SMART HUNGARY 2.0

Dátum:  április 10.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest
Gina Patrichi 8, Bukarest
null

A Smart Hungary 2.0 kiállítás magyar tervezők és vállalatok újabb innovatív termékeit mutatja be nemzetközi közönségnek.

A kiállítást megnyitja:
Raluca Mirel, igazgató, Romanian Design Week
Kiss Péter Botond, főosztályvezető, Kulturális Diplomáciai Stratégiai Főosztály, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Budapest
Bogár Ferenc, ideiglenes ügyvivő, Magyország bukaresti nagykövetsége
Kósa András László, igazgató, Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest

2022-ben a Romanian Design Week keretében mutattuk be Bukarestben a Smart Hungary kiállítást, amely kiemelte azokat a magyar exportképes fejlesztéseket, termékeket, amelyek magas innovációs tartalommal bírnak, és nemzetközi szinten is versenyképesek. A tárlat 24 friss, exportképes fejlesztésen keresztül mutatta be, hogy Magyarország nemzetközi szinten is versenyképes válaszokat tud adni a globális kihívásokra. Bukarest után 2023-ban Csíkszeredában a Transylvanian Design Week-en és Sepsiszentgyörgyön a Design Héten is bemutattuk.

null

2025-ben Smart Hungary 2.0 címen újabb magyar innovációs termékeket mutatunk be. A kiállítás célja olyan fókusz területek kiemelése, ahol globálisan releváns témákban versenyképes tudás érhető el Magyarországon. A bemutatott projektek kiválasztása a magas hozzáadott érték és a design minősége alapján történt. A kiállítás két fő célközönsége a design és innováció iránt érdeklődő (kulturális) intézményi látogatók, illetve a potenciális üzleti partner vállalkozások.

A tárlat Magyarország szellemi tőkéjét és innovációs potenciálját mutatja be a magyar innovátorok és innovációval foglalkozó cégek nemzetközi szinten is verseny- és exportképes termékein keresztül. A kiállításban bemutatott 24 termék négy nagy fejezetbe csoportosítható, ezek széles fókuszú, de Európában kiemelten fontos területeket érintenek: Intelligens otthonok és épületek, Intelligens városok és mobilitás, Intelligens egészségügy, orvostudomány és sport és Intelligens mezőgazdaság és ipar. Szemerey Samu, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a válogatás során az volt a szempont, hogy nagy hozzáadott értékű, tudásintenzív fejlesztéseket, valamint olyan innovációkat mutassanak be multimédiás eszközökkel, melyek Magyarországnak a gazdasági, geopolitikai helyzetéből adódóan jöttek létre.

A globális kihívásokra adott válaszok gyakran helyi igényekből és megközelítésből származnak. Magyarország Európa egyik legnyitottabb és leginkább kifelé forduló gazdasága. Ez a designerek és vállalkozások számára egyedülálló pozíciót jelent, hiszen bennfentes tudással rendelkeznek a világ legfejlettebb régióiról, ugyanakkor mélyrehatóan ismerik azokat a helyzeteket is, ahol szűkösek az erőforrások, és az innováció más megközelítést igényel. A kiválasztott termékek a „smart” mai értelmezéseinek ezt a széles körű palettáját képviselik. Egyes projektek abszolút élvonalbeli, adatvezérelt módszereket alkalmaznak csúcs minőségű termékek létrehozására, míg mások ugyanezeket az eszközöket régebbi technológiák frissítésére vagy továbbfejlesztésére használják fel. Megint mások pedig low tech és erőforrástakarékos módszereket kombinálnak, hogy olcsó, skálázható megoldásokat kínáljanak kritikus környezeti vagy társadalmi kihívásokra. Ezzel együtt minden projektben van legalább két közös elem: az egyik a magas hozzáadott érték, legyen szó designról, folyamatról vagy szolgáltatásról; a másik pedig az ambíciózus attitűd, amely korunk kulcskérdéseivel egy országon, iparágon vagy társadalmi csoporton túlmutató léptékben foglalkozik.

 

null

Az Intelligens otthonok és épületek (Smart homes and buildings) tematika az épített környezetre fókuszál, építőipari és üzemeltetési fejlesztéseket, környezetbarát építőanyagokat és belsőépítészeti megoldásokat ajánl (Chameleon Smart Home rendszerfüggetlen okos otthon alapinstratuktúra, Rákosy Glass napcellákkal működtetett fűtőüveg, Zöld Tégla katalitikus tégla, amely a kályhában keletkező füstgáz összetevőket megköti és átalakítja, Surviot Monitoring építőipari szenzoros monitoring platform, Viaplant növényi alapú belsőépítészeti anyagok és tárgyak, Green Drops vízkultúrás otthoni növénytermesztés és DBE.FURNITURE design bútor innovatív anyagokból).

Az Intelligens városok és mobilitás (Smart cities and mobility) fejezetben a városi rendszerek kezelésére, fenntartható szennyvízkezelésre és energiamenedzsmentre találunk intelligens megoldásokat, valamint mobilitási technológiákat (Biopolus biológiai alapú, fenntartható víztechnológiai megoldások, Gamax City AI okos város rendszer önkormányzatoknak, aiMotive autonóm jármű navigációs technológiák).

Az Intelligens egészségügy, orvostudomány és sport (Smart healthcare and wellbeing) tematikában egészségügyi és terápiás eszközök, sport és mozgásfejlesztést támogató eszközök találhatók (HUPLE mozgásterápiás orvostechnikai eszköz és módszer, NORT Complex kijelzőkkel működő vizuális okosedző rendszer, DUNG DKAR okos textil interaktív textília, Artemis menstruációs fájdalom csökkentését célzó bodysuit, DUALScope új generációs sztetoszkóp, amely képes kimutatni a szív működési rendellenességeit, Respray dezodor újratöltő megoldás, MindRove bioszenzorok és neurális interfészek).

A Smart mezőgazdaság és ipar (Smart agriculture and industry) fejezetben található termékek rávilágítanak arra, hogy az új, adatvezérelt megközelítések hogyan fejleszthetik tovább a legrégebbi emberi tevékenységeket és agrotech megoldások, régi technológiák okosítása, gyártástechnológiai és termelés fejlesztő eszközök lesznek láthatók (AXIS Pro gyártásközi- és végellenőrzésre alkalmas mérőcellák számítógépes vezérléssel, AutoSteer robotkormány mezőgazdasági járművek távvezérlését lehetővé tévő robotkormány és navigációs megoldás, Nimue vízminőséget monitorozó okosbója, PigBrother / Pigselector szoftvert és a hardvert ötvöző megoldás, amely támogatást nyújt az agrár-élelmiszeripari ágazatban, Trutina valós idejű növény aktivitás értékelő rendszer, Robo-Collect River Saver hulladékgyűjtő robothajó, Waste to Fuel műanyaghulladék üzemanyagként való újrahasznosítása).

A kiállítás 2025. május 4-ig tekinthető meg.

Megbízó: Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium
Kurátorok: Bozsik Barbara, Szemerey Samu (DANU)
Asszisztens: Csala Katalin (DANU)
Installáció: Sporaarchitects
Grafika: Kósa Tamás, DE_FORM
Videók: Varga-Koritár Attila

Partnerek: