Dacia sgt. 77.
A 3. Cinefemina filmfesztivál nyitóeseménye egy magyar kisjátékfilmes blokk. A válogatásban szereplő női rendezők kisjátékfilmjei nemcsak a női filmes alkotók közötti együttműködést (rendezők, forgatókönyvírók, vágók, producerek) emelik ki, hanem a filmekben látható témák is a női lét mélységeit kutatják, a társadalom peremén levő női sorsokat jelenítenek meg.
A magyar kisjátékfilmes összeállítás után egy beszélgetésre kerül sor Jakab Edit rendezőnővel, aki az összeállításban szereplő Zsiga bácsi c. film rendezője és producere és aki jelenleg a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem oktatója.
A Cinefemina filmfesztivál az első és egyetlen olyan filmes rendezvény Romániában, amelynek célja az európai filmipar női filmes alkotóinak népszerűsítése. A fesztivál célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a filmiparban tevékenykedő európai női filmes alkotók vízióira és művészi alkotásaira, valamint egy másik, női nézőpontot kínálni a világról, a nők világáról. A fesztivál célja ugyanakkor az európai filmiparban tevékenykedő nők – rendezők, forgatókönyvírók, producerek, vágók stb. – művészi kiválóságának elismerése.
A Cinefemina filmfesztivál programjában 16 film lesz látható: magyar, portugál, lengyel, olasz, osztrák, német, román, spanyol, francia, holland, svéd és görög női filmesek alkotásai.
Magyar kisjátékfilmes blokk:
Groșan Cristina: Átalakítás folyamatban / 2018, komédia, 20 perc
Kis Hajni: Utolsó hívás / 2018, dráma, 27 perc
Roszik Fruzsina: Maradunk / 2020, dráma, 19 perc
Jakab Edit: Zsiga bácsi / 2020, USA, dráma, 11 perc
Gyimesi Anna: Affrikáta / 2022, dráma, 26 perc
A filmekről és az a rendezőkről bővebben:
Átalakítás folyamatban
2018, vígjáték, 20 perc, román és angol felirattal

Rendező és forgatókönyvíró: Groșan Cristina
Operatőr: Blaumann Edit
Vágó: Gorácz Vanda
Producer: Nedeczky Dóra
Szereplők: Takács Katalin, Rainer-Micsinyei Nóra, Bán János, Barta Ágnes, Bán Bálint, Vajdai Vilmos
A film a romantikus komédia keretei között mesél egy nő életvezetési döntéseiről, miközben a néző szembesül az idősekről kialakított társadalmi sztereotípiákkal. A filmet 2019-ben a torontói Női Filmek Fesztiválján a Legjobb film és a Legjobb Operatőr Díjával tűntették ki.

Cristina Groșan (sz. 1987, Arad), filmrendező és vizuális képzőművész a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetemen szerzett filmrendezői diplomát az egyetem Színház- és Televízó Karának Film, Fotó és Média szakán. Ezt követte a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerzett mesteri diploma Média Design szakon. Több kisjátékfilmet rendezett, melyek közül a legismertebb a Vakáció a tengerparton (2014) c. film, amely egy krízisben levő anya-lánya kapcsolatot tár a nézők elé. Kisjátékfilmjei számos nemzetközi fesztiválon szerepeltek, mint például a Palm Springs-i, Clermont-Ferrand-i, szarajevói, londoni, Helsinki, Zubroffka-i, tiranai, Szent Pétervár-i, Thessaloniki, stb. Első nagyjátékfilmje, A legjobb dolgokon bőgni kell (2021) egy dramedy a 30-40-es generáció bizonytalanságról és félelmeiről. A film nemzetközi premierje a szarajevói filmfesztiválon volt és a bukaresti közönség a 15. Bukaresti Magyar Filmhét programjában láthatta 2021 novemberében, a rendezőnő jelenlétében. Második nagyjátékfilmje, Ordinary Failures (2022), cseh-magyar-olasz-szlovák koprodukcióban készült és nemzetközi premierje a Velencei Filmfesztiválon volt, ahol elnyerte a fesztivál Legjobb 40 év alatti rendező díját.
Utolsó hívás
2018, dráma, 27 perc, román és angol felirattal

