Magyar filmek @ 27. Európai Filmek Fesztiválja

Dátum:  május 9. - május 23.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Victoria mozi (Temesvár), MNAR, Elvire Popesco mozi (Bukarest)
Temesvár, Bukarest

Az Európai Filmek Fesztiválját az Európai Tanács Bukaresti Képviselete alapította Bukarestben 27 évvel ezelőtt. A fesztivál egy egységes keretet biztosít a romániai filmszerető közönségnek az európai filmipar sokszínűségéről, tematikai gazdagságáról és sokoldalú filmnyelvi megközelítéseiről. Az idei fesztivál Temesváron indul az Európai Kulturális Főváros programjai részeként, de a filmek majd láthatók lesznek más, olyan romániai városokban is, ahova az európai filmek rendszerint nem jutnak el mozikba, így a fesztivál azt reméli, hogy ezekkel a vetítésekkel hozzájárul ezen települések kulturális életének fejlesztéséhez (Oravica, Curtea de Argeș, Botoșani, Gura Humorului).

A 27-ik alkalommal megrendezett Európai Filmek Fesztiváljának programjában három magyar film lesz látható: az Oscar-díjas Deák Kristóf első nagyjátékfilmje, Az unoka, Groșan Cristina második, magyar-cseh koprodukcióban készült nagyjátékfilmje, a Hétköznapi kudarcok című film, valamint Püsök Botond Túl közel című, magyar-román koprodukcióban készült dokumentumfilmje.

Groșan Cristina elkíséri új filmjét a romániai bemutatóra, mely az Európai Filmek Fesztiválja keretében lesz.

A filmek vetítései:
Temesvár:
Május 12, 18.00 óra, Victoria mozi: Az unoka

Bukarest:
Május 16, 18.00 óra, MNAR: Az unoka
Május 21, 18.00 óra, Elvire Popesco mozi: Hétköznapi kudarcok / Q&A: Groșan Cristina

Curtea de Argeș:
Május 19 mai, 19.30, George Topîrceanu Kulturális Központ: Túl közel

Botoșani:
Május 19, 20.00, Unirea mozi: Túl közel

Gura Humorului:
Május 19, 19.00, Kultúrotthon: Túl közel

null

Az unoka
2022, dráma, krimi, 116', román felirattal

Rendező és forgatókönyvíró: Deák Kristóf
Operatőr: Maly Róbert
Vágó: Csillag Manó
Hang: Péterffy Máté
Zene: Balázs Ádám
Látványtervező: Láng Imola
Jelmez: Sinkovics Judit
Szereplők: Blahó Gergő, Jordán Tamás, Jászberényi Gábor, Pogány Judit, Döbrösi Laura, Tordai Teri, Készeg László, Hámori Ildikó

Az unoka egy nyomozós thrillerbe oltott felnövés-történet, a fekete komédia elemeivel árnyalva. A napjainkban játszódó bosszútörténet főhőse egy szelíd, illedelmes irodista fiú, akinek imádott nagyapja egy lelketlen csalás áldozata lesz és a fiú elhatározza, hogy saját maga szolgáltat igazságot. Ehhez találékonyságra, rafinériára és önbizalomra van szüksége – meg egy csapat szövetségesre.

Az unoka nem tesz mást, mint a bejáratott műfaji konvenciókat okosan felhasználva tár fel egy hamisítatlanul magyar bosszú-sztorit, melyben egyszerre fér meg a maró társadalomkritika és a vígjátéki könnyedség. Deák Kristóf egy olyan generációs szakadék feloldására (vagy legalábbis enyhítésére) tesz kísérletet, mely egyre inkább polarizálja a magyar társadalmat és kifogyhatatlan témát ad a közéleti diskurzusoknak. A film egyik jelenetében a károsultak terápiás csoportjában az egyik nagymama arról beszél, hogy az eset után családját egyáltalán nem érdekelte az ő állapota, inkább az ellopott összeg mértéke és az azzal járó további gondok. Az eset után magára maradt annak minden terhével és következményével, melyeket egyedül ebben a közösségben oszthat meg. Ebben a súlyos monológban összpontosul igazán Deák Kristóf filmjének egyik központi üzenete: ugyan sokszor nehéz az idősekkel, de a problémák nem feltétlen a korból, sokkal inkább az elszigeteltségből, az elhagyatottságból, a magányból fakadnak.” (Csomán Sándor, revizoronline.hu)

Díjak:
2023: Elismerő oklevél, Fantasporto Filmfesztivál, Porto, Portugália
2022: Közönségdíj, Los Angeles Magyar Filmfesztivál, AEÁ

Fesztiválok:
2023: Brüsszel Nemzetközi Filmfesztivál, Belgium (versenyben)

16 éven aluliak számára nem ajánlott.

