
Balázs János 2019-ben, 31 éves korában Kossuth-díjat és Young Steinway Artist címet kapott, ugyanebben az évben lett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongoratanszékének docense. Repertoárjában a klasszikus darabok túl kiemelt helyet kapnak az improvizációk is, a jazzben, a világzenében vagy a népzenében egyaránt, amelyet mindig áthatnak a klasszikus zene értékei és az improvizáció 20. századi hagyományai.
A brüsszeli közönségnek már volt alkalma 2018-ban Balázs János zongorajátékát meghallgatni a BOZAR koncerttermében. Az eredeti tervek szerint a mostani koncertre 2020-ban került volna sor, azonban a koronavírus miatt el kellett halasztani, így 2021. szeptember 7-én valósul meg. A programban felcsendülnek majd többek között Liszt, Chopin, Bach-Busoni darabok is. A zártkörű koncert főszponzorja az MVM CEEnergy Zrt.
Balázs János
A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián tanult és diplomázott. Olyan neves művészekkel és karmesterekkel dolgozott együtt, mint Mischa Maisky, Vásáry Tamás, José Cura, Vadim Repin, Várdai István, Charles-Olivieri Munroe, Pinchas Steinberg, Stéphane Denéve, Jukka Iisakkila, Ksenia Zharko, Roger Bausier, David Mathues, vagy Gwendolyn Masin.
A 2013/2014-es koncertidényben 19 ország művészei közül nyerte el a Rising Star „Évad művésze” díjat, ezáltal az ECHO (European Concert Hall Organisation – Európai Koncerttermek Szervezete) hálózat szervezésében Európa legjelentősebb koncerttermeiben adott hangversenyt, mint pl.: Concertgebouw (Amsterdam), Cité de la Musique (Paris), Palau de Musica (Barcelona), Barbican Centre (London), Wiener Konzerthaus (Bécs) Cologne Philharmonie (Köln). Azóta a világ számos hangversenytermében arat hangos sikert mint pl.: Teatro Colón (Bogota), Bozar (Brüsszel), Csajkovszkij Konzervatórium (Moszkva), Royal Conservatory (Toronto), „Cziffra-kápolna”, Senlis. Emellett vendégszerepelt Amerika és Ázsia ismertebb koncerttermeiben. Mesterkurzusra kérte fel a McGill University, Kanada, Shenyang Conservatory of Music, Hanoi Conservatory of Music. Fellépett a Brüsszeli Filharmonikusokkal, a Dortmundi Filharmonikusokkal, az Aspeni Filharmonikus Zenekarral, a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, az Óbudai Danubia Zenekarral, a Moscow Women Symphony Orchestrával a Budafoki Dohnányi Zenekarral és a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarával.
A Kossuth-, Liszt-, Prima-, Gramofon-díjas Érdemes művész 16 éves kora óta része a hazai koncertéletnek – ekkor nyerte meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyt, melyet az egyetem befejezéséig további 5 jelentős versenyen aratott győzelem – közte a Cziffra zongoraverseny – és számos díj követett. A Snétberger Központ tanára. 2017-ben a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti-díjjal tüntette ki munkásságát, majd a lengyel állam is kitüntetéssel ismerte el tevékenységeit. A Virtuózok című tehetségkutató műsor és a 2018-as francia Cziffra verseny zsűritagja.
Elhivatottan építi a jövő koncertközönségét: Gyerekeknek tartott ingyenes koncertjeit több mint tízezren látogatták. A Bazilika előtt egyedülálló szabadtéri zongoraesteket ad ZEnergia elnevezéssel.
2016-ban klasszikus zenei fesztivált alapított, melyet példaképe, Cziffra György szellemi hagyatékának ápolására ajánlott fel. A fesztivál kiemelt figyelmet fordít a fiatal tehetségek támogatására, mesterkurzusokkal és magas pénzjutalommal járó díjakkal segíti a pályájuk elején álló művészeket.
A 2021-es évet Cziffra György 100. születésnapja alkalmából a magyar kormány hivatalos emlékévvé nyilvánította, amelynek művészeti vezetője Balázs János. Az Unesco-val együttműködve a 2021/2022-es emlékév keretében 15 ázsiai, amerikai és európai ország 36 városának legelőkelőbb koncerttermeiben több mint száz eseményre kerül sor száz előadóval.