Rendező: Kis Hajni
Forgatókönyv: Kis Hajni, Szántó Fanni
Vágó: Gorácz Vanda
Szereplők: Zsurzs Kati, John Barefield, Turi Katalin, Berencsi-Eke Csilla, Salazar Anna, Závory Andrea, Reitter Zsolt, Kozáry Ferenc
Egy hatvanas éveiben járó nő egynapi kálváriája, aki lezárja az ügyeit, mielőtt felszáll a repülőre, hogy külföldön élő lányához költözzön. A film visszafogottan, finom humorral és sok szívszorító pillanattal meséli el egy margóra szorult nő történetét.
Díjak:
2018: Legjobb diákfilm, Szarajevó Film Fesztivál, Bosznia-Hercegovina
2018: Legjobb film – fődíj, Friss Hús Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál, Budapest
2018: Legjobb színésznő díj Zsurzs Katinak, Európai Filmek Fesztiválja, Lille, Franciaország
2018: Legjobb rövidfilm, Trieste Film Festival Olaszország
2018: Golden Anteater Díj és a Legjobb rövidfilm, Lublin Film Festival, Lengyelország
2018: Legjobb színésznő díj Zsurzs Katinak, Európai Rövidfilmek Fesztiválja, Villeurbanne, Franciaország
2018: Legjobb diákfilm, Zlín Film Festival Csehország
2019: Legjobb film és Legígéretesebb fiatal tehetség (VFF Young Talent Award), Filmschoolfest München, Németország
Előzetes itt: https://www.imdb.com/title/tt8155196/?ref_=vp_close

Kis Hajni (1990) Junior Prima-díjas filmrendező és forgatókönyvíró a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen filmelméletet és filozófiát tanult, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetemen film- és televíziórendező szakán szerzett diplomát Miklauzic Bence és Salamon András osztályában. Szép alak című kisjátékfilmjét 2017-ben a Legjobb idegen nyelvű narratív film kategóriában diák-Oscar-díjra (Student Academy Awards) jelölték, majd a Last call / Utolső hívás című kisjátékfilmjét számos nemzetközi díjjal tűntették ki. Az első nagyjátékfilmjét, a Külön falka című filmet a Nemzeti Filmintézet Inkubátor támogatási program keretében készítette. A filmnek a nemzetközi premierje a Karlovy Vary nemzetközi filmfesztiválon volt és Romániában a bemutatója 2022-ben volt a Magyar Film Napja alkalmából, Bukarestben az Elvire Popesco moziban, a rendezőnő jelenlétében, majd ugyancsak 2022-ben a bukaresti Európai Filmek Fesztiválján a film elnyerte a Közönségdíjat.
Maradunk
2020, dráma, 19 perc, román és angol felirattal

Rendező és forgatókönyv: Roszik Fruzsina
Vágó: Lemhényi Réka
Díszlet: Széphelyi Ágnes Tünde
Szereplők: Varga Mária, Mészáros Blanka, Huzella Júlia, Sodró Eliza, Mayer Fanni, Mészáros Béla, Ullmann Ottó
Az egyszerre abszurd, egyszerre drámai film, egy nehéz családi helyzetet mutat be, amely összeterel öt, egymáshoz nem túl közel álló lánytestvért. Az előttük álló éjszaka arra kényszeríti őket, hogy együttműködjenek és megtanulják elfogadni egymást.
Fesztiválok:
2020: FEST New Directors – New Films Festival, NEXXT Szekció, Espinho, Portugália (versenyben)
2020: St. John’s International Women’s Film Festival, Newfoundland, Kanada

Roszik Fruzsina (1987) a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzett televíziós műsorkészítés szakon 2019-ben, osztályvezetője Bárdos András újságíró volt. Több szereplése volt televíziós sorozatokban és filmekben, valamint színházi produkciókban is.
Uncle Zsiga / Zsiga bácsi
2020, USA, 11 perc, román és angol felirattal

