Emlékbevésés. Asztalos Zsolt kiállítás

Dátum:  szeptember 27. - október 25.
Időpont: 15:00
Helyszín:  Diptych Art Space
Bukarest, Plantelor 58.
null

Az emlékezés az egyéni és kollektív emberi tudat dinamikus része. Folyton változik, igazodik az aktuális kor, az egyén és társadalom jelenkori állapota szerint. Nincs egy fix emlékkép, hanem egy képlékeny állapot van, melyből csak egy-egy pillanatfelvételt lehet kiragadni. Az emlékezés lételemünk, mely gyógyít, rendszerez, épít, és ugyanakkor rombolhat is. Az emlékezés fontos része a felejtés, mely lehet tudatos és tudatalatti. Az egész folyamat olyan, mint játékkockákkal való játék: folyton pakolgatjuk, átépítjük vagy leromboljuk őket.

Recording Memories – 12 September 2021
C print, 70x50 cm, 2021

Recording Memories – 12 September 2021 C print, 70x50 cm, 2021

Asztalos Zsolt Emlékbevésés című kiállítása lényegében ezzel foglalkozik. Az emlékképeket geometriai testekkel azonosítja, melyek különféle formában és együttállásban jelennek meg. Ezt hívja a kognitív tudomány emléktérképnek. A Recording Memories című sorozat a művész egyes napjainak történéseit modellezi: minden kompozíción szerepel az arra vonatkozó dátum, így vizuális naplóként, vagy másképpen memóriatérképként értelmeződik.

A kiállítás másik részét a Trauma című sorozat alkotja, mely különféle egyéni és társadalmi traumatikus eseményeket szimbolizál. Ezen sorozat számos darabja olyan budapesti épületeket testesít meg, melyek valamilyen terhelt múlttal rendelkeznek. Az egyszerű fekete absztrakt formák, az épületek absztrahált átiratai, ahogyan az emlékezés is folyton átírja, egyszerűsíti, alakítja a konkrét megtörtént eseményeket.

Trauma
C print, 70x50 cm, 2022

Trauma C print, 70x50 cm, 2022

Asztalos Zsolt 1999-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán Dienes Gábor, majd Maurer Dóra osztályában. Közel száz hazai és nemzetközi, csoportos és egyéni kiállításon vett részt. 2013-ban a Velencei Képzőművészeti Biennálén a Kilőtték, de nem robbant fel című alkotásával képviselte Magyarországot. 2007–2010 között Derkovits Gyula-ösztöndíjban részesült, majd 2016-ban Munkácsy Mihály-díjjal tüntették ki. Ebben az évben rendezte meg a szentendrei Ferenczy Múzeumban Felújított emlékezet című kiállítását. 2017-ben szerepelt a Bukaresti Biennálén, 2021-ben nagyszabású egyéni kiállítása nyílt a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtárban Emlékmodellek címmel. Konceptuális művész, különféle multimediális technikákat alkalmaz; installációban, videóban, fotóban, printben, ready-made-ben gondolkozik. Munkái két fő témát ölelnek fel: a hétköznapi ember helyzetét a fogyasztói társadalomban és a múlthoz való viszonyt, az emlékezést vizsgálják. A történelem, múlt, emlékezés és felejtés kérdésköre köré rendeződő munkái olyan, a posztmodern gondolkodásból és szemléletmódból fakadó történelem- és múlttapasztalatról tanúskodnak, amely a történelmi narratíva viszonylagosságát hangsúlyozza.
                                                                                                            (forrás: molnaranigaleria.hu)

A kiállítás 2022. október 25-ig látogatható.