Bódi Barbara Boba: Szín-fóniák

kiállítás

Dátum:  szeptember 20. - október 19.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest
Gina Patrichi 8.
Felkelő nap impresszió, 2021.

Felkelő nap impresszió, 2021.

Bódi Barbara festőművész, művészpedagógus és társadalomkutató „Boba” alkotói névvel végzi művészi tevékenységét. Mesterei Nagy B. István és Földi Péter Munkácsy-díjas festőművészek, akiknek tanítványa volt az Eszterházy Károly Egyetem rajz, vizuális kommunikáció szakán. Részt vett Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész kurzusain, illetve Baska József és Rényi Katalin Munkácsy-díjas képző-, és iparművészek képzésén. Tanulmányai során és a művészettörténet kiemelkedő festőművészeinek inspirációjával karöltve visszatért saját talentumához, mellyel egyéni alkotói útját járja – olyan „Bobás” módon. Üzenetközvetítőként a vizualitás szerteágazó eszköztárával, vegyes technikai megoldásokkal és szabad témaválasztásokkal bontakozik ki, olykor keresztényi misztériumkereséssel vagy egyszerűen az őt ért impulzusok reflexiójával nyilvánul meg saját érzelem- és gondolatvilága. A képzőművészet, festészet és grafika, egyéb vegyes innovatív technikák a kifejezőeszközei, amelyet továbbgondolva más területen építő és maradandó értékteremtés szándékával – művészetelméleti tanulmányok terén is kibontakozik. Pilinszky János egyik mondása alapján – ha valamilyen képességet felismersz magadban, akkor azt ki kell művelni – szemlélettel és a fejlődés iránti vággyal tárja fel többnyire a soha nem hallhatott vagy nem a megfelelő módon értékelt „legkisebbek”, a nemzeti kisebbségek művészeti és kulturális értékeit, dokumentálva jelenlétüket a mai kortárs művészetben.
A gyakorlati értékteremtő alkotótevékenységének másik oldala a tudományos elméleti kutatás, doktori disszertációját „A XX. század második felében kibontakozó cigány/roma képzőművészeti mozgalom és változásának folyamata a társadalmi emancipáció kontextusában” témakörében írta.
A tudományelméleti és sokoldalú innovatív alkotói munkásságában a folyamatos fejlődésre és értékteremtésre törekvő kreatív Emberré alkotja meg önmagát.

Ars poetica
„A művészet az angyalok összeesküvése a világ feje fölött.” – Ottlik Géza

Ebben az összeesküvésben az ecsetjével vesz részt, keresve a látott dolgokon túli magasabb rendű valóságot. A természet megismerése és tökéletessége újabb és újabb rácsodálkozással segíti vizuális megújulását. Inspiráló hatással van rá, hogy mindenből végtelenül sok van. Így mondanivalója, kifejezésének jellege és technikai háttere, az érzései és megtapasztalásai során, innovatív módon változnak. Az állatok fajtái, azok festékkel vissza nem hozható színei és formái vagy akár a növényvilág gazdagsága, a könnyed virágszirmok alakja és illata, hegyek és völgyek tája úgy érzékelhető és tapasztalható számunkra, hogy harmóniába rendezetten van elénk tárva, ingyenesen. Ebből a tárházból csipegeti ötleteit. S ennek a tárháznak része ő maga is, mert az emberből is végtelenül sok van. Itt nemcsak a bőrszínére gondol, hanem a lelkének árnyalatára is. A másságát mindig is vállalva, annak tudatával a földi sztereotípiák feletti látószögből keresztényi hittel és emelkedett szemlélettel keresi a közöst az Emberiségben, mely összeköt mindnyájunkat. Számára a művészet az, amely folytonos fejlődésre ösztönzi, mellyel olykor transzcendens magaslatokat érinthet meg, mert a festés az ő fohászának egyik formája. Azonban elsőnek bent keres, mert belül mindent megtalál.

„Te vagy a világ és benned válik valóra”

Genezis, 2020.

Genezis, 2020.

A kiállítást megnyitja Elena Andrei, vizuális művész, az ArtHub részéről, Bódi Barbara Boba jelenlétében.

Kiállítások

Bódi Barbara 1994 óta, 17 éves korától kezdve folyamatosan alkotó és kiállító festőművész, évente átlagosan 3-4 egyéni és csoportos tárlaton mutatkozik be. 2016-ban egy vatikáni zarándokút révén I. Ferenc pápa részére ajándékozta Stigma című festményét, ekkor indult el tudatosabban „Boba” egyéni alkotói életútján – de már a pápa áldásával.

Meghatározóbb kiállításai:
2014 Boba Impressziók – Madách Színház, Tolnay Szalon
2015 Best of women – Nők a vászon előtt és mögött c. közös tárlat a „legjobb” női képzőművészekkel – Madách Színház, Tolnay Szalon
2016 Tükröm-tükröm tárlat vagy a másságról más kép című kiállítás – Jezsuita Lelkiség Központja
2017 Fantazma-Glória – Hegyvidéki Kulturális Szalon, Budapest
2018 Csoportos tárlat – AGORA Művelődési és Kulturális Központ, Szombathely
2018 Tükröm-tükröm – Pesti Vigadó, Foyer kiállítóterem
2019 Forrás című kiállítás a Magyar Kultúra Napja alkalmával – Bük
2021 BOBA-izmus – Madách Színház Tolnay Szalon
2022 Departure közös tárlat a MMA MMKI Művészeti ösztöndíjasaival – Pesti Vigadó, 6. emeleti kiállítóterem
2022 Ars Sacra Fesztivál Bobával – Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola
2022 Boba tárlat a Festők utcája programsorozatban
2023 Mit szólna ehhez Petőfi? Petőfi 200 – Hybridart Space Galéria
2023 Time of the Gypsies csoportos kiállítás – Európai Parlament Yehudi Menuhin terme, Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Brüsszel
2023 Nemzetiségi művészet Magyarországon közös tárlat – Szentháromság Galéria

Díjak, elismerések:

2019-2021 MMA MMKI művészeti ösztöndíj festőművész szekció
2020-2022 ELTE TáTK SZDI Tehetségből ifjú kutató
1999-2001 Magyar Köztársasági Ösztöndíj
1998 Eszterházy Károly Egyetem Kiemelkedő tehetségekért ösztöndíj
1995 Budapest Ösztöndíj Program

A kiállítás október 19-ig látogatható.

Támogató: Magyar Művészeti Akadémia

null