Visky András: Kitelepítés

Könyvbemutató a szerző jelenlétében

Dátum:  április 25.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Liszt Intézet Brüsszel
Treurenberg 10, 1000 Brüsszel

A Kitelepítés (Jelenkor, 2022) egy osztrák-magyar család története a román gulágon. Az 1956-os forradalom után Visky András református lelkész édesapját huszonkét év börtönre és teljes vagyonelkobzásra ítélték, édesanyját – hét gyermekükkel együtt – kitelepítették a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe. Az olvasó egy szovjet mintára létrehozott és fenntartott romániai munkatábor hétköznapjait, a különféle nemzetiségű foglyok furcsa történeteit ismeri meg, a legkisebb gyermek nézőpontjából.

„A szerző kijelenti, hogy a könyv fikció, nevezetesen egy – valamiképpen felnőttkort megért – gyermek képzeletének a szülötte, aki a többéves gulágtapasztalatát sehogyan sem tudja szétválasztani a fantazmáitól. A fikció egyezéséért a valósággal a valóság a felelős”.

A regény középpontjában az anya áll, a gyermekei életéért küzdő fiatal osztrák nő. Egy szerencsés véletlen folytán náluk marad a családi Biblia, ebből az egyetlen könyvből az anya naponként felolvas. Ezek a bibliai történetek adják az elbeszélés keretét. A regény nem fejeződik be a szabadulással, a szülőket és a hét gyermeket a román titkosszolgálat továbbra is szemmel tartja.

Az eseményre ide kattintva lehet regisztrálni.

Visky András könyve megrendítő és felemelő történet egy családról, amely kiszolgáltatottságában, megalázottságában is a szeretetből és a bizalomból merít megtartó erőt újra meg újra. 

A könyvbemutató keretében Visky András lányával, Visky Annával folytat párbeszédet a szövegről.

"tudom, mi a boldogság, örülök, hogy megszülettem és Anyánk mellett lehetek, és imádkozhatom az Apánkért, akiről nincs semmi emlékem, sem a hangját, sem az érintését, sem leheletének vagy erős mellkasának az illatát nem tudom felidézni, pedig biztosan a karjába vett és a nevemen szólított, még az is lehet, hogy föl-földobált és kifogott, én meg diadalmasan nevettem, mintha én fogtam volna ki őt, és nem ő engem, így mehetett ez, amíg börtönbe nem zárták, és kifogni most már sem én őt, sem ő engem nem tud, amikor zuhanunk"

Az esmény Vincze Loránt európai parlamenti képviselő társszervezésében és a HUNinEU iroda, Alapítvány a Magyar Nemzeti Közösségek Európai Érdekképviseletéért támogatásával valósul meg.

Visky András - fotó: Valuska Gábor

Visky András - fotó: Valuska Gábor

Visky András (Marosvásárhely, 1957. április 13. ) József Attila-díjas erdélyi magyar író, drámaíró, dramaturg, egyetemi tanár, színházi teoretikus, a Kolozsvári Állami Magyar Színház dramaturgja, művészeti aligazgatója. 

Marosvásárhelyen, 1976-ban érettségizett majd 1982-ben Temesváron szerezzett mérnöki diplomát. Az 1989-es fordulat után Kolozsvárra költözött, ahol szerkesztőként dolgozott (Korunk), majd könyvkiadót alapított (Koinónia). Elvégezte a doktori iskolát az ELTE Esztétika Tanszékén (irányító Balassa Péter), 2002-ben pedig DLA címet szerzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Színházak, fesztiválok, egyetmek, tudományos és író-konferenciák gyakori meghívottja.