16. Bukaresti Magyar Filmhét

Dátum:  november 20. - november 27.
Időpont: 16:30
Helyszín:  Román Parasztmúzeum moziterme, Liszt Intézet
Bukarest

2022. november 20–27. között tizenhatodik alkalommal szervezzük meg a Bukaresti Magyar Filmhetet, mely Intézetünk márkanevévé vált rendezvénye. A filmművészet bukaresti kedvelői már tudják és várják azt a novemberi hetet, amikor magyar filmek kerülnek a Román Parasztmúzeum mozijának nagyvásznára, hiszen ez a magyar film ünnepe a román fővárosban.

Az egyhetes eseménysorozaton olyan új filmeket vetítünk, amelyek az elmúlt években kerültek bemutatásra, nemzetközi filmfesztiválokon elismeréseket szereztek, illetve eddig még nem vetítették Bukarestben.

A Bukaresti Magyar Filmhetet egy mozipremierrel indítjuk: A játszma című filmet vetítjük, amelynek előzményét, A vizsgát 2012-ben láthatta a bukaresti közönség a 6. Bukaresti Magyar Filmhéten. A Fazakas Péter rendezte kémtörténetben újra láthatjuk a magyar színjátszás két nagy alakját, Kulka Jánost és Nagy Zsoltot.

Fazakas Péter: A játszma

Fazakas Péter: A játszma

Az elmúlt évek magyar elsőfilmes sikereinek „laboratóriuma” a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programja, melynek keretében készült két elsőfilmes alkotást is láthat a román főváros közönsége: Legjobb tudomásom szerint, Lőrincz Nándor és Nagy Bálint rendezésében, valamint a Kilakoltatás, Fazekas Máté rendezésében. Az Inkubátor Program 2015-től működik a Magyar Nemzeti Filmintézet keretében és azzal a céllal jött létre, hogy első, egészestés (min. 70 perces) filmek elkészülését támogassa. A program lehetőséget teremt a fiatal rendezők innovatív, kísérletező alkotói bemutatkozására, és kiemelt célja, hogy biztosítsa a magyar film műfaji sokszínűségét. A program által a Filmintézet célja, hogy a fiatal pályázó filmesek megismerjék a Filmintézet támogatási rendszerét és megfelelő referencia szerzése révén a későbbi pályázatokban minél sikeresebben szerepeljenek, ami számos Inkubátor programban készült első filmnél már megtörtént, hisz ezek a filmek éppúgy megállják a helyüket és díjakat hoznak nemzetközi fesztiválokról, mint nagyobb költségvetésből készült, tapasztaltabb rendezők által készített alkotások.

Lőrincz Nándor, Nagy Bálint: Legjobb tudomásom szerint

Lőrincz Nándor, Nagy Bálint: Legjobb tudomásom szerint

Fazekas Máté: Kilakoltatás

Fazekas Máté: Kilakoltatás

A Filmhét keretében lesz látható a magyar filmgyártásban ritkaságnak számító műfaji horrorfilm, a Post Mortem, Bergendy Péter rendezésében. A különleges hangulatú és a magyar filmekben ritka digitális látványelemeket is felhasználó film volt Magyarország nevezése 2022-ben az Oscar-díjra idegen nyelvű filmek kategóriájában, és nem mellékesen számos nemzetközi elismerést szerzett.

Bergendy Péter: Post Mortem

Bergendy Péter: Post Mortem

Szakonyi Noémi Veronika korábbi dokumentumfilmes tapasztalatát alkalmazza a Hat hét című első nagyjátékfilmjében, amelyben a magyar közéleti kérdésekre való reflektálás helyett inkább lélektani síkon foglalkozik egy átpolitizált témával, az örökbefogadás kérdésével.

Szakonyi Noémi Veronika: Hat hét

Szakonyi Noémi Veronika: Hat hét

A magyar filmművészet mindig is a világ élvonalába tartozott. Felejthetetlen alkotások sorát lehetne számba venni, melyek közül évek óta a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjában újabb és újabb alkotások kerülnek felújításra. Ezek rendszeresen helyet kapnak a Bukaresti Magyar Filmhét programjában is. Idén Szomjas György Könnyű testi sértés című dokumentarista stílusban készült drámáját láthatjuk, amelyben Eperjes Károly monumentális alakítása talán a legkiemelkedőbb egész eddigi pályája során.

Szomjas György: Könnyű testi sértés

Szomjas György: Könnyű testi sértés

A Filmhét utolsó napján, november 27-én vasárnap két vígjátékot is vetítünk. A fantasy elemekkel dúsított Rohonyi Gábor és Vékes Csaba rendezte Szia, Életem! a szülővé válásról szól. A Filmhét záróvetítésén Tiszeker Dániel Nagykarácsony című romantikus vígjátékában egy sokat ígérő, tehetséges fiatal színésznő, Zsigmond Emőke kápráztatja el a nézőket egy bűbájos és csupaszív tanítónéni szerepében, akinek már csupán a mosolyától karácsonyi hangulatba lehet kerülni.

