmnek járó és Legjobb ifjúsági filmnek járó díjakat. A kolozsvári fesztivál Magyar Nap programjában lesz a bemutatója a Blokád (2022) című filmnek, mely Magyarország nevezése volt a 2023-as Oscar díjakra az idegen nyelvű filmek kategóriájában. A programot a kolozsvári rendező, Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? (2022) című szatirikus dokumentumfilmje egészíti ki, valamint az 1939 (2022) című kisjátékfilm, és M.Tóth Géza animációs rendező munkásságát bemutató animációs blokk.
A TIFF Magyar Napja keretében bemutatásra kerül a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjának újabb eredménye: az 1989-ben Fehér György által rendezett Szürkület című fekete-fehér bűnügyi film, amelyben egy megrázó gyerekgyilkosság ügyében a forgatókönyvíró-rendező Fehér György a feje tetejére állítja a krimi konvencióit.
A Magyar Nap Koroknay András SunMa koncertjével zárul a Bánffy Palota udvarán.
Magyar filmek a TIFF Magyar Nap programjában:
Bánóczki Tibor – Szabó Sarolta: Műanyag égbolt
2023, dráma, sci-fi, animáció, 110 perc

Az animációs sci-fi, egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét.
Szilágyi Fanni: Veszélyes lehet a fagyi
2022, dráma, 90 perc

A film középpontjában egypetéjű ikerpár áll: az egyik radiológusként dolgozik egy közkórházban, ikerpárja pedig jó anyagi körülmények között neveli pár hónapos kisfiát vállalkozó férje oldalán. Különböző nézőpontból látják egymás életét, és az egyértelmű külső hasonlóságok ellenére máshogyan látják magukat és egymást, mindkettejüknek a másik élete tűnik könnyebbnek és jobbnak.
Q&A: Szilágyi Fanni
Csoma Sándor: Magasságok és mélységek
2022, dráma, 98 perc

A hagyományos életrajzi ábrázolási móddal ellentétben a történetben nem Erőss Zsolt, hanem felesége, Sterczer Hilda szemszögén keresztül mutatja be Csoma Sándor rendező az eseményeket és a gyász folyamatát.
Q&A: Csoma Sándor
Bernáth Szilárd: Larry
2022, dráma, 108 perc

Az eredeti borsodi helyszíneken rögzített Larry egy rapper srác felnövés- és karriertörténetét meséli el, azt vizsgálja, hogy a fiú felívelő pályája milyen hatással van a családjára és a saját lelkére. Bernáth Szilárd erőteljes bemutatkozó rendezése fiatalokat megszólító, társadalmilag érzékeny film, Vilmányi Benett és Thuróczy Szabolcs döbbenetesen hiteles alakításával.
Q&A: Bernáth Szilárd
Tősér Ádám: Blokád
2022, dráma, 104 perc

Fotó: Szvacsek Attila
A politikai krimik izgalmát kínáló film látványosan, de a megtörtént eseményeknek megfelelően, a kor valóságos szereplőit is felsorakoztatva idézi meg 1990 októberének ellentmondásos, feszültségekkel teli napjait.
Q&A: Tősér Ádám
Prikler Mátyás: Hatalom
2023, politikai thriller, 88 perc

A film a jelenlegi közép-európai társadalom nagy kérdéseit, a politikai élet rejtett gépezetét, a hatalom megtartásáért tett kínos erőfeszítéseket, de az egyéni jellemek sokféleségét, a bonyolult emberi kapcsolatokat is boncolgatja.
Császi Ádám: Háromezer számozott darab
2023, dráma, fekete komédia, 93 perc

Egy színházi rendező öt nehéz sorsú fiatal roma életéről készít előadást. A színdarab kendőzetlen kegyetlenséggel meséli el életük valós történetét, vagyis: a nyomorukkal kereskedik. Amikor az előadást meghívja egy neves német színházi fesztivál, a csoport tagjai kénytelenek szembenézni múltjukkal, és felvenni a küzdelmet a rasszista sztereotípiákkal.
A Háromezer számozott darab a társulat szürreális utazása, amely elmossa a határt fikció, abszurd és szociografikus valóság között.
Lakatos Róbert: Ki kutyája vagyok én?
2022, dokumentumfilm, 80 perc
A számos magyar és nemzetközi díjjal kitüntetett kolozsvári magyar rendező, Lakatos Róbert társadalmi szatírája a kutyatenyésztéssel kapcsolatos problémák metaforáján keresztül beszél az erdélyi magyar identitásról és más izgalmas társadalmi kérdésekről.
Q&A: Lakatos Róbert
M.Tóth Géza animációk
Retrospektív vetítés M. Tóth Géza animációs filmrendező legjelentősebb munkáiból. A 2007-ben Oscar díjra jelölt Maestro (2005, 5 perc) mellett az összeállítás olyan filmeket tartalmaz, mint Ikarosz (1996, 5 perc), Mama (2007, 8 perc), Ergo (2007, 12 perc), Opera 130 (2014, 27 perc), Gyufák (2021, 11 perc).

M. Tóth Géza: Maestro
M. Tóth Géza filmrendező, producer, a KEDD Animációs Stúdió alapító-vezetője, egyetemi tanár. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia és az Amerikai Filmakadémia tagja. Maestro című rövidfilmjét az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte, illetve az ő nevéhez fűződik többek között a Bogyó és Babóca, illetve a Kuflik című rajzfilmsorozat is. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) közel 10 évig vezette az animációs tanszéket, aztán a látványtervező tanszéket a Színház és Filmművészeti Egyetemen, aminek később a rektoraként is dolgozott. Jelenleg Kolozsváron tanít a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Filmművészet és Média Karán.
Q&A: M. Tóth Géza

Magyari Zsolt – Benkő Claudia: 1939
2022, kisjátékfilm, történelmi dráma, 30 perc

1939 szeptember 3-án egy fiatal nő rejtélyes módon eltűnik. Magánnyomozó indul, hogy kiderítse, mi történt vele. A detektívtörténet egy globális kataklizma szélén álló, végletekig megosztott társadalomba enged bepillantást.
Q&A: Magyari Zsolt, Benkő Claudia
Fehér György: Szürkület
1989, bűnügyi dráma, fekete-fehér, 4K felújított változat, 105 perc

Valahol a hegyek közt, egy falu határában megrázó gyerekgyilkosságok történnek. Az utolsó áldozatot egy rosszhírű vándorkereskedő találja meg, ezzel rögtön felkelti a rendőrök gyanúját, a falubeliek is őt vádolják. Először tagad, majd öngyilkosságot követ el. A két nyomozó közül az egyik ezt beismerő vallomásként kezeli, a másik azonban biztos benne, hogy a valódi gyilkos még szabadlábon van. Noha a szinopszis eseménydús krimit feltételez, Fehér György feje tetejére állítja a műfaji konvenciókat. A Szürkület a kontraszt filmje, miközben az idő szinte megáll, és az a kevés esemény is a befogadhatóság határát súroló lassúsággal telik, a mélyben lappangó feszültség észrevétlenül fokozódik, és a kezdetben nyugodt, kimért nyomozók is megszállottként kezdenek viselkedni.
Koncert: SunMa
A Magyar Nap programját június 14-én, este 19.00 órás kezdettel Koroknay András SunMa spirituális jazz, hip-hop és elektro zene ötvözésű, meditatív hang-kollázs koncertje fogja zárni.
A Magyar Nap programja: https://tiff.ro/program/115/filme