Biophilia - Egy kiállítás, ahol az agykutatás és a fotográfia találkozik

Dátum:  június 10. - szeptember 5.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Liszt Intézet Brüsszel
10 Treurenberg, 1000 Brüsszel
null

Barabási Dániel és Csizik Balázs közös kiállítása az élet értelmezésének és megfigyelésének különböző dimenzióit szintetizálja. Barabási agykutató, aki az élő rendszerek, az emberi test, az agy sejtszintű szerveződéseit és fejlődési folyamatait tanulmányozza. Csizik vizuális művészként elsősorban fotográfiával foglalkozik, természeti, urbanisztikai és társadalmi jelenségeket rögzít és manipulál sajátos, a konstruktivizmus esztétikáján alapuló formanyelvvel.

A Biophilia című kiállításon Barabási művein sejtek szerveződnek és lényegülnek át absztrakt művészeti kompozíciós elemekké, míg Csizik mértéktartó formakészletébe burjánzó organizmusok vegyülnek. A két alkotó egymásra reflektálva, egymás módszereiből inspirálódva térképezi fel az élet különböző módozatait és az ezek közötti összefüggéseket. A kiállítótérre esztétikai laboratóriumként tekintenek, amely a természettudomány és a vizuális művészet, az urbanisztika, a szociológia, a környezettudomány, a biológia közti átjárási lehetőségek vizsgálatának helyszíne, a különböző megközelítések experimentális vegyítése. Közös munkájukban az élet különböző fogalmai és formái egymást kiegészítve, egymást alátámasztva nyernek értelmet. / Máté Zsófia kurátor

A kiállítás megnyitóján részese lehet a Mezzocielo performansznak – a zene, a képzőművészet és a neurotudomány határán

Mi jár a fejedben játék közben? Ez a kérdés inspirálta Matteo Bevilacqua zongoraművészt és előadót a MEZZOCIELO megalkotására – egy olyan élményre, amelyben a zenész gondolatai képekké formálódnak. Miközben klasszikus és kortárs műveket játszik zongorán, Matteo EEG-neurofejpántot visel, amely rögzíti az agyi aktivitását. A fejlett szoftver ezeket a jeleket vizuális művészetté alakítja, így egyedülálló szinergia jön létre elme, zene és kép között: a játék közbeni rajzolás valósággá válik.

Matteo Bevilacqua
A brüsszeli Királyi Zeneakadémia (Queen Elisabeth Music Chapel) rezidens művésze, Matteo Bevilacqua a nemzetközi zenei színtér egyik legsokoldalúbb és legizgalmasabb zongoraművésze. A Naxos Recordings számára készít felvételeket, és Európa-szerte több mint 100 koncerten lépett fel, szólóesteken, kamarazenei formációkban és zenekarokkal. Olyan rangos olaszországi helyszíneken mutatkozott be, mint a milánói Teatro Menotti, a római Palazzo delle Esposizioni vagy az andriai Festival Castel dei Mondi. Felvételeiről nemzetközi szaklapok (pl. Gramophone) írnak, és országos rádiók (pl. Rai Radio Tre) is sugározzák. Elnyerte a Fondazione Carispezia „Concerti a Teatro” díját, valamint a „Palma d’Oro” verseny első díját Finale Ligure városában.

Az előadás a Queen Elisabeth Music Chapel támogatásával, a Belgiumi Magyar Tudós Klub keretében valósul meg.

Barabási Dániel az MIT és a Harvard Broad Institute Eric és Wendy Schmidt posztdoktori ösztöndíjasa, munkájában az idegtudomány, a hálózattudomány és a gépi tanulás ötvöződik. Fizikából 2017-ben szerzett diplomát a Notre Dame Egyetemen, ahol az agyi konnektivitás hálózati modelljein dolgozott. 2023-ban a Harvardon szerzett PhD fokozatot biofizikából. Dániel kutatásai az agyi konnektivitás és a génexpresszió közötti bonyolult kapcsolatra világítanak rá. Fejlődéstani eredményei arra utalnak, hogy az agy nem egy komplex, kizárólag a tapasztalatok által formált entitás, hanem egy alapvetően egyszerű, önösszeszerző rendszer, amelyet az embrionális fejlődés során genetikai folyamatok irányítanak.

Csizik Balázs 1987-ben született Székesfehérváron. A BME-n szerezte mesterdiplomáját a vizuális kommunikáció területén, főbb kutatási területe pedig a kortárs magyar absztrakt fotográfia volt. Jelenleg a BME Kommunikáció és Médiatudomány szakán tanít vizuális kommunikációt és kommunikációtechnológiát, emellett tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának és a Magyar Fotóművészek Szövetségének. Jellegzetes absztrakt művészetének a kortárs építészet formavilága a legfőbb inspirációs forrása, amit színekre, formákra redukálva új kompozíciókat alakít ki. Fotóalapú munkáiban analóg és digitális technológiákat ötvöz, installációiban szintetikus és organikus anyagokat társít, amik mind a mesterséges világ és természet jelenlétének kettőségére utalnak, és találnak munkáiban harmóniára.

Csizik Balázst a Molnár Ani Galéria képviseli.