Isten éltesse Ladik Katalin (Újvidék, 1942. október 25. –) magyar költőt, performert, színésznőt!
Ladik Katalin Újvidéken született, és 1993 óta felváltva él, és alkot Újvidéken, Budapesten és a horvátországi Hvar szigetén. Az úgynevezett írott költeményekkel párhuzamosan hangkölteményeket és vizuális verseket is alkot, előadóművész, kísérleti zeneművek és hangjátékok alkotója és vokális előadója, képzőművész, továbbá a happening, Mail Art, akció műfajában is tevékeny.
1961-től 1963-ig az újvidéki Közgazdasági Főiskola hallgatója volt, majd 1964-től 1966-ig az újvidéki Színművészeti Egyetem drámai stúdiójában tanult. 1961–63 között banktisztviselő, 1962-ben kezdte költői tevékenységét. 1963-tól 1977-ig az Újvidéki Rádió munkatársa, 1977–92 között az Újvidéki Színház színésze volt, játszott tévé- és filmfőszerepeket is. 1993 és 1994 között az Élet és Irodalom, majd 1994-től 1999-ig a Cigányfúró versrovatának vezetője volt. 1993 és 1998 között a HangÁr hang- és színművészeti oktatási központ tanára.
- A Magyar Írószövetségnek, a Szépírók Társaságának, a Magyar Alkotók Országos Egyesületének, és a Magyar PEN Club tagja.
- Az Ex Symposion folyóirat teljes terjedelmében neki szentelte 2010/72. tematikus lapszámát.
Elnyert díjak
- Munkásságát Kassák Lajos-díjjal (1991), hollandiai Mikes Kelemen Kör-díjjal (2000), és József Attila-díjjal (2001), a Szerb Köztársaság Nemzeti Kulturális Díjával (2009) ismerték el. 2012-ben Magyarország Babérkoszorúja díjjal tüntették ki.
- Színésznőként elnyerte Újvidék város Októberi Díját (az Újvidéki Rádió színészegyüttesének közös díja) 1967-ben. 1978-ban a Vajdasági Hivatásos Színházak Szemléjén 1. díjat kapott az Újvidéki Színház által Harag György rendezésében előadott Csehov Három nővér című darabjában nyújtott alakításáért, Mása szerepében. 1979-ben ugyanezen szerepért elnyerte a Szerbiai Drámai Művészek Egyesületének 1. díját. A Magyar Televízió Elnöki nívó díját Rajnai András Televíziós mesék felnőtteknek című sorozatában nyújtott szerepekért kapta meg 1980-ban. 1986-ban a Vajdasági Hivatásos színházak Szemléjén 1. díjat nyert Howard Barker A kastély című drámájában alakított női főszerepért, a darabot a Szabadkai Népszínház David Gothard rendezésében adta elő.
- 2003-ban Párhuzamos Kultúráért díjat kapott.
- 2015-ben a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület neki adta a Herczeg Klára-díj senior változatát.
- 2016-ban Yoko Ono neki ítélte a Lennon Ono Békedíjat olyan művészek mellett, mint Ai Wei Wei, Anish Kapoor és Olafur Eliasson.
- 2020-ban Hazám-díjat kapott.
Költészete
Az 1960-as évek végén tűnt fel szürrealista, erotikus hangvételű verseivel.
Ladik Katalin költői fellépésein (a Magyar Irodalom Házában, a varsói ujazdówi várban (Zamek Ujazdowski) vagy a Süss fel Napban) mesterpéldáját nyújtotta a költői beszéd sokrétegűségének, amint pontosan, átgondoltan és a legteljesebb szabadsággal közlekedett a költői közlés különböző módozatai között, amelyekből komplex, de egységes rendszer alakítható.
Számos magyar nyelvű könyve mellett verseit önálló kötetben kiadták Jugoszláviában, Franciaországban, Olaszországban és az USA-ban is. Ezenkívül versei jelentek meg különböző folyóiratokban és antológiákban spanyol, német, lengyel, bolgár, szlovák, hindi, kínai, indonéz, román, macedón, ruszin és szlovén nyelven is.
Prózája
A magyar avantgárd irodalom kimagasló alkotásai közé tartozik első önéletrajzi-reflexív-önreflexív, időnként prózaversbe átcsapó regénye, ami az „Élhetek az arcodon?” címet viseli, s mely a 78. Ünnepi könyvhét keretében jelent meg, 2007-ben. Regénye a valóság és a fikció, a próza és a költészet között szárnyal. Célcsoportja főként a magyarországi, ezoterikus sejtetésekre is fogékony művésztársadalom. Három nőről szól: a Szerkesztőnőről Budapesten, a Művésznőről és az Üvegezőnőről Újvidéken, akik azonos nevet viselnek. Ez a tény meghatározza mindhármuk életét. Eleinte nem tudnak egymás létezéséről, azonban fokozatosan egymást keresztezi életük csillagpályája. Felfedezik egymást, és ez megváltoztatja életüket. Egymás életét kezdik élni. A Nyitott Könyvműhely kiadásában megjelent könyv egyik különlegessége az egyedülálló szöveges dokumentumanyag (levelek, újságcikkek, plakátok) és a nagyszámú fotó. Ezekkel együtt szerves egységet alkot a regény.