Fotó: Steve Granitz

Fotó: Steve Granitz

Deák Kristóf (sz. 1982, Budapest) Oscar-díjas és Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, vágó, forgatókönyvíró és producer. Mindenki (2016) című kisjátékfilmje 2017-ben elnyerte a legjobb élőszereplős rövidfilmnek járó Oscar-díjat. 2006-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem gyártásszervező szakán, ahol a filmezés technikai és üzleti oldalával ismerkedett meg. 2010-ben mesteri diplomát szerzett a londoni Westminster Egyetemen rendezőként, ahol két évig segédtanárként is dolgozott. A Mindenki című kisjátékfilmje, az Oscar-díj mellett, többek között elnyerte a franciaországi Lillében megrendezett Európai Filmfesztivál közönségdíját, és fődíjat nyert a Tokió Rövidfilm Fesztiválon, a Chicago Gyerekfilm Fesztiválon, és a bukaresti közönség 2017-ben a 11. Bukaresti Magyar Filmhét programjában láthatta. Második kisjátékfilmjét, A legjobb játék című filmet a következő évben, 2018-ban vetítettük a 12. Bukaresti Magyar Filmhéten, és első tévéfilmjét, a Foglyok című történelmi kamaradrámát 2020-ban, a 14. Bukaresti Magyar Filmhéten tűztük műsorra. 2017-től az Oscar-díjakról döntő amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagja.

null

Hétköznapi kudarcok
2022, dráma, 84', VO: cseh, román felirattal

Rendező: Groșan Cristina
Forgatókönyv: Vlasáková Klára
Operatőr: Győri Márk
Vágó: Meller Anna
Zene: Jonatán Pastircák
Szereplők: Kerekes Vica, Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, Nora Klimešová, Rostislav Novák

Megmagyarázhatatlan természeti jelenség szakítja félbe a különc tinédzser, a szorongó anya, és a nemrég megözvegyült nő átlagosnak induló napját. Miközben a környezetükben eluralkodik a káosz, a három nő próbálja átvészelni a napot, és megtalálni helyét a világban.

Díjak:
2022: Legjobb 40 év alatti rendező, Velencei Nemzetközi Filmfesztivál, Olaszország

Fesztiválok:
2023: goEast Film Fesztivál, Wiesbaden, Németország (versenyben)
2023: Crossing Europe Filmfesztivál, Linz, Ausztria
2023: Ottawa Nemzetközi Filmfesztivál, Kanada
2023: Febiofest, Pozsony, Szlovákia
2023: Cleveland Nemzetközi Filmfesztivál, George Gund III – Közép- és Kelet-európai versenyszekció, AEÁ (versenyben)

12 éven aluliak számára nem ajánlott.

Fotó: Ilina Schileru

Fotó: Ilina Schileru

Cristina Groșan (sz. 1987, Arad) filmrendező és vizuális képzőművész a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetemen szerzett filmrendezői diplomát az egyetem Színház- és Televízió Karának Film, Fotó és Média szakán. Ezt követte a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerzett mesteri diploma Média Design szakon. Több kisjátékfilmet rendezett, melyek közül a legismertebb a Vakáció a tengerparton (2014) c. film, amely egy krízisben levő anya-lánya kapcsolatot tár a nézők elé. Kisjátékfilmjei számos nemzetközi fesztiválon szerepeltek, mint például a Palm Springs-i, Clermont-Ferrand-i, szarajevói, londoni, Helsinki-i, zubroffkai, tiranai, szentpétervári, Thessaloniki, stb. Első nagyjátékfilmje, A legjobb dolgokon bőgni kell (2021) egy dramedy a 30-40-es generáció bizonytalanságról és félelmeiről. A film nemzetközi premierje a szarajevói filmfesztiválon volt és a bukaresti közönség a 15. Bukaresti Magyar Filmhét programjában láthatta 2021 novemberében, a rendezőnő jelenlétében. Második nagyjátékfilmje, Hétköznapi kudarcok (2022), cseh–magyar–olasz–szlovák koprodukcióban készült és nemzetközi premierje a Velencei Filmfesztiválon volt, ahol elnyerte a fesztivál Legjobb 40 év alatti rendező díját.

null

Túl közel
2022, 85’, dokumentumfilm, román felirattal

Rendező és operatőr: Püsök Botond
Forgatókönyv: Püsök Botond, Bacskai Brigitta
Vágó: Bacskai Brigitta
Hang: Bohács Tamás
Producer: Takács S. András és Cseke Eszter (Spot Productions), Irina Malcea (Luna Film)

Püsök Botond filmje román–magyar koprodukcióban készült, egy családi abúzus következményeivel foglalkozik: egy erdélyi faluban az egykori lelkész fia molesztálja nevelt lányát, a közösség pedig az áldozatot hibáztatja, és a kétgyermekes anya ellen fordul. Az Erdélyben forgatott dokumentumfilm azt mutatja meg, hogyan harcol egy egyedülálló anya azért, hogy segítsen serdülő lányának túllépni a szexuális bántalmazás traumáján, és hogyan nehezíti a gyógyulás folyamatát a közösség.

Díjak:
2023: Fiatal Európaiak Díja, FIPADOC Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, Biarritz, Franciaország
2023: Magyar filmek szekció különdíja és Közönségdíj (megosztva), Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF)
2022: Legjobb nemzetközi dokumentumfilm, Astra Filmfesztivál, Nagyszeben, Románia

Fesztiválok:
2022: Szarajevó Filmfesztivál, Bosznia-Hercegovina (nemzetközi premier)

null

Püsök Botond Kolozsváron diplomázott 2008-ban filmrendezőként a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet, Média szakán. 2016-ban az Angela című dokumentumfilmje legjobb rendezői díjat nyert az Astra Nemzetközi Filmfesztiválon, valamit a DocuArt Filmfesztiválon. Tanulmányait tovább folytatva, 2020-ban diplomázott a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilm-rendező mesterszakán. Első egészestés dokumentumfilmjét, a Túl közel című filmjét (Too Close) a Szarajevói Filmfesztiválon mutatták be 2022-ben.

A fesztivál teljes programja: www.ffe.ro