Magyarok az újkori Olimpiákon 21.rész

Derékba tört pályafutások és amerikai show

Az Angyalok városa 52 év után, másodszor töltötte be a vendéglátó szerepét. A harmadik nyári olimpiára került sor, amely nem úszhatta meg bojkott nélkül: míg Moszkvában az USA és a nyugati országok, addig Los Angelesben a szovjetek és a keleti, kommunista blokkhoz tartozó nemzetek maradtak távol (Románia és Jugoszlávia kivételével), valamint Irán és Líbia. A döntést a szovjet pártvezetés hozta meg, a 19 távolmaradó országnak, köztük Magyarországnak nem maradt más választása, mint lemondani a részvételt. Szükségtelen magyarázni, hogy mit jelentett ez az akkor már négy éve folyamatosan készülő magyar olimpikonoknak, különösen azoknak, akik utolsó olimpiájukon szerepeltek volna. A veszteséglista derékba tört, befejezetlen pályafutások, be nem gyógyuló sebek, elvesztett lehetőségek. A hiányzók ellenére rekordszámú résztvevő (140 ország, köztük az 1952. óta hiányzó Kína) vonult fel a megnyitón a Memorial Coliseum Stadionban, mely az 1932. évi olimpia helyszíne is volt. Az olimpiát a helyismerettel rendelkező (volt hollywoodi filmcsillag és ex-kaliforniai kormányzó) Ronald Reagan, az USA 40. elnöke nyitotta meg, és az amerikai hadsereg zenekara által formált ötkarika, valamint egy rakétapalackokkal a hátán repülő ember szolgáltatta a show-t. Az ezt követő két hétben pedig olyan nevek tették ugyanezt, mint Carl Lewis atléta, aki első olimpiáján 4 aranyérmet nyerve a nagy előd Jesse Owens csúcsát állította be, továbbá Edwin Moses gátfutó, aki az akkor már 8 éve tartó veretlenségéhez újabb bajnoki címet szerzett 400 méteren, avagy Sebastian Coe, aki eddig példa nélkül álló módon 1500 méteren védte meg címét. Itt rendezték az első női maratont, ezen az olimpián nyert először muszlim országból származó női sportoló, az USA kosárlabdacsapatával aranyérmet szerző Michael Jordanről itt hallott először a világ, Steve Redgrave angol evezős pedig itt kezdte meg 5 olimpián át tartó nyerő szériáját. A magyar származású, de román színekben versenyző Szabó Katalin 4 aranyérmet nyert, ez rajta kívül csak 3 másik tornásznőnek sikerült, egyikük a szintén magyar Keleti Ágnes.

Forrás:
❇wikipedia.hu
origo.hu

Képek forrásai:
1.fotó A losangelesi olimpia megnyitója (©Sportmúzeum)
2.fotó: A Memorial Coliseum főbejárata (©wikipedia/Stephanie Kemna)
3.fotó: Carl Lewis atléta, az olimpia egyik sztárja 4 arannyal távozott LA-ből (©wikipedia/KUHT)
4.fotó: A magyar származású, de román színekben versenyző Szabó Katalin tornász 4 első helyet szerzett