Rohonyi Gábor, Vékes Csaba: Szia, Életem!

Rohonyi Gábor, Vékes Csaba: Szia, Életem!

Tiszeker Dániel: Nagykarácsony

Tiszeker Dániel: Nagykarácsony

Idén sem hagyjuk fiatal nézőinket nagyvásznon látható filmes élmény nélkül: számukra A kuflik és az Akármi című rajzfilmet vetítjük, amelyet Jurik Kristóf rendezett Dániel András népszerű gyerekkönyv-sorozata alapján. A mozifilmből, többek között, megtudhatják a kicsik, hogy mi a teendő, ha elfurcsul az árnyékunk vagy azt, hogy hogyan néz ki egy vadonatúj évszak.

Jurik Kristóf: A kuflik és az Akármi

Jurik Kristóf: A kuflik és az Akármi

Kisjátékfilmes összeállításunkban tartalmilag teljesen elütő filmeket válogattunk, amelyek újra bizonyítják egyrészt a műfaj erősségét, másrészt a fiatal magyar filmrendezők azon tehetségét, hogy erőteljes kifejezésmódban és a kisjátékfilm adta időbeli korlátokon belül is tudnak történeteket mesélni. Engelman Péter Háromszög című filmje egy pszeudo-doku dráma, amely az emberi elme sötét birodalmait kutatja. Magyari Zsolt és Benkő Claudia rendező páros 1939 című detektívtörténete egy globális kataklizma szélén álló, végletekig megosztott társadalomba enged bepillantást. 

Engelman Péter: Háromszög

Engelman Péter: Háromszög

Magyari Zsolt, Benkő Claudia: 1939

Magyari Zsolt, Benkő Claudia: 1939

Karácsony Péter Lesen című erdei thrillerében két ember egy vadászlesen ül és a történetet az ő nézőpontjukból, egy vadász-távcsövön keresztül látjuk. Szabó Márton István Klíma című filmje egy jövőben játszódó sci-fi, amelyben a párválasztást még a szakértő mesterséges intelligencia sem könnyíti meg a fiatalok számára.

Karácsony Péter: Lesen

Karácsony Péter: Lesen

Szabó Márton István: Klíma

Szabó Márton István: Klíma

A Filmhét dokumentumfilmes programjában lesz két erdélyi témájú alkotás: Vargyasi Levente és T. Bányai Péter alkotópáros Keserédes címmel készített filmet a romániai cukorrépa-termesztés és a cukorgyártás fokozatos ellehetetlenítéséről, míg Csibi László az 1989-es rendszerváltásig, a romániai – elsősorban magyar nyelvű – média, néha anekdotába forduló történetein keresztül idézi fel a cenzúra sajátos korát A szocializmus hátsó bejárata című filmjében.

Vargyasi Levente, T. Bányai Péter: Keserédes

Vargyasi Levente, T. Bányai Péter: Keserédes

Csibi László: A szocializmus hátsó bejárata

Csibi László: A szocializmus hátsó bejárata

Dokumentumfilmes összeállításunk másik két alkotása egy-egy portréfilm olyan tehetséges magyar emberekről, akik világhírnévre tettek szert. A Borsody István rendezte Párizs szeme – Brassaï című filmben egy részletes és hiteles portrét kapunk a brassói születésű Halász Gyuláról, aki sokoldalú, állandóan kísérletező, sikeres és újító fotóművészként vált híressé a két világháború közötti Párizsban. Pálinkás Norbert Katinka című filmjében megismerjük Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok magyar úszónőt. Ő az első versenyző a világon, aki egyidőben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban, akit teljesítményei és teherbírásának köszönhetően Iron Lady-nek neveznek, viszont ebből a személyes hangvételű filmből, megismerjük Katinkát is, aki valaki más, mint akit a tévé képernyőjén, az úszómedencéből ismerünk.

Borsody István: Párizs szeme – Brassaï

Borsody István: Párizs szeme – Brassaï

Pálinkás Norbert: Katinka

Pálinkás Norbert: Katinka

A Filmhét szokásos hétfői filmes megnyitóját megelőzi idén is a fesztiválunk 0-ik napjaként emlegetett vasárnapi két rendezvény, melynek intézetünk ad otthont (Gina Patrichi u. 8.sz.): a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállítás, amely a 2021-ben a budapesti Ludwig Múzeumban azonos címmel kiállított nagyszabású összefoglaló tárlatnak az utazóverziója a magyar filmgyártás első 120 évéről. A tárlat átfogó képet ad a magyar filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről a film születésétől a némafilm korszakán és a hangosfilm feltalálásán keresztül a kortárs alkotásokig. Bemutatja a filmművészet magyar mestereit és filmtörténeti szempontból jelentős alkotásaikat. Betekintést nyújt olyan magyar, magyar származású művészek életébe is, akik nemzetközi karriert futottak be, és a nemzetközi filmiparban is nyomot hagytak.

null

A kiállítás megnyitását követően egy zenés történelmi színházfilmet vetítünk intézetünkben, amelynek Cári Tibor, temesvári zeneszerző írta a zenéjét és amelynek Dolhai Attila, a Budapesti Operettszínház énekese az ötletgazdája. Az Arany Pálma-díjas Iványi Marcell rendezte Örök hűség című musical alapját egy kordokumentumként szolgáló önéletrajz adta. Egy temesvári értelmiségi családról szól, amely a kitaszítottságban is meg tud maradni embernek.

