Bukarest, Pénzverde u. 3.
2025. január 29-én debütál a bukaresti mozikban a Futni mentem című vígjáték, Herendi Gábor rendezésében, amelyet tavaly november 21-én mutattak be a magyarországi mozikban és amelyet azóta már több mint 500 ezren néztek meg. A film főszerepét Udvaros Dorottya játssza, aki számtalan színházi szerepe mellett több mint 100 filmben szerepelt eddig.
A bukaresti bemutatót a film romániai forgalmazójával Filmtett Distribution és a Román Nemzeti Parasztmúzeum mozijával közösen szervezzük.
Futni mentem
2024, romantikus vígjáték, 105 perc, román felirattal
Rendező: Herendi Gábor
Forgatókönyv: Divinyi Réka, Miklya Anna
Operatőr: Szatmári Péter
Vágó: Király István, Csillag Mano
Hang: Balázs Gábor
Zeneszerző: Hrutka Róbert
Jelmez: Fock Andrea
Látvány: Horváth Viktória, Nánássy Zsolt
Producer: Kárpáti György, Berta Balázs (Vertigo Média Kft.)
Szereplők: Udvaros Dorottya, Lovas Rozi, Tenki Réka, Trill Beatrix, Csányi Sándor, Ember Márk, Bányai Kelemen Barna
A film főszereplője egy anya, aki férje halála után elhatározza, hogy teljesíti annak utolsó kívánságát, és lányaival váltóban lefutja a maratont. Apró probléma, hogy egyikük sincs fizikálisan és mentálisan felkészülve a futásra. Az anya és lányai mellett ráadásul a rokonokat és barátokat is váratlanul éri a nők lehetetlennek tűnő vállalkozása.
„Herendi Gábor legújabb filmje kimagaslik az utóbbi években bemutatott magyar filmvígjátékok közül. Fel se merül a magyar nézőben, hogy ez a történet máshol is játszódhatna, mint itt, ugyanakkor egy cseh, német, spanyol vagy akár tengerentúli mozilátogató is pontosan érti majd a helyzeteket, élvezi a történet univerzális dinamikáját, sőt a poénok többségét is. Ami igen fontos szempont, mivel ebben a filmben bőven mérték őket.” (kultura.hu)
Udvaros Dorottya (sz. 1954, Budapest) a Nemzet Színésze címmel kitűntetett Kossuth- és Jászai Mari díjas színművésznő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán Marton Endre osztályában tanult és 1978-ban szerezte meg színészi diplomáját. Még főiskolás hallgató volt, amikor megkapta első filmes szerepét, az 1976-ban bemutatott Rendőrség című tévéfilmben ismerhette meg őt a nézőközönség, és ezután sorban következtek az egyre nagyobb tévés, mozis és színházi munkák. 1982-ben alapító tagként csatlakozott a Székely Gábor és Zsámbéki Gábor által létrehozott Katona József Színházhoz. 2002-ben csatlakozott az akkor megnyitó új Nemzeti Színházhoz, amelynek 22 évig volt társulati tagja. Pályája során nem csak a színpadi szerepek, hanem a filmes munkák is elhalmozták. Olyan produkciókban ismerhette meg őt a közönség, mint a Sándor Pál rendezte Ripacsok, a Dögkeselyű, az 53 legjobb magyar filmalkotás közé is beválasztott Te rongyos élet, a Sztracsatella vagy A miniszter félrelép. Lendülete és munkakedve a deszkákon és kamerák előtt eltöltött több mint 40 év alatt sem csökkent, a közelmúltban olyan remek szerepekben ejtette ámulatba a közönséget, mint Gertrudis a Bánk bánban vagy Charlotte az Ingmar Bergman írta Őszi szonátában. A színésznő azonban önálló dalos esteken is fellép, ahol megmutatja, nem csak színésznőként, hanem énekesként is kivételes. Szinkronhangjával is számos film színvonalát emelte, Shirley MacLaine-nek, Kim Basingernek és Renée Zellwegernek is kölcsönözte már a hangját, de emlékezetes munkája volt az Elvált nők klubja is, ahol Goldie Hawnt szólaltatta meg.
(deszkavizio.hu)
Udvaros Dorottya színészi munkásságát 1983-ban Jászai Mari-díjjal, 1990-ben pedig Kossuth-díjjal ismerték el. Megkapta ezek mellett a Déryné- (1995) és a Prima díjat (2004), valamint 2005-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává választották és 2022-ben a Magyar Filmakadémia életműdíjban részesült.

Herendi Gábor (sz. 1960, Budapest) Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró és producer. 1984-ben szerzett diplomát a Semmelweis Orvostudományi Egyetem fogorvosi karán, de már egyetemi évei alatt amatőr filmesként dolgozott. 1991-től feladta fogorvosi hivatását és a reklámfilmes iparágban kezdett el dolgozni, majd 1994-ben megalapította saját filmgyártó cégét Skyfilm Stúdió néven. 2001-ben rendezte első nagyjátékfilmjét Valami Amerika címmel, ami közel 600 ezer nézőjével az év legnézettebb filmje lett Magyarországon. Eddig hét filmet rendezett, amelyek az elmúlt két évtizedben közel 2,5 millió nézőt vonzott a mozikba. A rendszerváltás utáni filmkészítés tíz legnézettebb magyar filmjéből négyet Herendi Gábor rendezett és egyedülálló módon valamennyi filmjét legalább 100 ezer néző látta a mozikban. Herendi Gábor sikeres filmjeit rendszeresen műsorra tűztük a Bukaresti Magyar Filmhét programjaiban: a Lorát 2007-ben, a Valami Amerika 2-t 2008-ban, a Kincsemet 2017-ben (a bukaresti vetítésen a rendező is jelen volt) és a Toxikomát 2021-ben.
Jegyek a mozi pénztáráránál vagy az eventbook honlapon kaphatók.
forrás: filmtett.ro, kultura.hu, Futni mentem facebook, wikipedia
