Magyarok az újkori Olimpiákon 3.rész

Bauer Rudolf, a magyar atlétika első aranyérmese

A II. nyári olimpián már szereplési lehetőséget kaptak a női versenyzők is, így 24 ország képviseletében immáron közel 1000 sportoló, köztük 22 nő versengett az érmekért.
A francia fővárosban hazánkat 17 fő képviselte 4 sportágban, a legeredményesebbnek közülük Bauer Rudolf bizonyult, aki egy technikai újítást alkalmazva végzett a dobogó legfelső fokán diszkoszvetésben. A Bois de Boulogne parkjában megrendezett versenyen 36,04 méteres dobásával győzött, és lett a magyar atlétika első olimpiai bajnoka. (Az edzéseken még a világcsúcsot is megdöntötte, ám ezeket az eredményeket nem hitelesítették.) Az antik görög diszkoszvetést reformálta meg, füleslabdával gyakorolt, és másfél forgásos technikája az egész világon elterjedt, így Bauer Rudolf a ma alkalmazott modern diszkoszvető mozgás atyjának is tekinthető. Párizsban az olimpiai elsőségéért szintén nem aranyérmet, de még nem is ezüstmedált, hanem kisebb ajándékot kaptak a bajnokok, Bauer egy ezüst cukortartóval lett gazdagabb. Az olimpia után még számos sportágban kipróbálta magát (úszás, torna, evezés, labdarúgás), aztán mezőgazdasági- és élelmiszertudományi tanulmányait fejezte be és már csak kedvtelésből foglalkozott diszkoszvetéssel. A sors különös fintora, hogy Magyarország második olimpia bajnoka az ötkarikás győzteseink közül is másodikként távozott az élők sorából. Bauer Rudolf hazánk egyetlen diszkoszvető aranyérmese az olimpiák történetében.