Gina Patrichi 8

Mester és tanítvány – kortárs textilművészet és design a mai szakoktatás szemléletében kiállítás a 2021 júniusától októberig tartó 7. Szombathelyi Textilművészeti Triennálé szatellit-kiállítása. A Bukaresti Képzőművészeti Egyetem (UNArte), valamint a Budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat és Textiltervezés szak hallgatói és tanárai alkotásaiból összeállított kiállítás kurátora Orbán Anna-Mária, a bukaresti UNArte adjunktusa és Harmati Hedvig, a budapesti MoMe oktatója.
A kiállítást Mircia Dumitrescu grafikusművész nyitja meg.
HARMATI Hedvig
ÚJSZÁSZI Tünde
BÉNYEI Tünde
SZABÓ Dóra
BRÁDA Judit
GYETVAI Piroska
SIMÁNDI-KÖVÉR Annamária
OLAJOS Mária Csenge
SZŰCS Edit
ORBÁN Orsolya
ORBÁN Anna-Mária
Oana CAPOTĂ
Denisa CÎRSTEA CRISTESCU
Alexandra COSTEA
Maria DIACONU
Rodica DIACONU
Diana DIACONESCU
Luana NĂSTASE
Andreea NEAGU
Ramona ȘERCĂIANU
«Dicséretes a két kulturális intézet: a budapesti Román Kulturális Intézet, illetve a bukaresti Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ kezdeményezése, hogy együtt megrendezze a két főváros művészeti egyetemén, a bukaresti Művészeti Egyetemen (UNArte), illetve a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) oktató és tanuló művészek közös kiállítását. Valamennyi alkotó korábban részt vett a szombathelyi Nemzetközi Textilművészeti Triennálén, amelyet idén hetedik alkalommal rendeztek meg.
Konfucius bölcsességeiben a mester és tanítvány közötti kapcsolatról szólva azt írja, hogy a mester csak közvetít, feltárja a régi könyvek titkait, nem alkot újat. Akárcsak Leonardo, aki a természetet tartja mesternek. A tapasztalat, amit a tanítvány szerez a mesterével való közös kiállításon, mindkettőjüknek hasznos, mert „a bölcs tudja, hogy nem tud mindent, a mindentudó pedig semmit se tud”. Ugyanakkor „nem az ember uralja az időket, hanem az idők a szerencsétlen embert.”»
Mircia Dumitrescu akadémikus, festő- és szobrászművész, grafikus
„Szombathelyen 2021. június 18-án nyílt meg a VII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé. Ennek apropójából kezdeményezte Orbán Anna-Mária – a bukaresti Művészeti Egyetem (UNArte) docense, egy nemzetközi, országhatárokon átívelő közös román–magyar textilművészeti tárlat megrendezését. Így született meg a MESTER és TANÍTVÁNY című kiállítás koncepciója, melyben magyar részről a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tanárai és tanítványai vettek részt, román oldalról pedig az UNAarte tanára ORBÁN Anna-Mária és tanítványai. További kritérium volt, hogy a kiállításban csak azon alkotók szerepelhettek, akik a múltban, közeliben vagy távoliban, de már résztvevői voltak a szombathelyi textil megmérettetéseknek.
A kiállításon bemutatott alkotásoknál – a felhasznált anyagok és alkalmazott technikák széles spektruma és sokfélesége jelenik meg. Vannak harsány színekkel operálók, és vannak visszafogott pasztellszínt használók. Az áttetszőtől az egészen tömör megfogalmazásig. Nyomott textilek és szalagokból készült textilszobrok. Több művésznél fordul elő a természeti motívum újra gondolt, letisztult formája. Jégkristályok, halpikkely, víz buborékok és növény folyamok.
Összességében elmondható, hogy mind a mestereknél, mind a tanítványaiknál lendülettel teli munkák lettek kiállítva, melyek nem születhettek volna meg, ha nem előzi meg őket egy sor kísérlet. Új anyagok, új minták, új megfogalmazások, mind a román, mind a magyar részről. A híres magyar ún. Velemi Textilművészeti Alkotóműhely utódgenerációit látom mind a MESTEREKBEN, mind pedig az általuk kinevelt TANÍTVÁNYOKBAN.”
Cebula Anna, művészettörténész, főmuzeológus, a Szombathelyi Képtár igazgatója