Rendező és producer: Jakab Edit
Forgatókönyv: Jakab Edit, Bak Zsuzsanna
Operatőr: Csepeli Eszter
Vágó: Ruszev Szilvia
Jelmez: Sara Keller
Szereplők: Gyabronka József, Bordán Lili, McKenna Bintz, Bak Zsuzsanna, Shelley Delaney, Szabados Mihály (hang)
Az Uncle Zsiga / Zsiga bácsi egy szubtilis, lírai elmélkedés a megbocsátás lehetőségéről. A film az összetartozás és a rátalálás egyetemes, egzisztenciális témáját dolgozza fel egy idősödő magyar férfi történetén keresztül, aki – megbánva korábbi tetteit – rászánja magát, hogy 15 év után egészen Amerikáig menjen, hogy szembenézzen elidegenedett lányával. De a végső kérdés az, hogy képes-e önmagának megbocsátani?
Jakab Edit filmjei bonyolult emberi kapcsolatokat és társadalmi igazságtalanságokat vizsgálnak, miközben megalkuvás nélkül mondanak véleményt a világról, amelyben élünk. Filozófiai megközelítésű filmjeiben az érzelmi tartalmat humoral ötvözi, miközben bátran vállalja a kihívást a komplex gyártási követelményekkel szemben. Művészi elképzelései középpontjában a nagyszerű alakítások állnak, és fáradhatatlan producerként képes megszerezni az ideális tehetségeket produkcióihoz.
Az Uncle Zsiga / Zsiga bácsi film gyártási stábjában kizárólag nők dolgoztak, hisz Jakab Edit számára elvi kérdés, hogy ily módon láthatóságot adjon a női filmes alkotóknak. A kisfilm közel 50 fesztiválon szerepelt és több mint 10 díjat kapott. Az Uncle Zsiga / Zsiga bácsi Edit hatodik kisjátékfilmje, és egyben vizsgafilmje, ami után még kettőt készített Magyarországon. Jelenleg az első nagyjátékfilmje forgatókönyvét fejleszti.
Díjak:
2021: Zsűri különdíja, 180' Berlin Filmfest, Berlin, Németország
2021: Mary Austin Díj a legjobb forgatókönyvnek, Indie Spirit díj a legjobb rendezőnek és Indie Spirit Díj a legjobb férfi főszerepért Gyabronka Józsefnek, Idyllwild Nemzetközi Filmfesztivál, Kalifornia, USA
2021: Legjobb Diákfilm, WSXA Barcelona, Spanyolország
2021: Közönségdíj, Ohio Shorts, USA
2021: Legjobb diák rövidfilm, Oxford Nemzetközi Filmfesztivál, Anglia
2021: Legjobb rendező és Elismerő Oklevél, Sydney Ausztráliai Filmfesztivál, Ausztrália
2020: Legjobb diák rövidfilm és Legjobb operatőr díja Csepeli Eszternek, Istanbul Film Awards, Törökország

Jakab Edit magyar és amerikai filmrendező, aki munkáiban gyakran használ erős önéletrajzi elemeket, amelyek fikcióval fonódnak össze. Művészi képzelőerejét Európa- és Észak-Amerika-szerte szerzett hatalmas élettapasztalatai táplálják. Bár világpolgárnak tartja magát, erős közép-európai, különösen magyar kulturális identitással rendelkezik, amely gyakran kifejezésre jut művészi törekvéseiben. A bevándorlás és a nemek közötti egyenlőség kérdései gyakori motívumok munkáiban. Nagyjátékfilmes forgatókönyve például a kanadai Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnál tolmácsként szerzett tapasztalatairól szól, amikor szorosan együtt dolgozott magyar roma menekültekkel.
Jakab Edit elméleti és szláv nyelvészetből doktorált a Princeton Egyetemen, majd az Ohio Egyetemen szerzett MFA, azaz mester diplomát film (rendező/forgatókönyvíró/producer) szakon, ahol forgatókönyvírást is tanított. A filmkészítés és a filmtanítás szerves folytatása elméleti nyelvészeti tanulmányainak, hiszen mind a film, mind a nyelv strukturális elemekből építkezik, amely univerzális produktumot eredményez.
Edit írói és rendezői tapasztalatait a legkülönbözőbb szakmai környezetekben szerezte, többek között a montréali független film- és televíziós iparban, ezen kívül tanult és dolgozott Amerikában és Európában is. Több mint tizenöt évig tudósított film- és jazzfesztiválokról magyarországi kulturális portáloknak.
Több kisfilm producere. Ő maga nyolc rövidfilmet készített, filmjeivel több mint egy tucat nemzetközi díjat nyert, és most első nagyjátékfilmes forgatókönyvét fejleszti.
Jelenleg a Károli Gáspár Református Egyetem Kommunikáció és Médiatudományok Tanszékének egyetemi docense, filmet és nyelvészetet tanít.
Affrikáta
2022, dráma, 26 perc, román és angol felirattal

