Kolozsvári Magyar Napok 2025

Dátum:  augusztus 17. - augusztus 24.
Időpont: 07:00
Helyszín:  Kolozsvár
.

A Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest évek óta partnere a Kolozsvári Magyar Napoknak és minden évben gazdag programkínálattal járulunk hozzá a fesztivál sikeréhez. Idén Kövi Pál és az Erdélyi lakoma kerül fókuszba. A világhírű étteremtulajdonos tavaly volt születésének centenáriumi, melyhez kapcsolódóan a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum szakmai irányításával egy kiállítást mutattunk be 2024 decemberében Bukarestben, majd idén februárban a parajdi sóbányában a Taste of Transylvania Undergroundon. Ezt a kiállítást hozzuk el a Kolozsvári Magyar Napokra, illetve a legendás Erdélyi lakoma román fordítását mutatjuk be a fesztivál keretében, melyet Bara Hajnal kolleganőnk fordított románra.
Mondhatni, már szokásos módon a fesztivál zárónapján intézetünk szervezésében egy magyarországi együttes erdélyi turnéjának nyitóállomásaként Kolozsváron kerül sor a többállomásos koncertsorozat első fellépésére. Idén meghívásunkra az Oláh Krisztián Quartet koncertjére kerül sor a Bánffy Palota udvarában.


2025. augusztus 20., szerda, 16.00 óra
Erdélyi Néprajzi Múzeum Cellarium Galériája (Kolozsvár, Memorandumului u. 21 sz.)
Egy magyar úr New Yorkból: Kövi Pál és az Erdélyi lakoma című kiállítás megnyitója

Az „Egy magyar úr New York-ból – Kövi Pál és az Erdélyi lakoma” kiállítás Kövi Pál életét, személyiségét és munkásságát mutatja be, akinek sikerült megreformálnia a New York-i, s talán az egész amerikai gasztronómiát az előkelő The Four Seasons étterme révén, és aki világhírűvé tette az erdélyi konyhaművészetet, a receptgyűjteményt és gasztronómiai írásokat tartalmazó Erdélyi lakoma című könyvével.

Az első alkalommal Romániában, a Kriterion Kiadónál 1980-ban megjelent Erdélyi lakoma napjainkban is népszerű mű, és sok háztartásban megtalálható. Létrejötte mögött hosszú és kitartó gyűjtőmunka húzódik, hiszen Kövi Pál 10 éven át, az 1970-es években gyűjtötte az erdélyi recepteket.
Kövi Pál rajongásig szerette Erdélyt, kolozsvári egyetemi tanulmányai alatt szeretett bele. Az erdélyi konyhaművészetet értékesnek tartotta, úgy gondolta, hogy az erdélyi konyha a francia és a kínai konyhaművészet mellett jelentős szerepet tölt be a világ gasztronómiai palettáján.

Vajon ki is áll a máig igen ismert receptkönyv mögött? Kövi Pál rendkívül színes életet élt. Volt agrármérnök, futballista, vendéglős, üzletember és gasztronómus, egy valódi 20. századi polihisztor. Balassagyarmaton született, agrármérnöknek tanult, majd hazáját elhagyva ismert labdarúgó lett Olaszországban. Innen New Yorkba emigrált, ahol Margittai Tamással egy sikeres, nagyhírű éttermet vezetett, a The Four Seasons-t. Az 1980-as évektől haza-hazajárt Magyarországra, és a Krúdy Gyula Emlékalapítványon keresztül támogatta a hazai gasztrotörténeti szakmát, publikációkat. New Yorkban hunyt el 1998-ban, utolsó kívánsága szerint hamvait hazahozták szeretett szülőföldjére, Balassagyarmatra, és ott helyezték végső nyugalomra.

A kiállítás a 2024-ben száz éve született Kövi Pálnak állít emléket.

