VADLAZAC: Zene és olvasóvá nevelés

Csalogató módszertanok és kortárs irodalom kisgyermekkorban Paár Julcsival és Dr. Harmath Artemisszel

Dátum:  július 1.
Időpont: 08:00
Helyszín:  Liszt Intézet Brüsszel
Treurenberg 10, 1000 Brüsszel

A Vadlazac-sorozat A Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ)Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrumának (IGYIC) tematikus szakmai workshopja – amelyen a résztvevők a kortárs gyerekirodalmat vizsgálják meg több nézőpontból – Brüsszelben a családokat és az óvodás, kisiskolás korosztállyal foglalkozó pedagógusokat, érdeklődőket várja közös műhelyre és játékra. Azokat, akik értékes kortárs magyar nyelvű alkotásokon keresztül kívánják megélni, beilleszteni a líra eredtét is megidéző költői zeneiséget a mindennapjaikba.

Paár Julianna – zeneterapeuta, énekes, előadó

SZÓBÓL-HANG/HANGBÓL-SZÓ – A ZENE MINT AZ ÖNKIFEJEZÉS LEHETŐSÉGE

Paár Julianna első diplomáit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékén szerezte, majd 2015-ben az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai karán végzett mint okleveles zeneterapeuta. Tevékenységének főbb területei a zenei anyanyelv zeneterápiás lehetőségeinek kutatása személyiségfejlődésünk korai szakaszában, illetve az anya-gyermek kapcsolatban betöltött szerepe. 

Zeneterápiás szemléletű foglalkozásai, koncertjei, ismeretterjesztő és tudományos előadásai, workshopjai mellett magánpraxisában főként óvodás korú, kisiskolás és kamasz korosztállyal foglalkozik egyéni- és csoportterápiás keretek között.

Paár Julcsi énekes, okleveles zeneterapeuta, a Magyar Zeneterápiás Egyesület elnöke vezetésével sajátélményes alkotóműhely során kerülhetünk közelebb saját hangunkhoz, alapvető zenei-anyanyelvi formákon és a népdalok világán keresztül. A workshopon való részvételhez zenei előképzettség nem szükséges, a gyakorlatokba – jellegükből fakadóan – anyanyelvtől/beszélt nyelvtől függetlenül be tud kapcsolódni bárki. Az elemi ritmusok és dallamok, valamint a szövegekben hordozott mindenki számára érthető, mégis kifinomult szimbólumrendszer összessége alkotja zenei anyanyelvünket, melyen keresztül kora gyermekkortól fogva megismerhetővé, biztonságos közeggé válhat a világ. Az éneklés komplex és kreatív szellemi-fizikai tevékenység, ebből fakadóan fejleszt és lazít, szórakoztat és megnyugtat. Ha akarjuk, közel hoz, de akár ki is szakíthat a valóságból. Közös, saját hangos, zenés gyakorlatokon keresztül tapasztalhatjuk meg, miként válik a szöveg dallá, ezzel is tágítva önkifejezésünk horizontját.

Dr. Harmath Artemisz – az IGYIC vezetője, irodalomtörténész, irodalomkritikus, tanár

KORTÁRS GYEREKVERSEK ÉS A HANGZÓSSÁG, VERSESKÖNYV-AJÁNLÓ

Harmath Artemisz az Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum (PKÜ-IGYIC) programigazgatója. Doktori disszertációját 2010-ben védte meg általános irodalomelmélet szakterületen Weöres Sándor költészetének kockázatelméleti megközelítéséből. Szakterülete a XX–XXI. századi líra és gyerekirodalom.

Dr. Harmath Artemisz a kortárs lírának az érzéki-játékos irányzatát ajánlja a családok figyelmébe, amelyek sokszor ezekre az ősi formákra, ölbeli játékokra építenek. Ezekre a napjainkban is értékes és élvezetes mondókákra a ritmikusság, a dallamosság jellemző, egyfajta varázslás, ami szorosan kapcsolódik az érzékletekhez, vagy olyan transzformációkhoz, amikor valami másvalamivé lényegül át. Az átlényegülés megtörténhet a halandzsa, a szavak több jelentése vagy épp azonos alakúsága által is. Ezek a költemények performatív erejűek, hatást gyakorolnak a környezetükre, erősítik a családi kapcsolatokat.

A program menete:

  • 10:00–10:15 - Köszöntők, az IGYIC rövid, képes bemutatkozása
  • 10:15–11:15 - Családi műhelyfoglalkozás énekkel, játékkal (Paár Julcsi)
  • 11:15-11:30 - Kávészünet, büfé
  • 11:30-12:00 - Rövid elméleti visszacsatolás a műhelyfoglalkozás tanulságairól, az énekelt költészetről (Paár Julcsi)
  • 12:00-12:30 - Előadás a kortárs magyar gyereklíra zeneiségéről és könyvajánló (Dr. Harmath Artemisz)