Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin

Pazeller Jakab zeneszerző és Herkulesfürdő a 20. század elején
Van egy 120 éves keringő, amely újra és újra világsikerré vált: a Herkulesfürdői emlék. 1903-ban íródott az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legnépszerűbb fürdőhelyén, az Erdélyben található Herkulesfürdőn. A dallamos keringő világszerte elvarázsolta a közönséget, és Magyarországon is sokáig nyitótáncként játszották a bálokon. Szövegét több mint húsz nyelvre lefordították. Később Sándor Pál Berlinalén is díjazott Herkulesfürdői emlék című filmje (1976) tette ismét híressé.
A keringő ma is ismert, ám zeneszerzőjének neve kevésbé. Pazeller Jakab (1869-1957) a bécsi konzervatóriumban tanult, majd karmesterként dolgozott a csehországi Teplicében, az erdélyi Brassóban és Nagyszebenben, valamint a bécsi Carl Színházban. Ezután 20 évig a Bánátban állomásozott katonai zenekarával, amely minden nyáron Herkulesfürdőn játszott. Pazeller 1906-ban Budapestre költözött. A kommunista Magyarországon az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében betöltött posztja miatt a zenéjét nem lehetett játszani, sem kottaként publikálni. Alkotókedvét azonban ez nem törte meg: a vasfüggöny mögött is több mint 200 művet írt.
Azt, hogy ezeket az alkotásait ismerjük, unokájának, Pazeller Frigyesnek köszönhető. 1957-ben született Budapesten, és hat hónapos volt, amikor nagyapja meghalt. Pazeller Jakab nem sokkal halála előtt egy interjúban még megfogalmazta vágyát, hogy unokáját megtaníthassa zongorázni. Frigyes, aki később valóban zenét tanult, 15 éves korában véletlenül bukkant rá nagyapja elrejtett kézírásos kottáira. Leült a zongorához, játszani kezdte az addig nem hallott dallamokat, és érezte, hogy szeretné ezt a zenét megismertetni a világgal. Tanulmányai befejezése után zongoraművészként és karmesterként nemzetközi karriert futott be.
Rendhagyó beszélgetős koncertünkön Pazeller Frigyes először Pazeller Jakabot és korát mutatja be, történetekkel, korabeli képekkel és természetesen a zenéjén keresztül. Majd az est zárásaként Pazeller Frigyes saját zongoraműveit játssza, Welcome to my heart címmel.
A rendezvény a Bánáti Svábok Berlini Tartományi Szövetségével és a Német-Magyar Társasággal együttműködésben valósul meg, a Bánáti Svábok Tartományi Szövetségének 70. évfordulója alkalmából.