Magyarok az újkori Olimpiákon 24.rész

Könnyek a parton

A centenáriumi olimpiai Játékok megrendezésének jogát a várakozásokkal ellentétben nem a görög főváros, hanem Georgia állam székhelye, Atlanta kapta meg. A részt vevő nemzetek száma közel kétszáz körül, míg az olimpikonoké tízezer felett járt. A szervezők minden biztonsági intézkedése ellenére sajnos megtörtént a baj, és a Centenáriumi Parkban csőbomba robbant, amely két halálos áldozatot követelt. A sportpályákon újabb sztárok születtek és rekordok sora dőlt meg. A kanadai sprinter Donovan Bailey tovább faragta a 100 méteres síkfutás világcsúcsát, ugyanezt tette az amerikai Michael Johnson 200 méteren. Kerri Strug tornász azzal tette feledhetetlenné szereplését, hogy sérülten is vállalta az ugrást, egy lábra érkezett, de ugrásával hozzásegítette az amerikai női tornász csapatot az aranyéremhez. Carl Lewis utolsó olimpiáján negyedszer is megnyerte a távolugrást, és 9 olimpiai elsőséggel fejezte be pályafutását. Itt került be először a programba a női labdarúgás, ebben rögtön hazai siker született, csakúgy, mint a tenisz mindkét egyéni számában. Andre Agassi első férfi játékosként, és későbbi felesége, Steffi Graf után második teniszezőként a 4 Grand Slam mellé az olimpiai elsőséget is begyűjtötte. A magyarok delegáció is érmek sorával térhetett haza. Kiss Balázs a magyar sport 4. kalapácsvető aranyát szerezte, Kovács István a magyar boksz 10. olimpiai első helyét harcolta ki. Kőbán Rita a női K-1 500 méteres számban lett az első magyar olimpiai aranyérmes. Az uszodában 200m mellen kettős magyar sikernek örülhettek a szurkolók: Rózsa Norbert után Güttler Károly érkezett be másodiknak. A 200m vegyesúszást Czene Attila az 1-es pályán úszva olimpia csúccsal nyerte. Egerszegi Krisztina zsinórban harmadszor védte meg címét 200 méteres hátúszásban, több mint 4 másodpercet verve a második helyezettre, ami ilyen rövid távon szinte elképzelhetetlen. Minden idők egyik legnagyobb úszónője 5 egyéni olimpia bajnoki cím birtokosaként, méltó módon győzelemmel köszönt el szeretett sportágától és edzőjétől, aki a parton meghatódva élte meg utolsó közös versenyüket.

Forrás:
❇wikipedia

Fotók:
1.fotó: Kiss László edző és Egerszegi Krisztina, aki 5. olimpia bajnokságát nyerte (©Sportmúzeum)
2.fotó: Kőbán Rita, aki női K-1 500m számban az első magyar olimpiai aranyérmes (©Sportmúzeum)
3.fotó: Kovács 'Koko' István, aki a magyar ökölvívás 10. olimpiai aranyérmét nyerte (©Sportmúzeum)
4.fotó: Kiss Balázs a kalapácsvetés olimpiai bajnoka 1996-ban (©Sportmúzeum)