Kurátorok: Hajabácsné dr. Dobos Dóra, dr. Török Róbert, Stummerné Szurok Noémi

A megnyitót követő kerekasztal-beszélgetés meghívottai:
Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója,
Tötszegi Tekla, az Erdélyi Néprajzi Múzeum aligazgatója,
Velle-Varga Orsolya, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főigazgató-helyettese

Partnerek: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest, Erdélyi Néprajzi Múzeum, Kincses Kolozsvár Egyesület, Taste of Transylvania

null

*****

2025. augusztus 21., csütörtök, 16.00 óra
Erdélyi Néprajzi Múzeum Cellarium Galériája (Kolozsvár, Memorandumului u. 21 sz.)
Kövi Pál: Erdélyi lakoma – román nyelvű könyvbemutató

„A híres New York-i Four Seasons étterem tulajdonosa, Kövi Pál több, mint két évtizeden át gyűjtötte és tanulmányozta az erdélyi népek étkezési szokásait. Gyűjtőútjain barátok, rokonok, irodalmi szerkesztők és erdélyi írók kísérték. Az 1980-ban megjelent Erdélyi lakoma nem egyszerű receptgyűjtemény, lapjain megelevenednek a szász, az örmény, a román, a zsidó és a magyar konyha ételei, népi hagyományai, és a kortárs erdélyi írók tollán keresztül megismerhetjük az egykor oly színes, soknemzetiségű erdélyi világot.” – áll a 2022-ben újra kiadott Erdélyi lakoma fülszövegén.

Az Erdélyi lakomát bár több nyelven is kiadták, de a román fordítással majdnem egy fél évszázadot kellett várni. Az 1980-as, a bukaresti Kriterion Kiadónál megjelent eredeti magyar nyelvű változat után idén, Bara Hajnal kolleganőnk fordításában, a Páva KulinarIQum Egyesület jelentette meg Intézetünk közreműködésével.
A román nyelvű változat kolozsvári bemutatójára augusztus 21-én, csütörtökön 16 órától kerül sor az Erdélyi Néprajzi Múzeumban.

Meghívottak:
Bara Hajnal, az Erdélyi lakoma román fordítója,
Mircea Groza kulináris archeológus,
Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója,
Adriana Sohodoleanu gasztroblogger,
Trucza Adorján, a Taste of Transylvania főszervezője

Partnerek: Taste of Transylvania, Erdélyi Néprajzi Múzeum

*****

2025. augusztus 24., vasárnap, 18.00 óra
Bánffy-udvar (Kolozsvár, Egyesülés tér 30 sz.)
Oláh Krisztián Quartet jazzkoncertje

Az Artisjus-, Junior Prima és kétszeres Orszáczky-díjas Oláh Krisztián kvartettje hat éve alakult, s az együttes hangzásvilágát meghatározza a többi tag is, hiszen ifj. Oláh Kálmán, Gyányi Marcell és Serei Dániel mind nagyszerű improvizatőrök, így a spontán és kollektív improvizáció szerves részét képezi a produkciónak.

A kvartett vezetője, Oláh Krisztián mindössze húszévesen lett a 2015-ös Montreux-i Jazzfesztivál 3. helyezettje, ezt követően egy kéthetes akadémiai program keretén belül olyan nevekkel koncertezett együtt, mint Al Jarreau, Kurt Rosenwinkel, Nils Petter Molvær vagy Joe Sanders. 2018 decemberében első magyar zenészként meghívást kapott az amerikai Thelonious Monk Institute nemzetközi jazzversenyére, ahol a világ 14 legjobb jazz-zongoristája között mérette meg magát.

Kvartettjével 2020 februárjában jelentette meg első albumát At the back of my mind címmel, amely a modern mainstream jazz vonásait magán viselő, kizárólag saját kompozíciókat tartalmaz. 2022 márciusában a zenekar második albuma is megjelent Lukács Miklós cimbalomművész közreműködésével, ezt egy újabb album követte, majd Perspectives of Verve címmel 2024 őszén rögzítették negyedik lemezüket. A debütáló albumuk óta nagy utat tett meg a kvartett, ugyanis Oláh Krisztián mind jobban elmélyült a klasszikus és kortárs komolyzenében, a legfrissebb anyag pedig már meghaladja a stíluskorlátokat.

Az együttes tagjai:
Oláh Krisztián, zongora
ifj. Oláh Kálmán, szaxofon
Gyányi Marcell, bőgő
Serei Dániel, dob

Partnerek:
Kincses Kolozsvár Egyesület, KMN Egyesület, MMA

null