Rendező: Gyimesi Anna
Forgatókönyvíró: Gyimesi Anna, Danszki Fruzsina
Vágó: Gyimesi Anna, Csabai Attila
Zene: Matisz Flóra
Jelmez: Tihanyi Ildikó
Díszlet: Bobor Ágnes
Szereplők: Kováts Adél, Csutak-Hoffmann Kinga, Kizlinger Lilla, Nagy Márk, Blénesi Kincső, Znamenák István
Az Affrikáta című film egy szociálisan érzékeny témát feszeget, miközben az anyaság tabuit is érinti. A film főhőse egyedül nevel két tizenéves lányt. Az egyik lány mozgáskorlátozottsága az anyát egy önmagát teljesen feladó életvitelbe sodorja. Egy tengerparti nyaralás során a hármas stabilitását egy idegen fiatal férfi zavarja meg, és az anyának nemcsak a lányáért vállalt önkéntes mártíromságával, de saját, mélyre temetett vágyaival is szembesülnie kell.
„Mind a forgatókönyv és mise-en-scène terén merész választásokkal, a film okos módon egy túlzottan védelmező anyát állít a középpontba, a főszereplő csodálatos alakításával. A cselekmény meglepő fordulatai olyan szabadságérzetet nyújtanak, ami sokszor hiányzik az élet kötöttségei között” – méltatta a fesztivál Kustendorf Film- és Zenei Fesztivál zsűrije a magyar kisfilmet. A fesztivál a szerbiai Drvengrad faluban zajlik, amit eredetileg Emir Kusturica Macska-jaj című filmjének forgatásához építettek fel.
Díjak:
2023: Bronz Tojás, Kustendorf Film és Zene Fesztivál, Drvengrad, Szerbia
2020: Cinelink Díj a legjobb pitch számára, Talent Sarajevo Pack&Pitch, Szarajevo Film Fesztivál, Bosznia-Hercegovina
Fesztiválok:
2022: Szarajevo Film Fesztivál, Bosznia-Hercegovina (versenyben)
2022: Tallin Black Nights Festival, Észtország (versenyben)

Gyimesi Anna (sz. 1985) miután 2011-ben orvosi diplomát szerzett, a filmkészítés felé fordult. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzett filmrendezőként 2019-ben és mesterképzésen vett részt dokumentumfilm-rendezői szakon 2021-ben a Docnomads Erasmus Mundus program keretében, valamint a Schaerbeek-i (Belgium) LUCA School of Arts-on. Filmjeiben személyes drámákon keresztül érint érzékeny szociális dilemmákat, figyelmét a traumák különböző arca felé irányítja, de legfőképp az 50-edik életkort betöltött nők és az anyaság érzéseit érinti. Ugyanezt a témát dolgozza fel első, most készülő nagyjátékfilmjében is, amelyet jelenleg a Midpoint Feature Launch program keretében fejleszt. Az Affrikáta című film főszerepét Kováts Adél színésznőre bízta, aki a valós életben is hasonló élethelyzetben van. Gyimesi Anna a szlovákiai Pop Up Film Residency filmes kreációs alkotótábor alumnája.
Jegyek az Elvire Popesco mozi pénztárában és az eventbook honlapon vásárolhatók:
https://eventbook.ro/film/bilete-cinefemina-compilatie-scurtmetraje
A fesztivál teljes programja:
https://eventbook.ro/festival/cinefemina