Magyarok az újkori Olimpiákon 20.rész

Az első olimpiai arany a Széchy-műhelyből

Mexikóváros, München és Montreál után Moszkva rendezte a nyári olimpiát, a sorban a negyedik város, amelynek neve M-mel kezdődik. Ez volt az első (és mai napig egyetlen nyári olimpia), amelyet Kelet-Európában, és amelyet szláv nyelvterületen rendeztek, és először egy kommunista országban. Itt sem lehetett teljes a résztvevők listája: a montreáli olimpiát 29, a moszkvait pedig 66 nemzet bojkottálta. A hazai pályát maradéktalanul kihasználták a szovjet sportolók, köztük is Alexander Dityatin tornász járt az élen: ő az első sportoló, aki nyolc érmet nyert egyetlen olimpián, és az első férfi tornász, aki a maximális 10 pontot kapta gyakorlatára. Honfitársa, Vladimir Salnikov elsőként vitte 15 perc alá az 1500 méteres gyorsúszás világcsúcsát. A magyar csapat 263 fővel 21 sportágban delegálta magát, és a Játékok végén az éremtáblázat 6. helyén zárt 7 arany, 10 ezüst és 15 bronzéremmel. 1964 után újra sikerült a duplázás a magyar birkózóknak, Növényi Norbert és Kocsis Ferenc aranyéremért vívott mérkőzésének emléke mai is élénken él a köztudatban. Lövészetben, a sportpuska fekvő számban Varga Károly járta meg a poklot és a mennyet rövid idő alatt, törött csuklóval az 5. helyen végzett, majd egy felülvizsgált lőeredménye következtében végül sikerrel harcolta ki az olimpiai elsőséget. Férfi kenu kettesben Foltán László és Vaskuti István szerzett aranyérmet, a súlyemelőknél pedig szakításban Baczakó Péter, ezzel sportágában máig ő az utolsó magyar olimpiai bajnok. Magyar Zoltán ismét sikeres volt lólengésben, nem csak aranyéremmel, de tökéletes 10 ponttal honorálták gyakorlatát, amellyel elköszönt a tornasporttól. Magyar Zoltán az egyedüli magyar tornász, aki meg tudta védeni olimpiai bajnoki címét. Egy 17 éves magyar fiatalember, Wladár Sándor 200 méteres hátúszásban bizonyult verhetetlennek, és lett a Széchy Tamás úszóedző fémjelezte műhelyprogram első olimpiai bajnoka. Ma ő a magyar úszószövetség elnöke.