Brassói Magyar Filmnapok

Dátum:  március 24. - március 26.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Astra mozi
Brassó, Hosszú u. 1A

A Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest a brassói Secvențe Kulturális Egyesülettel és a Barcasági Magyarságért Egyesülettel közösen immár második alkalommal szervezi meg a magyar filmnapokat a Cenk alatti városban. A Brassó Magyar Filmnapok programjába lesz alpinista tématikájú játékfilm, egy 70 éve letűnt téli olimpiai álomnak nyomában járó dokumentumfilm, egy életrajzi film a Brassóban született és világhírű fotográfusról, egy történelmi kémdráma és persze a kicsiknek is ajánlunk filmes élményt.

A filmeket román felirattal vetítjük és a vetítésekre a belépés ingyenes.

Program:
március 24., péntek, 19.00: megnyitó
Magasságok és mélységek
Rendező: Csoma Sándor, 2022, életrajzi dráma, 98'

március 25., szombat, 12.00:
A kuflik és az Akármi
Rendező: Jurik Kristóf, 2021, rajzfilm, 74 perc

március 25., szombat, 17.00:
Párizs szeme – Brassaï
Rendező: Borsody István, 2022, dokumentumfilm, 50 perc
· a filmvetítést követően beszélgetés: Brassairól és Brassóról a film rendezőjével, Borsody Istvánnal és Bálint Ferenc újságíróval

március 25., szombat, 19.00:
A játszma
Rendező: Fazakas Péter, 2022, thriller, 110 perc

március 26, vasárnap, 18.00:
Olimpiai álom Erdélyben
Rendező: Szarka Nóra, 2022, dokumentumfilm, 50 perc

Magasságok és mélységek
2022, dráma, 98', román felirattal

null

Rendező és forgatókönyvíró: Csoma Sándor
Operatőr: Tóth Levente
Vágó: Márton Dániel
Zene: Balázs Ádám
Látványtervező: Kakas Réka, Nyitrai Anna
Jelmez: Nyitrai Karola
Producer: Claudia Sümeghy, Topolánszky Tamás Yvan
Szereplők: Pál Emőke, Trill Zsolt, Nagy Enikő, Horváth Lajos Ottó, Tankó Erika, Fehér Anna, Fenyő Iván, Tóth Ildikó,

2013 májusának végén egy ország figyeli aggódva a híreket, amikor a Mount Everest első magyar meghódítója, Erőss Zsolt (Trill Zsolt) a társával együtt eltűnik a Himalájában. Bár mindenki más még reménykedik, felesége, Sterczer Hilda (Pál Emőke) élő adásában jelenti be, hogy felesleges az újabb mentőexpedíciók szervezése. A következő hetekben a média szisztematikusan próbálja megtörni a nő keménységét. Első egész estés filmjében Csoma Sándor, számos nemzetközi hírű kisfilm rendezője, a megtörtént eseményeket Erőss Zsolt felesége szemszögéből ábrázolja.

12 éven aluliak számára nem ajánlott.

A kuflik és az Akármi
2021, rajzfilm, 74’, román felirattal

null

Rendező: Jurik Kristóf
Forgatókönyvíró: Dániel András
Zene: Alpár Balázs
Mesélő: Scherer Péter
Producer: M. Tóth Géza

A kuflik és az Akármi Dániel András népszerű gyerekkönyv-sorozat alapján készült mozifilm 10+1 humoros történetet tartogat a nézőknek. Megtudhatjuk a filmből azt, hogy miért bánjunk csínján a szőrbogyókkal, mit tegyünk, ha elfurcsul az árnyékunk, hogyan néz ki egy vadonatúj évszak, mire használható az odavissza-gumó, no és legfőképpen: hogy mi is az az Akármi! Az új Kuflik mozifilmben semmi sem az, mint aminek elsőre látszik (vagy épp nem látszik) és a nézőkre van bízva, hogy akármibe bármit beleképzeljenek. Ahogyan azt a film szlogenje is mondja: „Ebből még bármi lehet!”

A film a KEDD Animációs Stúdió műhelyében készült, producere a Bogyó és Babóca filmeket is jegyző, Oscar-nominált M. Tóth Géza, a rendező a Dargay Attila-díjas Jurik Kristóf. 