Iványi Marcell: Örök hűség

Iványi Marcell: Örök hűség

A Filmhét keretében megemlékezünk születésének 150-ik évfordulója alkalmából a kolozsvári filmgyártás atyjáról, Janovics Jenőről, akinek rendezői, színházigazgatói, filmvállalkozói munkásságról bemutatunk két új kiadványt: a magyar nyelvű Janovics Jenő pályaképe. Egy élet a magyar kultúra szolgálatában: a színpadtól a mozivászonig című hiánypótló monográfiát (szerk. Zágoni Bálint és Kollarik Tamás), valamint a román nyelvű Janovics. Cineast în generația 1900 című egyetemi jegyzetet, melynek szerzője Delia Enyedi, a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem, Film és Média Szak oktatója.

null

A Bukaresti Magyar Filmhét helyszíne idén is a Román Nemzeti Parasztmúzeum Horia Bernea Stúdiója (Monetăriei/Pénzverde utca 3.), illetve a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest (Gina Patrichi u. 8.).

A filmeket román felirattal vetítjük.

Program:
november 20., vasárnap
18.30: Nagylátószög – 120 éves a magyar film
kiállítás
helyszín: Liszt Intézet

19.00: Iványi Marcell: Örök hűség
2022, zenés történelmi színházfilm, 74’, román felirattal
helyszín: Liszt Intézet
Q&A: Cári Tibor

november 21., hétfő
19.00: Megnyitó: Fazakas Péter: A játszma
2022, dráma, thriller, 110’, román felirattal
Q&A: Fazakas Péter

november 22., kedd
18.00: Borsody István: Párizs szeme – Brassaï
2022, dokumentumfilm, 50’, román felirattal
Q&A: Borsody István

20.00: Pálinkás Norbert: Katinka
2022, sportdokumentumfilm, 104’, román felirattal

november 23., szerda
18.00: Vargyasi Levente, T. Bányai Péter: Keserédes
2022, magyar-román dokumentumfilm, 89’, magyar és román felirattal
Q&A: Vargyasi Levente, T. Bányai Péter

20.00: Bergendy Péter: Post Mortem
2021, horror thriller, 119’, román felirattal
Q&A: Klem Viktor

november 24., csütörtök
18.00: Kisjátékfilmek
84’, román felirattal
Engelman Péter: Háromszög / 2021, 20’
Magyari Zsolt – Benkő Claudia: 1939 / 2022, 30’
Karácsony Péter: Lesen / 2022, 16’
Szabó Márton István: Klíma / 2022, 18’
Q&A: Magyari Zsolt, Benkő Claudia

20.00: Lőrincz Nándor – Nagy Bálint: Legjobb tudomásom szerint
2021, dráma, 123’, román felirattal

november 25., péntek
16.00: Janovics Jenő 150
két könyvbemutató Janovics Jenőről
Janovics Jenő pályaképe. Egy élet a magyar kultúra szolgálatában: a színpadtól a mozivászonig (szerk. Zágoni Bálint, Kollarik Tamás)
Delia Enyedi: Janovics. Cineast în generația 1900
helyszín: Liszt Intézet
Bemutatja: Zágoni Bálint

18.00: Csibi László: A szocializmus hátsó bejárata
2022, dokumentumfilm, 55’, román felirattal
Q&A: Csibi László

20.00: Szakonyi Noémi Veronika: Hat hét
2022, dráma, 95’, román felirattal

november 26., szombat
16.00: Jurik Kristóf: A kuflik és az Akármi
2021, rajzfilm, 74’, román felirattal

18.00: Szomjas György: Könnyű testi sértés
1983, dráma, 85’, román felirattal

20.00: Fazekas Máté Bence: Kilakoltatás
2022, dráma, vígjáték, 85’, román felirattal

november 27., vasárnap
17.00: Rohonyi Gábor – Vékes Csaba: Szia, Életem!
2022, vígjáték, 115’, román felirattal
Q&A: Vékes Csaba

19.00: Tiszeker Dániel: Nagykarácsony
2021, romantikus vígjáték, 109’, román felirattal

Támogató:

null

Szakmai partenerek:

null

Médiapartnerek:

null