In memoriam Bács Lajos

Miruna Maciuca zongoraestrje

Dátum:  január 20.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest
Gina Patrichi 8, Bukarest, RO-010449
null

A Magyar Zene Fesztivál mentora, Bács Lajos születésnapjához kapcsolódóan kerül sor minden évben az előző évi fesztivál In memoriam Bács Lajos emlékdíjasának jutalomkoncertjére Intézetünkben. Idén Miruna Maciuca zongoraestjével tisztelgünk a néhai mester emléke előtt.

Műsor:
Joseph Haydn: Esz-dúr szonata Hob. XVI:52 no. 62
Frédéric Chopin: f-moll fantázia, op. 49
Johannes Brahms: 7 fantázia, op. 116
Liszt Ferenc: Réminiscenes de Norma

Miruna Maciuca a bukaresti George Enescu zeneművészeti középiskolában Mihaela Zamfirescu zongoraosztályában érettségizett. Jelenleg Igor Cognolato tanítványa a velencei konzerevatóriumban.

Miruna olyan neves tanárok és zongoraművészek mesterkurzusain vett részt, mint: Igor Cognolato, Dimitrios Syringelas, Graham Scott, Constantin Sandu, Vlad Dimulescu, Jan Michiels, Thomas Hell, Diego Caetano, David Palmer, Monika Urbonaite, Raluca Stratulat. Számos nemzetközi és országos verseny díjazottja, melyek közül megemlítjük a portugáliai Caminhában tartott Alto Minho Nemzetközi Zongoraversenyt, melyen I. díjat nyert. Fellépett a ávilai (Spanyolország) Nemzetközi Zenei Fesztiválon, ahol két előadóestet tartott az Auditorio Municipal de San Francisco teremben. Szintén I. díjjal jutalmazták a belgrádi Zemun International Music Competition-on, melynek döntőjében a Honvédelmi Minisztérium Stanislav Binicki Művészeti Együttes zenekarának szólistájaként lépett színpadra Dijana Cvetkovic vezényletével, majd a Belgrádi Filharmónia színpadán koncertezett. Továbbá II. díjat kapott a portugáliai Oeiras Zongoraversenyen.

Jelentős koncerttermekben lépett fel Romániában és külföldön. Zenekari szólistaként a Petru Ghenghea Zenekarral debütált, amellyel már három koncertet is adott, és olyan karmesterekkel dolgozott, mint Dijana Cvetkovic, Svilen Simeonov, Andrei Iliescu, Tiberiu Dragoș Oprea és Mircea Holiartoc. A fiatal zongoraművész 2024 nyarán két turnén vett részt Romániában a Fiatal művészek Enescu nyomdokain címmel, melynek helyszínei Jászvásár (Iași), Bukarest, Foksány (Focșani), Tekucs (Tecuci), Barlád (Bârlad) és Karácsonkő (Piatra Neamț) voltak. Két alkalommal lépett fel az ausztriai Ossiach településen, ahol az Austrian Arts Sessions Akadémia keretében Igor Cognolato és Mag. Dimitrios Syringelas mesterkurzusain vett részt (Mozarteum Salzburg). A Román Athéneum kistermében a Liszt-estet adott, mely később meghallgatható volt a közszolgálati rádió zenei csatornája.

null

A petrilai születésű Bács Lajos (1930–2015) Kolozsváron végezte a Zeneakadémiát, majd a moszkvai Csajkovszkij Egyetemen tanult, 1957 és 1991 között pedig a román rádió zenekarának állandó karmestere, de az egykori Szovjetunióban, Lengyelországban, az egykori Csehszlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában, az egykori Kelet- és Nyugat-Németországban, Hollandiában, Argentínában, Svájcban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban és Ausztriában is fellépett karmesterként. Bács Lajos a Román Zeneszerzők és Zenetudósok Szövetségének tagja volt. 1966-ban megalapította a Musica rediviva régizene-együttest, melynek hangversenyein számos középkori és reneszánszkori alkotás szólalt meg a karmester hangszerelésében. E hangszerelések között egyedülálló Johann Sebastian Bach A fúga művészete c. alkotásának zenekari átirata, melyet lemezre is rögzítettek. 2006 és 2008 között alkotta meg a munkássága szintézisének tartott Missa A. Martoni című szólóénekesekre, kórusra és zenekarra írt miséjét, amellyel Márton Áron püspöknek állított emléket. 2012-ben mutatták be a bukaresti Balassi Intézetben Reményik Sándor versére írt Mi mindig búcsúzunk című zeneművét.

Bács Lajos a Magyar Zene Fesztivál mentora és állandó zsűritagja volt.