Kortárs komolyzene fagotton

Magyar kortárs zene a 70-es évektől napjainkig

Dátum:  június 22.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Collegium Hungaricum Berlin
Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin

„Egész életemet annak szenteltem, hogy bebizonyítsam: bármelyik hangszerrel ki lehet állni – akár egyedül is –, és egy egész estén át le lehet kötni a hallgató figyelmét.” Lakatos György rendszeresen bizonyítja, mennyi lehetőség, hangulat, szín rejlik a fagottjátékban. A művész rendkívüli karriert futott be, egyike a világ kevés ismert fagottos szólistáinak. Fontos számára az is, hogy népszerűsítse a zenét és közvetlen stílusával igazi élménnyé varázsolja a művészettel való találkozást.

Lakatos György pályája kezdetétől nagy figyelemmel foglalkozik a kortárs zenével, játéka számos zeneszerzőnek jelentett inspirációt. Az elmúlt fél évszázadban hatvan szólisztikus fagottművet írtak rá. A Collegium Hungaricumban felhangzó művekkel zenei ívet húz a hetvenes évektől napjainkig, magyarázatokkal is segítve a megértést.

Műsor:

  • Kurtág György: Pilinszky János: Gérard de Nerval
  • Petrovics Emil: Passacaglia in Blues
  • Szigeti István: F. Otto Ag.
  • Hollós Máté: Cara luma phírav (Járom a világot)
  • Dubrovay László: Solo No. 7
  • Faragó Béla: Tánczrend
  • Hidas Frigyes: Fagottverseny No. 1

Fellépők:
Lakatos György – fagott
Székely Attila – zongora

Idén Ligeti György születésének 100. évfordulója alkalmából előtérbe került a 20. század második felének kortárs magyar komolyzenéje. Egyúttal egy másik évforduló is ráirányítja a figyelmünket: 50 éve nyitotta meg kapuját a Haus der Ungarischen Kultur, az egykor oly népszerű berlini „Magyar Ház”, ahol a kezdetektől nemcsak magyar klasszikusokat játszottak, hanem a korszak ünnepelt zeneszerzőit is. Jubileumi koncertünkön rájuk és az elmúlt évtizedekre emlékezünk.

Az 1973 óta eltelt ötven év sok változást hozott a magyar zenében, és a kortárs komolyzene sokak számára el is tűnt a látótérből. Pedig az új hangzásokkal és komponálási módokkal való kísérletezés nemcsak a „szakértők” számára érdekes, hanem mindenkinek, aki új zenehallgatási élményeket keres. Ráadásul az elektronika bevonásában is a komolyzene volt úttörő – koncertünkön erre is mutatunk példát.