Gedenksitzung

Emlékülés a 780 éve született Árpádházi Szent Margitról IN UNGARISCHER SPRACHE

Datum: 29 Januar
Zeitpunkt: 14:00
Ort:  Wien
1090 Wien, Boltzmanngasse 14

Az érvényben lévő koronavírus-szabályok értelmében MINDEN RENDEZVÉNYÜNKRE KÖTELEZŐ AZ ELŐZETES, VEZETÉKNÉV, KERESZTNÉV ÉS TELEFONSZÁM MEGADÁSÁVAL TÖRTÉNŐ BEJELENTKEZÉS!
REGISZTRÁCIÓ január 27-én 12 óráig: geschichte@collegiumhungaricum.at!
Kérjük, vegyék figyelembe a 2G-szabályt (belépés csak érvényes, alacsony fertőzésveszélyről szóló igazolással: oltott, gyógyult személyek) és az FFP2-maszkviselési kötelezettséget!

Emlékülés a 780 éve született Árpádházi Szent Margitról

Árpádházi Szent Margit születésének 780. évfordulója alkalmából a Bécsi Magyar Történeti Intézet magyar nyelvű emlékülést szervez a Collegium Pazmanianumban. A rendezvény után előesti szentmise lesz.

null

15.00 Köszöntők
Ft. Varga János, a bécsi Collegium Pazmanianum rektora
Ifj. Dr. Bertényi Iván, a Bécsi Magyar Történeti Intézet igazgatója
15.15
F. Romhányi Beatrix (Károli Gáspár Református Egyetem)
Kolostor és politika: Szent Margitról kicsit másként
15.45
Papp Szilárd (Szépművészeti Múzeum)
Árpádházi Szent Margit síremléke és itáliai összefüggései
16.15
Sarkadi Nagy Emese (Keresztény Múzeum)
Árpádházi Szent Margit képzőművészeti ábrázolásai
17: 00
szentmise

Árpád-házi Szent Margit (1242. január 27. – 1270. január 18.) Klissza várában született IV. Béla király és Laszkarisz Mária bizánci hercegnő lányaként. Nevét Antióchiai Szent Margitról, a középkor egyik legtiszteltebb női szentjéről kapta, akinek ereklyéit Margit nagyatyja, II. András a Szentföldről hozta magával. Szülei a születendő gyermeket a tatár veszély közepette Istennek ajánlották Magyarország megmentéséért, amikor pedig Margit hároméves lett, a veszprémi domonkos nővérek gondjaira bízták. A domonkosok rendi családja, amelyben Margit felnövekedett, akkor még csak néhány évtizede létezett. IV. Béla király leánya részére új kolostort építtetett a Nyulak szigetén (ma Margit-sziget). Itt tett fogadalmat Margit 1254-ben. Atyja kétszer is felkereste Margitot a kolostorban, a lengyel király, illetve II. Ottokár cseh király házassági ajánlatával, Margit azonban mindkettőt határozottan visszautasította, emlékeztetve atyját fogadalmára. Margit elmélyedt a misztikus jámborságban, a vezeklés, a szolgálat és a betegápolás tetteiben. A fennmaradt szenttéavatási akták szerint Margit számára magától értetődő volt a szabályok szigorú megtartása, a kemény önsanyargatás és a legsúlyosabb betegek szolgálata is. Margit huszonnyolc éves korában halt meg. Magyarországon kezdettől fogva boldogként tisztelték, sírjához zarándokok érkeztek, és hamarosan csodákat emlegettek. V. István (Margit bátyja) leányának, Magyarországi Mária (1258 körül – 1323) nápolyi királynénak köszönhetően tisztelete Itáliában is gyorsan elterjedt. Első ábrázolásai itt születtek. Margit tiszteletét 1789-ben hivatalosan is engedélyezték. XII. Piusz pápa avatta szentté 1943-ban. A magyar ifjúság, valamint a nevelő- és gyógyintézmények védőszentje. Életét az 1300-as évek elején írták meg, és Ráskay Lea domonkos apáca másolatában maradt ránk egy 1510 körül keletkezett kódexben.