Koncert: Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák

Petőfi 200

Dátum:  május 23.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest
Gina Patrichi 8.
Fotó: Lajtos István

Fotó: Lajtos István

Az 1ső Pesti Rackák zenekar műsorában összeolvad a magyar kultúra és a rock’n’roll forradalom szeretete. Így fér össze egy kalotaszegi hajnali Petőfi Sándor és Gérecz Attila verseivel éppúgy, mint Jimi Hendrix zenéjével. Alapvetően fúziós zenéjükben fontos szerepet tölt be a magyar népzene, a rhytm&blues, a funky, a reggae, a hip-hop és a groove elemek mellett. Rendkívül energikus produkciójuk mosolya bearanyozza a velük töltött tartalmas, információban és humorban gazdag estét.

Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák 2006-ban készítette a Petőfi-lemezt a Hangzó Helikon sorozatba, Gryllus Dániel felkérésére. Azóta állandó jelleggel műsorukon vannak a Petőfi-dalok, melyek lényegét talán Lackfi János költő fogalmazta meg a legpontosabban: „A Petőfi-ipar évtizedek óta szállítja a lakodalmassá szelídített nótákat. Most viszont hála Ferenczi Györgynek és társainak, itt dübörög az igazi, az irgalmatlan, a megalkuvást nem ismerő, bluesos-rockos, kőkemény Sándor. Magyartanárok, magyarok, tanárok és nem tanárok, figyelem!”

Fotó: Lajtos István

Fotó: Lajtos István

Petőfi Sándor a magyar irodalom legtöbbet megzenésített és idézett költője. Az első dalok már 1846-ban megszülettek, 1848-ban pedig a Nemzeti dalt többen is megzenésítették. A Petőfi-dalokat megzenésítő zeneszerzők hosszú sorából csak néhányat említünk meg, mint Egressy Béni, Mosonyi Mihály, Liszt Ferenc, Farkas Ferenc, Erkel Ferenc, Szervánszky Endre és Kodály Zoltán, de a költő Arany János is írt zenét barátja verseire. Az idők során több, ismert vagy ismeretlen zeneszerző tollából származó Petőfi-dal népdallá vált. De Petőfi versei nem csak a klasszikus és a népzenében vannak jelen, a kétezres években egyre gyakrabban tűnik fel Petőfi neve a könnyűzenében.

null