Code + Canvas

Posztdigitális művek a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből

Dátum:  február 9. - március 22.
Helyszín:  Collegium Hungaricum Berlin
Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin
Batykó Róbert: Clickbait, 2019 | © MNB Arts and Culture

Batykó Róbert: Clickbait, 2019 | © MNB Arts and Culture

A Collegium Hungaricum Berlin és az MNB Arts and Culture együttműködésében megvalósuló kiállítás a Magyar Nemzeti Bank kortárs művészeti gyűjteményéből mutat be válogatást, miközben az elmúlt évek egyik legmeghatározóbb művészeti tendenciáját, a posztdigitális irányzatot állítja fókuszba. Egyben két centenáriumot is ünnepel: a CHB és az MNB ugyanis egyaránt 1924-ben jött létre. 

 

Góth Martin: Death at Sunset at the Amazon River, 2021 © MNB Arts and Culture

Góth Martin: Death at Sunset at the Amazon River, 2021 © MNB Arts and Culture

A kiállítás az Y-generáció kiemelkedő művészeinek az MNB művészeti gyűjteményében található munkáiból mutat be válogatást. A tárlat az elmúlt évek egyik legmeghatározóbb művészeti tendenciáját, a posztdigitális irányzatot állítja fókuszba. Az 1970-es évek vége és a 2000-es évek eleje között született Y-generáció tagjait „digitális bennszülöttekként” is szokás emlegetni: ők azok, akik szó szerint beleszülettek a számítógép, majd az internet és közösségi média világába. E tény szociális kapcsolataikon túl lényegi változásokat idézett elő valóságérzékelésükben is. A tárgyi világ mellett a digitális közeg és az internet vált közösségi terükké és természetes vizuális környezetükké, így művészként is alapvetően innen építkeznek. 

A CHB-ban bemutatásra kerülő kilenc alkotó különböző stratégiákat alkalmaz a digitális és analóg világ határmezsgyéjén egyensúlyozva. Részben vagy teljes egészében digitális technológiák segítségével tervezik meg munkáikat, amelyeket aztán analóg képalkotó módszerekkel készítenek el. Többen a nyomtatástechnikák, a képek reprodukálhatósága vagy az eredeti és másolat kérdéskörét járják körül, az ember és gép viszonyára kérdeznek rá. Mások – a digitális dimenzió elidegenítő, steril jellege, vagy éppen a mesterséges intelligencia képalkotásban való térnyerése miatt – személyes kéznyomot igyekeznek hagyni. Amit ugyancsak változatos módon valósítanak meg: hol az absztrakt expresszionizmus performatív gesztusaival, hol személyes történetek, életrajzi elemek vizuális naplószerű megjelenítéseivel. Esetenként a címadással csempésznek narratívát az újabsztrakt festői tendenciához is kapcsolódó vásznaikra.

A posztdigitális vizuális kultúra markáns megjelenése (a vibráló képernyők esztétikája, tökéletes színátmenetek, glitchek) mellett ugyanakkor mindannyian szervesen kapcsolódnak művészet- és festészettörténeti hagyományokhoz.

 

Kiállító művészek: BATYKÓ Róbert, GÓTH Martin,HORVÁTH LÓCZI Judit, KUSOVSZKY Bea, NEMES Márton, Tomasz PIARS, SZINYOVA Gergő, VARGA Ádám Miklós, VETŐ Orsolya Lia

Kurátorok: Hamvai Kinga, Petró Zsuzska