Magyar zeneszerzők művei - Béres Melinda és Horváth Edit előadóestje

Dátum:  szeptember 30.
Időpont: 16:00
Helyszín:  Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest
Gina Patrichi 8, Bukarest, RO-010449
null

A kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia két oktatója, Béres Melinda hegedűművész és Horváth Edit zongoraművész a Dima MUSICamp projekt keretében lép fel intézetünkben a magyar zeneirodalom remekeiből összeállított műsorral.

Műsor:
Farkas Ferenc: Második hegedű-zongora szonatina
I. Allegro molto
II. Andante
III. Scherzando

Ligeti György: Musica ricercata zongorára (részletek)
I. Sostenuto. Misurato
III. Allegro con spirito
V. Rubato. Lamentoso
VI. Allegro molto capriccioso
VIII. Vivace. Energico
IX. Adagio. Mesto (Béla Bartók in memoriam)
X. Vivace. Capriccioso

Goldmark Károly: Romanze hegedűre és zongorára (Mäßig)

Kodály Zoltán: Adagio hegedűre és zongorára

Weiner Leó: Hegedű-zongora szonáta, op.9, D-dúr
I. Moderato
II. Vivace
III. Andante
IV. Presto

Béres Melinda hegedűművész a Gh. Dima Zeneakadémián diplomázott. 1992-ben elnyerte a marosvásárhelyi C. Silvestri nemzetközi versenyen a Kulturális Minisztérium különdíját, majd 1995-ben a mosonmagyaróvári K. Flesch nemzetközi verseny I díját. 1993-ban megkapta a Romániai Magyar Zenetársaság Végh Sándor díját, 2004-ben a Communitas Alapítvány alkotói ösztöndíját, 2020-ban pedig a Magyar Művészeti Akadémia zeneművészeti díját.

Szakmai fejlődését számos mesterkurzus alakította: részt vett többek között Florin Paul, Végh Sándor, Ana Tschumatschenko, Zsigmondy Dénes, Rohmann Imre, Alexandru Gavrilovici, Vasile Beluska, Trio Čadek, Jacques Saint-Yves, Devich Sándor, Jaap Schroeder, Gábor Ferenc és Mira Glodeanu művészek képzésein. Munkásságát több száz Európa-szerte (Románia, Magyarország, Ausztria, Németország, Lengyelország, Svédország, Franciaország, Spanyolország, Belgium, Oroszország) megrendezett kamarakoncert és zenekari hangversenyen való részvétel fémjelzi. Többszörös meghívottja volt a bukaresti és a csíkszeredai Régizene Fesztiválnak, valamint a segesvári Nyári Akadémiának. Szólistaként fellépett a Magyar Rádió zenekarával Budapesten, valamint a kolozsvári, marosvásárhelyi, nagyváradi és a nagyszebeni filharmóniák zenekaraival. Több éve a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia oktatója, jelenleg előadótanára. Doktori szakdolgozatának kutatási témája W. A. Mozart vonósötöseinek XVIII. századi kontextuális elemzése volt.

Az Erasmus oktatói mobilitási programjában mesterkurzusokat tartott Osnabrückben (Németország), Debrecenben és Pécsen. 2005-től 2017-ig a Csíki Kamarazenekar meghívott koncertmestere, 2017-ben, 2019-2024-ben pedig a Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekarának koncertmestere. Tagja a Romániai Mozart Társaságnak, a kolozsvári Toduţă Alapítványnak és nem akadémikus tagja a Magyar Művészeti Akadémiának

null

Horváth Edit zongoraművész a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián diplomázott zongoraszakon, Adriana Bera tanárnő osztályában. Az 1996–1997-es tanévben ösztöndíjasa volt az Európai Mozart Akadémiának Varsóban, melynek keretében lehetősége volt világhírű mesterekkel dolgozni és nemzetközi fesztiválokon kamaraegyüttesekben fellépni.

Számos mesterkurzuson vett részt, melyek közül megemlítenénk Robert Levin, Pierre Laurant Aimard, Rohmann Imre, Arcadii Sevidov, Gérard Frémy, Vassily Lobanov, Gabriel Amiraş és Takács-Nagy Gábor kurzusait. Szólóesteket és kamara koncerteket tartott az országban és külföldön (Lengyelország, Csehország, Bulgária, Makedónia, Magyarország), szólistaként fellépett a marosvásárhelyi, kolozsvári, nagyváradi és nagyszebeni filharmóniák zenekarával. Díjazottja volt az 1994-es kolozsvári Mozart versenynek és a 2009-es bukaresti Magyar Zene Fesztiválnak. 2006-ban a Communitas Alapítvány alkotói ösztöndíjában részesült. Doktori munkáját 2010-ben védte meg, melyben Joseph Haydn zongoraműveit tanulmányozta. Jelenleg docens a kolozsvári Gheoerghe Dima Zeneakadémia zongora tanszékén.

Az esemény a Dima MUSICamp projekt része, amelyet az Oktatási Minisztérium finanszíroz az Intézményfejlesztési alapból; projektkód CNFIS-FDI-2024-F-0122, projektmenedzser dr. Ioana Baalbaki.

null

Partnerek: