Bartók / Lajtha / Brahms - Flash Ensemble & József Balog

Klasszikus zenei koncert Lajtha László halálának 60. évfordulója alkalmából

Dátum:  június 1.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Liszt Intézet Brüsszel
Treurenberg 10, 1000 Brüsszel

Az egyik legnagyobb magyar zeneszerző és zongorista, Lajtha László halálának 60. évfordulójára emlékezve Balog József zongoraművész és a Flash Ensemble különleges komolyzenei koncertet ad a brüsszeli Liszt Intézet színpadán, Lajtha és tanára, Bartók Béla remekműveivel.

Bartók Béla egyik kedvenc tanítványa, Lajtha László Erdélyben született 1892-ben. Tanulmányait a budapesti Zeneakadémián, majd Lipcsében, Genfben és Párizsban végezte. Bartók Bélával és Kodály Zoltánnal együtt részt vett a Kárpát-medencei népdalok tanulmányozásában és gyűjtésében.

A Flash Ensemble egy éve, a zeneszerző születésének 130. évfordulóján kezdett el dolgozni Lajtha életművével. 2023-ban jelent meg az Transylvanian Nights című albumuk, amelyen Lajtha összes vonóstriójával.

Az est programja:

  • Bartók Béla, Andante
  • Bartók Béla, Román népi táncok
  • Lajtha László, III. vonóstrió Op. 41 – IV. tétel
  • Johannes Brahms, g-moll zongoranégyes, op. 25

Flash Ensemble

Sadie Fields hegedűművész, Clément Holvoet brácsás és Romain Dhainaut csellóművész sok éven át és számos formációban játszott együtt mielőtt úgy döntött, hogy létrehozzák a Flash Ensemble-t. Első nagy projektjük Lajtha László komplett vonóstrióinak feldolgozása volt, melyet 2023 februárjában lemezen is kiadott a Pavane Records.

Balog József, zongorista

Balog József Liszt és Lajtha-díjas zongoraművész, generációjának egyik legtehetségesebb zongoristája. A kivételes kvalitású előadóművész egy olyan nemzetközileg is elismert magyar zongorista-tradíció örököse, mely alapjait Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és Bartók Béla fektették le. Briliáns technikájával és érzékeny, mély zeneiségével egyaránt kivívta a kritikusok elismerését és a közönség lelkesedését.

Balog József több mint 1000 koncertet adott szólistaként és kamarazenészként a világ 3 kontinensének több mint 25 országában. Olyan híres koncerttermek fellépője volt, mint az amszterdami Concertgebouw, a new york-i Koch Theater, a vancouveri Chan Centre, a szentpétervári Filharmónia, a lodzi Arthur Rubinstein Filharmónia, az aarhusi Musikhuset, az utrechti Vredenburg Muziekcentrum, a londoni Kensington Palace, a bécsi Konzerthaus, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, a brüsszeli Théâtre Royal de la Monnaie, a châteauroux-i Equinoxe, az izmiri Operaház, az antonini kastély, az isztambuli CRR Concert Hall, az ankarai TRT Radio Hall, valamint a kijevi Filharmónia. Nagy sikerrel szerepelt többek között a Nemzetközi Művészeti Fesztiválon Shanghaiban, a Bellagio Fesztiválon, a mallorcai Chopin fesztiválon, a tiszadobi Zongorafesztiválon, a Lisztomanias fesztiválon Franciaországban, a roskilde-i Schubertiade fesztiválon, a Lago Maggiore fesztiválon, a Szarajevói Téli Fesztiválon, a soproni és az ankarai Liszt-fesztiválon, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a zutpheni Beethoven Fesztiválon, a Tansman Fesztiválon, valamint több alkalommal a Fesztiválakadémián és a martonvásári Beethoven esteken.

Számos felvételt készített Európa több országának televízió- és rádióállomásai számára; többek között 2005-ben a holland televízió felkérésére Liszt Ferenc h-moll szonátájából. Eddigi pályafutása alatt több nagyszerű zenekarral lépett fel – Aarhusi Szimfonikus Zenekar, Baltic Sea Philharmonic, Jeruzsálemi Kamarazenekar, Presidential Symphony Orchestra, Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Concerto Budapest, Ukrán Nemzeti Filharmonikus és Rádió Zenekar, UANL Symphony Orchestra, Pécsi Szimfonikus Zenekar, Magyar Állami Operaház Zenekara, Budafoki Dohnányi Zenekar – olyan kiváló karmesterek irányításával, mint David Nimrod Pfeffer, Kristjän Järvi, Kocsis Zoltán, Jesús Medina, Vitaly Protasov, Félix Carrasco, Yeruham Scharovsky, Hollerung Gábor, Kocsár Balázs, Hamar Zsolt, Volodymyr Sheiko, Keller András és Bogányi Tibor.

Játékát 14 CD-felvétel őrzi a Hungaroton, a Convention Budapest Classic és a Brilliant Classics kiadóknál. Első, Hungaricum című szólólemeze egyedüli CD-ként 2005-ben elnyerte a Liszt Ferenc Nemzetközi Lemez-Nagydíjat. Legutolsó Liszt-szólólemeze – Transcendental Etudes címmel – 2015 júniusában a hónap felvétele lett az egyik legnagyobb presztizsű klasszikus zenei honlapon, az allmusic.com-on. 2017-ben lemezre vette Lajtha László és Kodály Zoltán összes zongoraművét.

A standard zongorista repertoár mellett szívesen játszik kevésbé ismert remekműveket, kortárs zenét és jazz inspirálta klasszikus zenét, nevéhez fűződik megannyi kortárs zenei mű bemutatása is. Zongoraművészi tevékenysége mellett a világ számos nagynevű intézményében tart mesterkurzusokat.

Balog József

Balog József