Magyarok az újkori Olimpiákon 26.rész

Igaly Diána története

Párizs, London és Los Angeles után Athén is másodszor fogadta a világ olimpikonjait, a Játékok visszatértek szülőhazájukba. A résztvevő nemzetek száma itt lépte át a bűvös 200-as határt, itt debütált a női birkózás, a női kardverseny, az amerikai úszó Michael Phelps 8-ból 6 számban elsőként csapott a célba, a német kajakos legenda Birgit Fischer első nőként nyert 6 olimpián. A lebonyolítást a korhűség jellemezte: a maratoni csata ókori helyszínén volt a start, és a futók az 1896-as olimpia egyik fő helyszínén, a Panathenaic Stadionban értek célba, csakúgy, mint 108 évvel azelőtt. A favorit brit futónő Paula Radcliffe 36 km után életében először feladta a versenyt, és Mogucsi Mizuki révén Japán két egymást követő olimpián is arannyal zárta a női maratont. A férfiak küzdelme szintén 6 km-rel a vége előtt fordult drámaivá: az élen haladó brazil de Limát egy néző erőszakkal feltartotta. Az izomsérülést szenvedő futó végül továbbhaladt, de 20 mp-et elvesztett az előnyéből, és végül a harmadik helyen végzett. A közönség az éremosztón felállva ünnepelte, majd 12 év múlva hazája kárpótolta a riói olimpia megnyitóján, ahol ő gyújthatta meg az olimpiai lángot. Magyarország Melbourne után most is 8 arany, 6 ezüst, 3 bronzéremmel zárt. A magyar férfi vízilabdacsapat 1956 óta először védte meg olimpiai címét, 4 évvel korábban Benedek Tibor, ezúttal Kiss Gergely dobott 4 sorsdöntő gólt a döntőben. A férfi kajak négyes is címvédőként nyert, Janics Natasa egyesben és kajak kettesben, Kovács Katalinnal lett bajnok, Elek Ilona után pedig Nagy Tímea lett az első magyar női vívó, akinek sikerült a címvédés. A birkózó Majoros István sportága 19. olimpiai elsőségét szerezte, Vörös Zsuzsanna a női öttusában írt történelmet, mint az első magyar aranyérmes. Igaly Diána sportlövő, akit szülei a vadászat istennője után neveztek el, és édesapja, majd annak halálát követően édesanyja irányította felkészülését, a görög fővárosban magabiztos teljesítményével a mezőny fölé nőve nyert aranyérmet. A magyar sportlövészet 7. olimpiai bajnoka, Athén díszpolgára minden lehetséges címet megnyert női skeet-ben.

Forrás:
✳wikipedia
✳Ághassi Attila: 177 olimpia mese

Fotók:
1.fotó: Igaly Diána, a magyar sportlövészet 7. olimpiai bajnoka (©Sportmúzeum)
2.fotó: Majoros István birkózó, olimpiai első helyét ünnepli (©Sportmúzeum)
3.fotó: Vörös Zsuzsa öttusázó, sportágában az első magyar aranyérmes(©Sportmúzeum)
4.fotó: Kovács Katalin és Janics Natasa, a női K-2 500m első magyar olimpiai bajnokai (©Sportmúzeum)