Párizs szeme - Brassaï
2022, dokumentumfilm, 50’, román felirattal

null

Rendező: Borsody István
Operatőr: Kiss Sándor, Kiss Soma, Jártas Viktor, Szabó-Biczók Szilárd, Vojtahovszky Miklós, Kovács Adrián
Vágó: Szentkirályi Vajk
Hang: Koch Simon
Zene: Rostás Tamás
Szerkesztő: Borsody István, Borsody Roland

A Párizs szeme – Brassaï című dokumentumfilm Brassaï, vagyis Halász Gyula pályájáról szól. A magyar-francia művész sokszínű életművében mind a fotográfia, mind a képzőművészet terén jelentős alkotások sorakoznak.

Brassaï, akkor még Halázs Gyula már gyerekként érdeklődőtt a művészetek iránt. Nyughatatlan ember volt, akit később részben éppen izgágasága vitt a huszadik század eleji művészvilág központjába, Párizsba, ahol le is telepedett. A filmben az eseményeket a rendező által elmondott narrációból ismerjük meg, közben pedig végig a Brassaïról készült portréfotókat és Brassaï életének a színtereit látjuk. Az élettörténet mellett egy korrajzot is kapunk, a második világháború előtti párizsi művészi miliőről, majd az azt követő időszakról. Borsody filmje személyessége ellenére sem idealizál, megmutatja Brassaï emberi mivoltát, és nemcsak a legpozitívabb szempontból ábrázol, hanem a gyarlóságokra is kitér.

A Brassaï-film hiánypótló alkotás, mely kreatívan bánik a képekkel, a helyszínekkel és az életúttal, látszik, hogy alapossággal és a fotós iránti rajongással készült. Részletes és hiteles portrét kapunk Brassaïról, aki sokoldalú, állandóan kísérletező, sikeres és újító művészként jelenik meg előttünk. (Brogyányi Eszter, prae.hu)

12 éven aluliak számára nem ajánlott.

A játszma
2022, dráma, thriller, 110’, román felirattal

null

Rendező: Fazakas Péter
Forgatókönyvíró: Köbli Norbert
Operatőr: Nagy András
Vágó: Kovács Zoltán
Hang: Balázs Gábor
Zene: Asher Goldschmidt
Látványtervező: Vinnai Petra
Szereplők: Nagy Zsolt, Hámori Gabriella, Kulka János, Scherer Péter, Staub Viktória

A tíz évvel ezelőtt, a 6. Bukaresti Magyar Filmhéten bemutatott A vizsga főszereplői visszatérnek: hiába telt el annyi idő, ők továbbra is veszélyes és ravasz emberek maradtak.

1963, Budapest. Az állambiztonság tisztje élete tökéletes: boldogan él feleségével amikor felbukkan a múltból egy lezáratlan ügy kapcsán a legendás kém. Fordulat fordulatot követ, és kezdetét veszi egy könyörtelen párharc, ahol senki és semmi nem az, aminek látszik, és egyetlen emberi gesztus emberéletbe kerülhet.

Díjak:
2022: Legjobb férfi főszereplő díja Kulka Jánosnak, Legjobb mellékszereplő díja Hámori Gabriellának, Legjobb hangmérnök díja Balázs Gábornak, Magyar Mozgókép Fesztivál

16 éven aluliak számára nem ajánlott.

Olimpiai álom Erdélyben
2022, dokumentumfilm, 50’, román felirattal

null

Rendező: Szarka Nóra
Forgatókönyv: Csortos Szabó Sándor, Killyéni András Péter: Olimpiai álom a Radnai-havasokban c. könyve alapján
Vezető operatőr: Polgár Csaba
Operatőrök: Meister Natália, Nagy Botond, Szabó Sándor
Drón operatőr: Kalamár Gáspár Gábor, Gavart Productions Srl
Hangmérnök: Endrédi Richárd, Horváth Attila, Szabados József
Szakértő: Killyéni András, dr. Szabó Lajos
Vágó: Mórocz Péter
Narrátor: Széles Tamás

A Radnai-havasokban fekvő Borsafüred az 1940-es második bécsi döntés következtében Magyarországhoz került. Ekkor fogant meg a téli olimpia rendezésének gondolata, ám az 1947-es párizsi béke véget vetett a Magyar ötkarikás álmoknak. Killyéni András Olimpiai álom a Radnai-havasokban című, 2015-ben kiadott könyvében feldolgozta a történetet, amely aztán Szarka Nóra rendezésében az Olimpiai álom Erdélyben című dokumentumfilm alapjául szolgált.

null