ROMASZÁNSZ - roma festőművészek kiállítása

Az egyetemes művészethez való kapcsolódás szándékával, a roma képzőművészet sokrétű esszenciáját tárjuk fel.

Dátum:  április 4. - április 21.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Liszt Intézet Brüsszel
Treurenberg 10, 1000 Brüsszel
null

ROMASZÁNSZ - roma festőművészek kiállítása

Az egyetemes művészethez való kapcsolódás szándékával, a Reneszánsz művészettel rokon Romaszánsz címmel – a kezdeti, a korai és a modern festészet képviselői mellett már a hivatásos művészek megjelenésével együttesen - a roma képzőművészet sokrétű esszenciáját tárjuk fel. A roma képzőművészet diverz kifejezésmódjaiból kerül bemutatásra egy kisebb részlet a magyarországi roma festőművészek alkotásaiból.

Kiállító művészek rövid bemutatása:

Bari Janó – festőművész, szobrász
Születési helyének Kazincbarcikának és jelenlegi lakhelyének Vácnak díszpolgárává emelt festőművésze. Kísérletező művészete során kifejlesztette saját egyedi stílusát: önképzéssel, könyvekkel és tapasztalati úton gyakorlatban tanulva, autodidakta módon fejlődött a modern festőirányzatok sajátos képviselőjévé. Számos egyéni, csoportos és tematikus kiállításon szerepelt és vett részt, és sikert aratott absztrakt tájképeivel, mitikus, vallásos, figurális festményeivel és csendéleteivel.

Bódi Barbara Boba – festőművész, művészpedagógus, szociológus
Gyermekkora óta a művészet és a kultúra áthatja mindennapjait. Az évek során sokoldalú művésszé fejlődött, aki képes a különböző művészeti ágakat és irányzatokat sikeresen ötvözni. Kutatási területe a cigány/roma művészeti mozgalom és annak változási folyamata a 20. század második felében a társadalmi emancipáció kontextusában - ahol alkotói munkája és művészetelméleti ismeretei a művészetszociológiában is érvényesülnek.

Farkas Attila – festőművész
Mindig is érdekelte a roma közösség és a szegény periférián élők élete, ezért a középiskola elvégzése után, 2001-ben csatlakozott a Független Médiaközpont újságíró gyakornoki programjához. 2006 óta részt vesz a romák számára szervezett alkotótáborok munkájában. Feleségével együtt jelenleg is aktív művészek és kiállítók.

Gaudi Márton - festőművész, szobrász
Művészi pályafutása 1998-ban kezdődött terrakotta szobrok készítésével, 2000 óta pedig olajjal fára vagy vászonra festett képeket fest. Nagyon érdekli az univerzum és az ember kapcsolata, az állatövi jegyek, az emberi lélek és a viselkedéskultúra, valamint az álmok megfejtése. A 2000-es évek óta részt vesz a Cigányház által szervezett alkotótábor munkájában, és részt vesz a táborban rendezett csoportos kiállításokon.

Jakab Krisztián – festőművész, koreográfus, táncos
A művész gyerekkora óta festő akart lenni, de csak néhány éve kezdett el komolyan foglalkozni a festészettel. Krisztiánt, aki a ceglédi Roma Táncház szakmai vezetője, koreográfusa és táncpedagógusa, valamint roma önkormányzati képviselő, leginkább Czóbel Béla inspirálta, de olyan ceglédi példaképei is vannak, mint Bakányi Gyula, Sütő Gábor és Sütő Edit. Utóbbiak őt is tanítványuknak fogadták és segítették a fejlődését.

Jancsó Zoltán - festőművész, galériavezető
A ma már sikeres galériavezető és festőművész számára a családi traumák és egy mexikói álomutazás adta meg a gyújtózsinórt. 4 év mexikói tartózkodás után váratlan hazai siker is bekopogtatott hozzá, amikor Fonyódon szervezett egy alkotótábort, ahol régi barátokkal való találkozás után egy spontán, kötetlen ötletből Jack’s World című film lett, amit országszerte több mint 20 moziban vetítettek. 2014-ben galériát nyitott, Jancsó Art Gallery Művészeti Egyesület néven: a vegyes stílusú állandó kiállítások mellett alkalmi időszaki előadások és köztéri utcai festmények is szerepelnek a programban.

Kállai Gilda - festőművész
Már korán vonzódott a vizuális ábrázoláshoz, festészeti stílusa szürrealista és dadaista. Szeret kísérletezni különböző technikákkal és médiumokkal. Művészetét az emberi psziché, az aktok és más művészek, többek között Salvador Dalí, Frida Kahlo és Francesco Clemente művei inspirálják. 2020-ban kezdett el komolyabban foglalkozni a festészettel, miután megnyerte és elvégezte az Old Masters Academy online kurzusát.

Lakatos Klára - festőművész, illusztrátor, grafikusművész
Az egyetemen kezdett rajzolni, 2001 óta kiállító művész, illusztrációs munkássága is jelentős, Szolnoki Csanya Zsolt verseskötete mellett saját mesekönyvét illusztrálta, több folyóiratot is illusztrált. A művésznő alkotásaiban, különösen olajfestményein jelentős mértékben alkalmazza a roma népművészeti motívumokat, amelyek a dekorativitás mellett a hagyományőrzést is szolgálják. Megélhetését azzal keresi, hogy tanít és művészeti órákat tart gyerekeknek.

Orsósné Rácz Gyöngyi - festőművész, grafikusművész
Teljes munkaidőjű irodai munkája mellett több hobbija is van: énekel a piliscsabai Novi Cantoresben, babákat horgol, fest és rajzol. Szereti az élénk színeket és az improvizációt a művészetében, kísérletező kedvű művész, mindenféle technikát és anyagot kipróbál. Számára a festészet olyan, mint a meditáció és a gyógyítás, ezért tervezi, hogy művészetterápiát tanul.

Ráczné Kalányos Gyöngyi - festőművész, illusztrátor
Óvoda és általános iskola óta szeretett rajzolni és festeni, a komlói Kossuth Akna cigánytáborban töltött gyermekkorának emlékei és nagyapja történetei jelennek meg alkotásaiban, szimbólumként állatok, főleg madarak és szárnyasok szerepelnek. Egyre inkább inspirálja saját és sorstársai élete, érdekli az Istenbe vetett hit, az anyaság, a cigányság életmódja és hagyományai, a cigányság hagyományos mesterségei is megelevenednek festményein.

Varga László - festőművész
Cigány családban született Csegerben, a festészet világába először a főiskolán került, amikor a Nyíregyházi Tanítóképző Főiskola képzőművészeti szakán kezdte meg tanulmányait. Festményeinek fő témája a cigányok világa, stílusa szándékoltan realista, de áthatja a népi szecesszió, amely a képzeletet a derű és az optimizmus világába irányítja. "Elmondhatjuk, hogy a cigány festészet létező fogalom, nem fogunk nyomtalanul eltűnni az egyetemes kultúra történetében".

Vári Zsolt - festőművész
Állami gondozásban nőtt fel, alkotói munkásságát gyermekkora alakította. 2006-tól a Magyar Roma Galéria igazgatójaként művészeti pályázatokat szervezett állami gondozott gyermekek számára, és 11 évig foglalkozott tehetséggondozással. Többnyire portrékat fest, többnyire fotókból kiindulva, hangulatos személyiség- és észjáráselemekkel továbbfejlesztve.