Bartók 140. emlékkoncert

Dátum:  március 25.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Online
Az Intézet Facebook oldala és Youtube csatornája
null

„Bartóknak nincs szüksége kerek évfordulókra, hogy beszéljen róla a világ. Bartóknak huszonöt éve már egyáltalán nincs szüksége semmire – a világnak, nekünk van szükségünk rá. Ma és holnap és minden ünnep- és még inkább hétköznapokon. Akkor is, ha szeretjük, ha értjük a zenét, akkor is, ha zeneileg reménytelenül botfülűek vagyunk. Csak emberségben ne legyünk botfülűek. Bartók ugyanis régóta nemcsak zenei, nemcsak művészi – emberi mérték. Olyan nagyságrendű csillag, amelyet a legerősebb reflektorok, pompás tűzijátékok földi fényei se halványítanak.”

Részlet Kántor Lajos Bartók-modell, 1970 című írásából
(Bartók-könyv 1970-1971, Kriterion Könyvkiadó, 1971)

Kántor Lajos esszéjének bevezető része összegzi a Bartók Béla (1881. március 25. – 1945. szeptember 26.) születésének 140. évfordulójára szervezett esténk mondanivalóját. A Bartók Bélának szentelt eddigi rendezvényeinken kiemeltük a zeneszerző folklórgyűjtői és -kutatói munkásságát, világirodalmi jelentőségét, zeneinyelvezet-újító munkásságát, a más zenei műfajokban (jazz) utazó mai muzsikusokra gyakorolt hatását, illetve Bartók és Enescu barátságát, e két nagy kortárs együttműködését. Most a közreműködő fiatal muzsikusok – a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem hallgatói, illetve bukaresti zeneművészeti iskolák diákjai – rendhagyó módon nem csak Bartók-muzsikát játszanak, hanem Bartók leveleiből is felolvasnak, lehetőséget nyújtva ezáltal a zeneszerző mindennapi életébe, küzdelmeibe, kapcsolataiba való betekintésre.

A műsoron szereplő opusok didaktikai céllal írt alkotások, a népdalfeldolgozások bartóki értelemben vett első szintjét képviselik, amelyben a népdal szinte teljesen érintetlen. Ilyenek a Gyermekeknek és a gordonkára átírt negyvennégy hegedűduó, amelyekből válogatást hallhatnak. A Három burleszk programzene-szerű miniatűr, melynek tételei: Perpatvar, Kicsit ázottan, Molto vivo.

Műsor:

Gyermekeknek (1908-1909), I. füzet no. 1., 2., 3., 5., 6., 7., 8., 10., 11. – előadja Ionuţ Diaconu

Negyvennégy duó két hegedűre (1931-32), gordonkára átírt válogatás – előadja a MagicCello gordonkaegyüttes: Aida Popa, Julia Coteanu és Ştefan Iordachi

Három burleszk zongorára (1908-1911) – előadja Cătălin Răducanu

Ionuţ Diaconu a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem diákja. Több alkalommal szerepelt már a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben, romániai koncertközpontok gyakori meghívottja. Úgyszintén koncertezett Portugáliában az Universidade do Porto-n, ahol egy évig Erasmus ösztöndíjas volt, továbbá más portugáliai helyszíneken: Teatro Valadares-Caminha, Escola Superior de Música e Artes do Espetáculo do Porto, illetve Spanyolországban (Conservatorio Profesional de Musica Pedro Terol de Orihuela). Az intézetünk által szervezett Magyar Zene Fesztivál I. helyezettjeként a Római Magyar Akadémián is fellépett. Neves zongoraművészek mesterkurzusain vett részt: Eduard Kunz, Caterina Vivarelli, Josu de Solaun, Mamiko Suda, Fülei Balázs, Antonio Galera, Javier Torres, Constantin Sandu, John Twaites, Corina Ibănescu, Laura di Paolo stb. és I. díjasa volt a Forum Internacional de Musica Ciudad de Orihuela keretében szervezett zongoraversenynek (Spanyolország, 2019), az Alto Minho Nemzetközi Zongoraversenynek (Caminha, Portugália, 2019). A 2015., 2016., 2018., 2020. években a Romániai Margit Királyi Alapítvány ösztöndíjasa, 2020-ben pedig SoNoRo-ösztöndíjas volt.

A MagicCello a bukaresti Iosif Sava művészeti iskola gordonkatanára, Ani Marie Paladi útmutatásával működő, fiatal gordonkások alkotta kamaraegyüttes. A Bartók 140 emlékkoncerten a fellépő együttestagok Aida Popa, Julia Coteanu és Ştefan Iordachi. Aida Popa A Iosif Sava művészeti iskola V. osztályos tanulója. Számos országos és nemzetközi verseny díját mondhatja magáénak, melyek közül a 2020-ban elnyert legjelentősebbeket említjük: II. díj a várpalotai Dávid Popper Nemzetközi Gordonkaversenyen, II. díj a horvátországi Antonio Janigro Nemzetközi Gordonkaversenyen és I. díj a prágai Jan Vychtil Nemzetközi Gordonkaversenyen. Julia Coteanu VI. osztályos tanuló ugyanabban a művészeti iskolában. Ő is részt vett a régió fontos nemzetközi megmérettetésein és III. díjas lett a várpalotai Dávid Popper Nemzetközi Gordonkaversenyen 2019-ben, illetve I. díjas a prágai Jan Vychtil Nemzetközi Gordonkaversenyen 2020-ban. Ştefan Iordachi a bukaresti George Enescu művészeti kollégium VI. osztályos tanulója, Ani Marie Paladi tanárnővel készült a nemzetközi versenyekre, melyekről jelentős díjakkal tért haza: III a várpalotai Dávid Popper Nemzetközi Gordonkaversenyen 2019-ben, illetve I. díj a prágai Jan Vychtil Nemzetközi Gordonkaversenyen 2020-ban.

Cătălin Răducanu a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen diplomázott. Zenész családból származik, s bár elődei a hagyományos zenével foglalkoztak, ő a klasszikus zenét és a jazzt választotta. Az egyetemen Dana Borşan és Viniciu Moroianu művésztanár zongoraosztályában, illetve Verona Maier és Diana Moș kamarazene-osztályában tanult. Szaktudását Amirás Gábor, Cristian Beldi, Wolfgang Manz, Martin Hughes, Rohmann Imre, Kurucz Tünde, Andrei Gavrilov, Gerlinde Otto, Hakon Austbo, Tilmann Kremer mesterkurzusain csiszolta. Több éven át a Romániai Margit Királyi Alapítvány és a Romániai Előadóművészek Szövetségének ösztöndíjasa volt. Számos verseny díjazottja, melyek közül megemlítjük az intézetünk által szervezett Magyar Zene Fesztivált. Romániában és külföldön szólistaként és kamarazenészként koncertezett, és fellépett romániai zenekarokkal is. Jelenleg a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem doktorandusza, a Dinu Lipatti Művészeti Kollégium korrepetitora, és a Traffic Strings kamarazene együttes zongoristája.